Gdy spadkobierca nie chce bądź nie może dziedziczyć

Gdy spadkobierca nie chce bądź nie może dziedziczyć

Spadkodawca w trosce o swój majątek po śmierci, a także dobro bliskich może skorzystać z unormowanej w kodeksie cywilnym instytucji podstawienia zwykłego. Zamysł ustawodawcy polega na tym, aby spadkodawca mógł wybrać dowolną sobie osobę, którą powoła do dziedziczenia po nim w razie gdyby pierwszy z powołanych nie mógł bądź nie chciał dziedziczyć.

Powyższe oznacza, że gdy spadkobierca odrzuci spadek po zmarłym czy też zrzeknie się dziedziczenia albo zostanie uznany za niegodnego bądź w chwili otwarcia spadku nie będzie żył, to w jego miejsce powołana do dziedziczenia zostanie osoba, którą spadkodawca wskazał jako jego substytuta.

Instytucja ta daje swobodę testatorowi rozporządzania swoim majątkiem i pewność co do jego zabezpieczenia w razie śmierci, szczególnie, że spadkodawca może powołać nawet kilku spadkobierców substytucyjnych tzw. podstawionych i określić w jakiej kolejności każdy z nich zostanie powołany do dziedziczenia w przypadku gdy pierwszy z powołanych nie będzie chciał dziedziczyć lub nie będzie mógł. Dzięki powyższemu, spadkodawca może swobodnie ukształtować krąg swoich spadkobierców w tym wykluczyć dziedziczenie ustawowe albo zmienić kolejność dochodzenia poszczególnych krewnych do dziedziczenia. Ponadto spadkodawca może podstawić spadkobiercę co do całości masy spadkowej, ale i do jej części ułamkowej.

1Comment
  • Blogi Edukacyjne
    Posted at 04:16h, 05 maja Odpowiedz

    Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ