Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Tomasz
    Posted at 13:08h, 11 sierpnia Odpowiedz

    Dzierżawię lokal od Urzędu Miasta i spóźniłem się z zapłatą czynszu o 3 dni. Jakież było moje zdziwienie, gdy otrzymałem z Urzędu wezwanie do zapłaty 40 euro. Czy rzeczywiście takie jest prawo?

    • Kancelaria
      Posted at 13:08h, 06 lipca Odpowiedz

      Jest to opłata naliczana z powodu zwłoki w zapłacie należności na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

      Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek przysługuje od dłużnika, bez wezwania, równowartość kwoty 40 euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne, stanowiącej rekompensatę za koszty odzyskiwania należności.

      Zakres podmiotowy ustawy obejmuje podmioty, wśród których znajdują się także jednostki sektora finansów publicznych. Jednostkami sektora finansów publicznych są w szczególności jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) oraz ich związki.

      Uprawnienie do tej kwoty przysługuje od transakcji handlowej. W szerokiej definicji mieszczą się także umowy najmu lokali mieszkalnych i dzierżawy gruntów. Występując jako odrębna nieruchomość lub część zabudowanej nieruchomości gruntowej, jak również grunt, lokal jest traktowany jako towar; tak samo umowa najmu lub dzierżawy mieści się w pojęciu transakcji handlowej. Strony umowy najmu (dzierżawy) objęte są zakresem podmiotowym ustawy, do wskazanych umów znajdują zastosowanie przepisy przedmiotowej regulacji.

      Przy czym należy zwrócić uwagę, że pismo powinno wzywać do zapłaty 40€ przeliczonych na PLN zgodnie z ustawą.

  • Magda
    Posted at 13:08h, 09 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry,

    Rozwodzę się z mężem i chcemy, by władza rodzicielska przysługiwała nam obojgu. Przeczytałam w Internecie, że w takim wypadku musimy spisać plan wychowawczy. Proszę powiedzieć mi co to właściwie jest i jak trzeba go wypełnić?

    • Kancelaria
      Posted at 13:08h, 06 lipca Odpowiedz

      Kodeks rodzinny i opiekuńczy formułuje dwa warunki przyznania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom: pierwszy z nich, to złożenie przez rodziców zgodnego wniosku w sprawie takiego uregulowania władzy rodzicielskiej, a drugi, to sporządzenie wspomnianego przez Panią rodzicielskiego planu wychowawczego i istnienie zasadnego oczekiwania, że rodzice będą współdziałali w jego realizacji.

      Rodzicielski plan wychowawczy to specyficzne porozumienie dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi po rozwodzie. W planie należy ująć miejsce i datę jego sporządzenia, a także dane rodziców i dzieci, takie jak imiona, nazwisko, daty urodzenia. Następnie należy sformułować zasady dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej, czyli określić, o co rodzice będą wnosić przed Sądem w zakresie władzy rodzicielskiej oraz finansów, a następnie zamieścić szczegółowe uregulowania dotyczące: kontaktów (jak i kiedy każde z rodziców będzie się z dziećmi kontaktować, gdzie i z kim dzieci będą mieszkać, czy mogą się kontaktować z innymi osobami, np. nowymi partnerami rodziców, z kim będą spędzać wakacje i czy jedno z rodziców może zabrać je na wyjazd zagraniczny, w jakim stosunku dzieci będą przebywać z każdym z rodziców w czasie świąt i jakie święta będą obchodzić), istotnych spraw dziecka (np. jak rodzice będą podejmować decyzje dotyczące edukacji lub leczenia dziecka, kto będzie przechowywał paszporty i dowody osobiste dzieci) oraz finansów (w jakim stosunku i jakie wydatki będzie ponosić każde z rodziców, wysokość alimentów), a także sposób komunikacji pomiędzy samymi rodzicami.

      Rodzicielski plan wychowawczy musi być sporządzony w formie pisemnej.

  • Anita
    Posted at 14:08h, 07 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry.

    Jestem po rozwodzie z mężem i opieka nad naszą czteroletnią córką została przyznana mnie. Dziecko mieszka ze mną, ja je utrzymuję, zawożę je do przedszkola i z niego odbieram, spędzam z córką czas i dbam o jej rozwój. Mój były mąż płaci, co prawda, na nią alimenty i widuje się z dzieckiem w weekendy, ale jego wkład w wychowanie dziecka jest nieporównywalnie mniejszy, a jednak upiera się, że z ulgi na dziecko powinniśmy korzystać dalej tak, jak przed rozwodem, dzieląc się nią. Wobec tego chciałam prosić Państwa o odpowiedź na pytanie, czy były mąż może tego ode mnie żądać?

    • Kancelaria
      Posted at 13:09h, 06 lipca Odpowiedz

      Na pytanie podobne do tego, które Pani postawiła, odpowiedział ostatnio wiceminister finansów. Zgodnie z treścią jego odpowiedzi, z ulgi na dziecko po rozwodzie skorzystać może to z rodziców, które nie tylko posiada władze rodzicielską, ale i ją wykonuje. Jeżeli wykonywanie władzy rodzicielskiej zostało w wyroku rozwodowym powierzone jedynie Pani, co wynika z udzielonych nam przez Panią informacji, to wyłącznie Pani ma prawo do korzystania z ulgi rodzicielskiej przy podatku dochodowym. To, na co powołuje się były mąż, a zatem fakt, że płaci alimenty oraz raz w tygodniu spotyka się z dzieckiem – nie uprawnia go do żądania swojego udziału w tej uldze.

  • Helena
    Posted at 14:08h, 07 sierpnia Odpowiedz

    Witam,

    W tym roku osiągnęłam wiek emerytalny. Ponieważ skończyłam 67 lat na początku czerwca, chciałam jeszcze w tym miesiącu złożyć wniosek o emeryturę do ZUS, jednak pani w okienku doradziła mi, żebym zrobiła to w lipcu, bo wtedy dostane wyższe świadczenie. Niezupełnie ją zrozumiałam, kiedy tłumaczyła mi, dlaczego tak jest, więc proszę Państwa o wyjaśnienie tej kwestii.

    • Kancelaria
      Posted at 13:09h, 06 lipca Odpowiedz

      Rzeczywiście jest tak, że bardziej korzystne świadczenie otrzymają emeryci, którzy składają wniosek w miesiącach innych niż czerwiec, co jest konsekwencją pewnego niefortunnie sformułowanego przepisu ustawy emerytalnej. Problem polega na tym, że jeżeli wniosek o emeryturę zostanie złożony w czerwcu, do obliczenia jej wysokości stosowany jest roczny wskaźnik waloryzacji składek, który wynosi ok. 1-2 %, natomiast jeżeli wniosek składany jest w każdym innym miesiącu stosuje się wskaźnik kwartalny, który wynosi 12 % i więcej. W rezultacie powoduje to niesprawiedliwe zróżnicowanie wysokości świadczeń. Urzędnicy ZUS, tak zresztą, jak w Pani przypadku, zwracają na to uwagę wnioskodawcom, podobnie na problem ten kilkukrotnie wskazywał SN w orzecznictwie, nadal jednak nie wiadomo nic na temat tego, by projektowane były zmiany tych przepisów.

  • Lukasz Mrzyglod
    Posted at 10:07h, 30 lipca Odpowiedz

    Jestem w trakcie rozwodu, dzieci mieszkają ze mną pomimo, że sad orzekł, że maja mieszkać z matką; dzieci nie chcą i zostały przy mnie Ja mam uszkodzony kręgosłup i umiarkowane inwalidztwo według orzeczenia lekarskiego Żona nie płaci na dzieci żadnych alimentów czy ja mogę domagać się od niej alimenty na mnie z powodu braku zatrudnienia i środków na utrzymanie.
    Nie dostajemy żadnych środków, gdyż zgodnie z wyrokiem dostaje je żona pomimo ze dzieci mieszkają ze mną.
    Wszelkie środki jak stypendia, rodzinne, 500+ te i inne środki nam nie przysługują gdyż zgodnie z wyrokiem sądowym dzieci maja być z matka i jej należą się wszelkie środki na dzieci i alimenty ode mnie na dzieci
    Proszę o jakąkolwiek pomoc, bo nie wiem nawet gdzie się mam zwrócić.

    Dziękuję

    • Kancelaria
      Posted at 13:10h, 06 lipca Odpowiedz

      Jeżeli sprawa rozwodowa jest jeszcze w toku, to orzeczeniem, o którym Pan wspomniał prawdopodobnie było postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów. Jeżeli rzeczywiście tak jest, w pierwszej kolejności konieczne będzie złożenie do sądu wniosku o zmianę zabezpieczenia w taki sposób, żeby to Panu została przyznana piecza nad dziećmi. W treści wniosku powinien Pan zażądać powierzenia mu wykonywania pieczy nad dziećmi oraz ustalenia miejsca ich zamieszkania przy Panu. W uzasadnieniu pisma należy powołać wszystkie okoliczności, które, Pana zdaniem, przemawiają za tym, by to Pan wykonywał władzę rodzicielską, także to, że dzieci nie chcą zamieszkiwać z matką. Należy jednak pamiętać, że sąd, ustalając, które z rodziców ma sprawować opiekę nad dziećmi, bierze pod uwagę pod uwagę ogół okoliczności wpływających na to, które z rodziców będzie lepszym opiekunem, także na przykład to, które z ich zapewni dzieciom utrzymanie. We wniosku o zmianę sposobu zabezpieczenia może Pan domagać się także zasądzenia alimentów na swoją rzecz oraz dzieci z datą wsteczną, to znaczy od dnia, kiedy dzieci z Panem zamieszkały. Jeśli jest Pan w trudnej sytuacji materialno-zdrowotnej, to może domagać się przed sądem ustanowienia pełnomocnika procesowego z urzędu.

      Na Pana korzyść działać może fakt, że kodeks postępowania cywilnego dopuszcza wysłuchanie przez sąd małoletniego w sprawie, która jego dotyczy jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

      Jeżeli sąd przyzna Panu piecze nad dziećmi, wtedy będzie można żądać zabezpieczenia alimentów płatnych przez żonę na rzecz dzieci do Pana rąk. Wniosek o zabezpieczenie alimentów wnosi się do sądu, przed którym toczy się sprawa rozwodowa. Wniosek dotyczący alimentów jest wolny od opłat, natomiast ten dotyczący kontaktów obciążony jest opłatą w wysokości 40 zł.

  • Artur
    Posted at 13:07h, 11 lipca Odpowiedz

    Chciałbym podarować najstarszemu synowi moje 2 zabytkowe samochody. Ale teraz, kiedy żyję, chciałbym pozostać ich właścicielem, bo moim zamieram jest, żeby te auta przypadły synowi dopiero z chwilą mojej śmierci. Proszę podpowiedzieć mi czy taką umowę darowizny można spisać i jak.

    • Kancelaria
      Posted at 13:10h, 06 lipca Odpowiedz

      Pożądany przez Pana efekt można osiągnąć na dwa sposoby. Po pierwsze, może Pan udać się do notariusza i celem sporządzenia testamentu zawierającego zapis windykacyjny (taki zapis może wystąpić tylko w testamencie sporządzonym przez notariusza). Zapis windykacyjny funkcjonuje w ten sposób, że z chwilą otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) przedmiot zapisu windykacyjnego przechodzi na zapisobiercę i nie zachodzi potrzeba przedsiębrania żadnych dodatkowych czynności celem wykonania zapisu. Za sporządzenie testamentu zawierającego zapis windykacyjny będzie Pan musiał zapłacić 200 zł.

      Drugą instytucją prawną, która można się posłużyć w opisanym przez Pana przypadku, jest tak zwana darowizna mortis causa, czyli darowizna na wypadek śmierci. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r. (sygn. akt III CZP 79/13) jest ona dopuszczalna, jeśli jej przedmiotem są oznaczone rzeczy lub prawa, a sama umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a koszt jej sporządzenia zależny jest od wartości przedmiotu darowizny.

      Z pewnością korzystniejsza i tańsza formą rozporządzenia zabytkowymi samochodami będzie sporządzeni testamentu z zapisem windykacyjnym.

  • Weronika
    Posted at 13:07h, 11 lipca Odpowiedz

    Mój były mąż nie płaci od 3 lat alimentów na dzieci. Pracuje na czarno i śmieje się z nas, że grosza od niego nie dostaniemy. Przeczytałam na Waszym blogu, że za takie postępowanie może iść do więzienia. Przemyślałam sprawę i chcę się na to zdecydować. Co ma zrobić, żeby męża ukarać za to, co nam robi?

    • Kancelaria
      Posted at 13:11h, 06 lipca Odpowiedz

      Przede wszystkim, będzie Pani musiała złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz wniosek o ściganie (przestępstwo niealimentacji ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego). Takie zawiadomienie wraz z wnioskiem może Pani złożyć na Policji lub w prokuraturze, za pośrednictwem poczty lub osobiście, do protokołu.

      Ważne jest, by wysokość alimentów stwierdzona została orzeczeniem sądu, ugodą zawartą przed sądem lub innym organem, bądź też inną umową. Rodzaj kary i zasady jej odbywania ustala sąd, jednakże dłużnikowi daje się szansę uniknięcia odpowiedzialności pod warunkiem uregulowania zaległych rat alimentów.

  • Angela
    Posted at 13:07h, 11 lipca Odpowiedz

    Jestem po rozwodzie i teraz zamierzam zwrócić się do sądu o podział naszego majątku. Razem z byłym mężem kupiliśmy w trakcie małżeństwa mieszkanie, na które wzięliśmy kredyt. Wartość mieszkania to 400 tysięcy złotych, a hipoteka to 150 tysięcy. Czy to oznacza, że wartość naszego majątku wynosi 250 tysięcy złotych?

    • Kancelaria
      Posted at 13:10h, 06 lipca Odpowiedz

      Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2017 r. (sygn. akt I CSK 54/16), jeżeli w skład majątku dzielonego po rozwodzie wchodzi nieruchomość obciążona hipoteką, sąd przy podziale bierze pod uwagę rynkową wartość nieruchomości, niepomniejszoną o kwotę hipoteki. Zatem, jeśli obecnie Państwa mieszkanie jest warte 400.000,00 zł, to taką właśnie jego wartość przyjmie sąd w postępowaniu działowym.

  • bogusia
    Posted at 11:08h, 08 lipca Odpowiedz

    Witam
    2009r zmarł mój mąż bedąc na emeryturze. Swiadczenia otrzymaliśmy w 3osoby. 2 dzieci i ja. Do 2013 pobierałam z małoletnim synem rentę rodzinna. W 2018r kończę 50 lat Pracuję od 1987r z przerwami ok 4 lata.Czy kończąc 50 w 2018 mogę przejść na rentę po mężu.Dziękuje

    • Kancelaria
      Posted at 13:09h, 06 lipca Odpowiedz

      Podstawowym warunkiem, który uprawnia wdowę lub wdowca do przejścia na rentę rodzinną po zmarłym małżonku jest ukończenie 50. roku życia w chwili śmierci uprawnionego lub niezdolność do pracy oraz pozostawanie ze zmarłym w chwili śmierci we wspólności małżeńskiej.
      Jednakże, wdowa lub wdowiec może ubiegać się o rentę rodzinną także wtedy, kiedy ukończył lub ukończyła 50 rok życia w ciągu 5 lat od śmierci uprawnionego lub w tym okresie przestał lub przestała wychowywać dzieci, które były do renty uprawnione. Pani spełnia ten drugi warunek, więc nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby ubiegała się Pani o rentę rodzinną po mężu.

  • Magdalena
    Posted at 13:07h, 03 lipca Odpowiedz

    Odrzuciłam spadek po ojcu, bo był zadłużony. W imieniu dziecka też chciałam odrzucić, ale4 niestety przegapiłam sześciomiesięczny termin. Czy to znaczy, ze mój synek odziedziczy długi po

    • Kancelaria
      Posted at 13:11h, 06 lipca Odpowiedz

      Niestety tak, syn dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Dziadek był zadłużony, więc konieczne będzie sporządzenie spisu inwentarza (w sądzie lub u notariusza), w którym wykazuje się, jaki majątek posiadał zmarły, w celu ustalenia, do jakiej kwoty spadkobierca będzie za długi odpowiadał. Przykładowo, jeśli zmarły miał mieszkanie o wartości 120 tysięcy złotych, a długi Pani ojca wynoszą 200 tysięcy złotych, wierzycielom trzeba będzie zwrócić długi jedynie w wysokości równej wartości majątku posiadanego przez spadkodawcę, a więc do wysokości 120 tysięcy złotych.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ