Hipoteka za zaległości wobec zakładu ubezpieczeń społecznych

Hipoteka za zaległości wobec zakładu ubezpieczeń społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zabezpieczyć należności z tytułu niezapłaconych składek wnosząc o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika.

Zabezpieczenie należności składkowych

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. W przypadku powstania zaległości składkowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość tych zaległości. Doręczona dłużnikowi decyzja w przedmiocie określenia wysokości należności z tytułu składek (ewentualnie decyzja o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego) jest podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Decyzja ZUS nie musi być ostateczna

Sąd wieczystoksięgowy może dokonać wpisu hipoteki na nieruchomości dłużnika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie nieprawomocnej decyzji o wysokości należności, nawet pomimo wniesienia przez dłużnika odwołania od decyzji Zakładu. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka przymusowa może być ustanowiona na podstawie decyzji administracyjnej, choćby decyzja ta nie była ostateczna.

Co więcej, sąd wieczystoksięgowy, rozpoznając wniosek o wpis hipoteki przymusowej, bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Sąd nie jest upoważniony do badania, czy decyzja ZUS, która ma być podstawą wpisu w księdze wieczystej prawidłowo określa wysokość zaległości z tytułu składek.

W razie zmiany decyzji ZUS hipotekę można wykreślić

Jeżeli decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określająca wysokość należności składkowych zostanie zmieniona, na skutek odwołania wniesionego przez dłużnika do sądu okręgowego, wówczas możliwa będzie zmiana lub wykreślenie wpisu hipoteki w postępowaniu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Hipoteka na majątku wspólnym małżonków

Należy jeszcze wskazać, że jeżeli dłużnik zalegający ze składkami wobec ZUS pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, hipoteka przymusowa może zostać ustanowiona na nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku, dla skutecznego ustanowienia hipoteki decyzja o wysokości zadłużenia z tytułu składek musi zostać doręczona obojgu małżonkom.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ