Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Magda
    Posted at 11:31h, 24 czerwca Odpowiedz

    Dzień dobry,

    Odziedziczyłam po tacie mieszkanie we współwłasności. Według testamentu dziadka tacie należały się ¾ mieszkania, jednak siostra mojego taty, nie chce uznać woli dziadka. W tej sprawie zapadł już wyrok sądu (w 2011 r.), na podstawie którego mój tata i jego siostra odziedziczyli mieszkanie po połowie.

    Mój tata nie zgłosił po rozprawie roszczenia z tytułu zapisu i zastanawiam się, czy teraz po jego śmierci dziedziczę po nim to prawo.

    Kwestia sporna dotyczy również terminu przedawnienia roszczenia z tytułu zapisu. Dwa lata po postępowaniu spadkowym po dziadku mój tata zamieszkał we wspomnianym mieszkaniu i przez ponad osiem lat użytkował je bez sprzeciwu ze strony swojej siostry. Czy w takiej sytuacji roszczenie z tytułu zapisu jeszcze się nie przedawniło i mogę podjąć stosowne kroki prawne?

    • Kancelaria
      Posted at 14:55h, 29 czerwca Odpowiedz

      Na podstawie podanych przez Panią danych nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie, zwłaszcza, że w sprawie toczyło się postępowanie sądowego, którego przebieg nie jest nam znany, a jest kluczowy w ocenie sytuacji. W celu dokładnej analizy sprawy zalecamy umówić się na wizytę w Kancelarii. Radca prawny podda analizie stan faktyczny, dokumentację oraz zapadły wyrok Sądu. Dopiero wtedy będzie Pani miała możliwość uzyskania odpowiedzi na zadane pytania.

  • Marta
    Posted at 15:41h, 12 kwietnia Odpowiedz

    Witam,
    otrzymałam od rodziców darowiznę w kwocie 190000 przelaną z konta taty do którego dopisana jest także mama. Jak mam zgłosić taką darowiznę do US? Czy muszę wypełnić dwa druki SD – Z2 i podzielić kwotę na pół jako, że połowę otrzymałam od taty, a połowę od mamy? Rodzice nie mają rozdzielności majątkowej.

    • Kancelaria
      Posted at 15:14h, 14 kwietnia Odpowiedz

      Fiskus stoi na stanowisku, że pisemna zgoda małżonka na dokonanie darowizny z majątku wspólnego nie oznacza, że ten stał się stroną umowy, a tym samym darczyńcą.
      Wobec powyższego Pani zostanie zwolniona z podatku, wtedy gdy:
      • Tytuł przelewu jest prawidłowy, np. „Darowizna na rzecz córki”.
      • Ojciec zawrze z Panią umowę darowizny na piśmie i pisemnie matka wyrazi zgodę na jej zawarcie.
      Na Pani spoczywa obowiązek złożenia do właściwego Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 zeznania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania pieniędzy.

  • Marek Biela
    Posted at 21:10h, 10 lutego Odpowiedz

    Witam. Otrzymam datowizne od moich rodziców w kwocie 70 tys na konto wspolne z moja żona ona otrzyma także kwote 70 tys od seoich rodzicow na nasze wspolne konto. Mamy zamiar kupić działkę budowlana wspólnie z żoną za kwote 140 tys. Czy po zgloszeniu darowizn przeze mnie od moich rodziców i taksamo ona zgłosi fakt otrzymania darowizny od swoich powstsnie jakis obowiązek podatkowy. Z otrzymanej ktoty 140 tys zrobimy przelew za zakup wspólnego gruntu pod budowe.

    • Kancelaria
      Posted at 15:30h, 22 lutego Odpowiedz

      Zeznanie należy złożyć do Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od daty otrzymania darowizny. W przypadku otrzymania darowizny od rodziców tylko na rzecz ich córki oraz od rodziców tylko na rzecz ich syna, zeznanie składa każdy z małżonków osobno. Tak dzieje się w przypadku gdy rodzice dokonali darowizny tylko na rzecz ich dziecka do jego majątku odrębnego. Jeżeli rodzice dokonali darowizny na rzecz obu małżonków to składają zeznanie oni na druku SD-Z2 x 4, albowiem córka otrzymała darowiznę od swoich rodziców oraz teściów oraz syn otrzymał darowiznę od swoich rodziców i teściów.

  • Krystian Rojan
    Posted at 14:13h, 25 stycznia Odpowiedz

    Czy trzeba zapłacić podatek i zgłaszać do US ,że otrzymałem od odoby z dalszej rodziny pieniądze na konto bankowe ? Jest to kwota 300 dolarów amerykańskich.
    Czy cokolwiek musze z tym robić ,czy moge spokojnie korzystać z pieniążków bez obaw o kontrolę US.
    Dodam ,że jest to po raz pierwszy przelew zza granicy.

    • Kancelaria
      Posted at 15:55h, 04 lutego Odpowiedz

      Prawdopodobnie osoba, która przekazała darowiznę należy do do III grupy podatkowej – w takim przypadku kwota darowizny będzie wolna od podatku jeżeli nie przekracza 4902 zł.

  • Przemysław Karpezo
    Posted at 09:32h, 20 stycznia Odpowiedz

    Jęśli mi Ojciec przeleje że swojego konta 100.000 zł. na moje konto ,to czy muszę zapłacić jakiś podatek.Czy to jest darowizna?

    • Kancelaria
      Posted at 13:53h, 22 stycznia Odpowiedz

      Jest to darowizna pieniężna w tytule przelewu należy wpisać ,,darowizna na rzecz syna, imię i nazwisko”. Oczywiście Urząd Skarbowy nie naliczy podatku, jeśli w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny złoży Pan do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zeznanie podatkowe na druku SD – Z2. Szczegółowo w tym temacie pisze, na naszym blogu.

  • Jacek
    Posted at 14:28h, 12 sierpnia Odpowiedz

    Witam,

    Uczyniliśmy się z mamą współposiadaczami (w dokumentach banku figuruje nomenklatura: Posiadacz I, Posiadacz II) kont oszczędnościowych, jak i lokat. Wcześniej były to konta i lokaty osobne dla każdego z nas. Pracownik banku poinformował nas, że ten fakt może rodzić skutki podatkowe, w domyśle, że będziemy musieli wzajemnie zgłosić darowiznę: ja na mamę, mama na mnie. Jednak naszą intencją nie było darowanie sobie tych pieniędzy, wszak darowizna pozbawiłaby nas z ich współposiadania, na nowo stalibyśmy się zaś wyłącznymi ich posiadaczami. Chcieliśmy jedynie ułatwić sobie proceduralny dostęp do tych środków na wypadek zdarzeń losowych. Czy dobrze rozumuję i czynności te nie podlegają zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego? Czy możemy swobodnie korzystać ze środków zgromadzonych na tych kontach?

    • Kancelaria
      Posted at 12:03h, 14 sierpnia Odpowiedz

      Nie musi Pan zgłaszać opisanych czynności do Urzędu Skarbowego.
      W sprawie o podobnym stanie faktycznym, w dniu 15 marca 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, z której wynika, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego (oszczędnościowego) nie przesądza o własności środków zgromadzonych na tym rachunku. Samo dokonanie wpłaty pieniędzy na wspólny rachunek bankowy przez jednego z jego posiadaczy (współwłaściciela) bez zawierania umowy darowizny nie skutkuje dla drugiego współposiadacza rachunku bankowego automatycznym nabyciem tych środków pieniężnych. Taka sytuacja mogłaby przykładowo wystąpić gdyby doszło do zawarcia umowy darowizny i faktycznego przekazania środków finansowych przez jednego ze współwłaścicieli konta na rzecz drugiego współwłaściciela. Samo uczynienie drugiej osoby współwłaścicielem konta nie oznacza, iż osoba, której pieniądze wpływają na wspólny rachunek bankowy poprzez tą wpłatę dokonuje kosztem swego majątku darowizny na rzecz drugiego współwłaściciela.
      Proszę zapoznać się z treścią interpretacji fiskusa w celu rozwiania swoich wszystkich wątpliwości. Interpretację można znaleźć na stronie: https://sip.mf.gov.pl/ pod sygnaturą IBPB-2-1/4515-224/15/MCZ.

  • Adam Waczyński
    Posted at 12:58h, 20 lipca Odpowiedz

    Witam.
    Mam zamiar rozwieść się z żoną. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – ktorą dostałem w darowiznie od Swoich rodziców. Czy majątek firmy będzie podlegał podziałowi przy rozwodzie. Nie mamy podpisanej intercyzy.

    • Kancelaria
      Posted at 14:28h, 29 lipca Odpowiedz

      Aby podzielić majątek wspólny najpierw trzeba uzyskać prawomocny wyrok rozwodowy ewentualnie zawrzeć umowę notarialną o rozdzielności majątkowej.
      Jest generalna zasada, że wszystko co stanowiło majątek małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi ich majątek osobisty, który nie wchodzi do podziału majątku wspólnego. Przypuszczam, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza wymagała dofinansowania lub nakładów w czasie trwania małżeństwa toteż wszystko co zostało do działalności gospodarczej wniesione w trakcie małżeństwa będzie podlegało podziałowi. Odpowiedź niniejsza przedstawia samą zasadę podziału majątku wspólnego natomiast w sprawie szczegółów powinien zasięgnąć porady radcy prawnego lub innego profesjonalnego prawnika.

  • beata kokorzycka
    Posted at 13:01h, 31 stycznia Odpowiedz

    Mąż 27 06 2017r skończył 65 lat zmarł 2.08.2017r staż pracy 20 lat. Czy jako żona 60 lat ur 6.04.1957 mogę ubiegać się o rentę rodzinną?

    • Kancelaria
      Posted at 13:00h, 06 lipca Odpowiedz

      Z przedstawionych przez Panią informacji wynika, że mąż w chwili śmierci nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego, a jest to warunek konieczny do tego, aby osoby uprawnione mogły wystąpić o rentę rodzinną po zmarłym (przepisy obniżające wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet weszły w życie dopiero 1 października 2017 r.). Jeżeli zatem mąż nie pobierał renty, niestety nie będzie Pani mogła otrzymać po nim renty rodzinnej.

  • Ania
    Posted at 15:01h, 19 stycznia Odpowiedz

    Jestem dwa lata po rozwodzie i od tego czasu mąż nie widział się z synem, nigdy do niego nie dzwoni i całkowicie zerwał kontakty z dzieckiem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić do Sądu o pozbawienie byłego męża władzy rodzicielskiej?

    • Kancelaria
      Posted at 13:00h, 06 lipca Odpowiedz

      Nabycie majątku w drodze zasiedzenia wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Podatek wynosić będzie 7 % podstawy opodatkowania, a tę podstawę opodatkowania stanowi wartość nieruchomości, obliczona według jej stanu z chwili nabycia oraz cen rynkowych z chwili powstania obowiązku podatkowego, czyli uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego zasiedzenie.
      Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie trzeba także zgłosić Naczelnikowi właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu zasiedzenia na druku deklaracji SD-3.

  • Antoni
    Posted at 15:01h, 19 stycznia Odpowiedz

    Mam 3 synów i każdy z nich mieszka za granica. Tylko najstarszy syn ma obywatelstwo amerykańskie. Chcę się upewnić, ze każdy z moich synów może po mnie dziedziczyć nier5uchomości, których właścicielem jestem w Polsce.

    • Kancelaria
      Posted at 13:00h, 06 lipca Odpowiedz

      Aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości proponuję, aby spisał Pan testament, najlepiej u notariusza, który fachowo doradzi, jak go sformułować, aby uniknąć jakichkolwiek błędów. Czynność taka kosztuje ok. 50 zł + VAT.

      Wszyscy trzej synowie są Pana spadkobiercami na mocy ustawy, zatem będą dziedziczyć po Panu majątek (chyba, ze inaczej rozdysponuje go Pan w testamencie). W tym przypadku, jeśli jest Pan właścicielem nieruchomości w Polsce ponad 5 lat i wszyscy trzej synowie zostaną powołani do spadku w testamencie (a w razie jego niespisania będą powołani z ustawy) będą dziedziczyć po Panu nieruchomości i cały majątek.

      Ustawodawca tam, gdzie dziedziczy cudzoziemiec przewidział dwa wyjątki, dotyczące nieruchomosci położonych w strefie nadgranicznej i nieruchomości rolnych (których powierzchnia przekracza 1 ha)/

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ