Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Marcin Rosinski
    Posted at 01:03h, 03 kwietnia Odpowiedz

    Witam serdecznie w chwili obecnej mama przechodzi na rentę męża (calkowita niezdolność do pracy)któremu brakowało 4 lat by przejść na emeryturę.Czy w tym wypadku wypłacenie składek z OFe i subkonta w wiadomej proporcji może zmienic wysokość renty?

  • Ilona Bożeńska
    Posted at 20:08h, 12 marca Odpowiedz

    Mąż umiera w wieku 64 lat czyli rok przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Cały czas pracował. Czy żona może ubiegać się o rentę rodzinną? Czy ZUS ją naliczy na podstawie stanu aktualnego konta?

  • Agnieszka
    Posted at 10:18h, 26 lipca Odpowiedz

    Dzień dobry
    Piszę o poradę w sprawie licytacji charytatywnych organizowanych dla zdiagnozowanej osoby na grupie FB.
    Wpierw czy takie licytację są zgodne z prawem bo jest takich grup z licytacjami dużo? Osoby biorące udział w licytacjach nie są do niej zmuszani. Czy pieniądze z takich licytacji mogą wpływać na konto matki takiej zdiagnozowanej osoby? Czy dobrowolna wpłata chętnej osoby na konto bankowe matki jest zgodna z prawem? Kwoty wpłat nie są wyższe jak 900 zł
    Pozdrawiam

  • Lidka
    Posted at 08:55h, 05 lipca Odpowiedz

    Mój mąż otrzymał na konto (jest to wspólny rachunek bankowy) darowiznę od swojego taty, Ponieważ kwota przekraczała 50 tys. złożył w US formularz SD-Z2. Nie ma ma dostępu do bankowości elektronicznej, ja logując się do bankowości elektronicznej płacę wszystkie rachunki, dokonuję płatności za zakupy. Czy mogę otworzyć lokatę na te środki tylko na swoje dane, czy lokata powinna być na męża? Czy z tych środków mogę dokonać przelewu na konto w innym banku (tylko ja jestem jego właścicielem) i tam założyć lokatę (jest wyższe oprocentowanie)?

  • Joanna Chojnacka
    Posted at 13:55h, 23 kwietnia Odpowiedz

    Dzień dobry
    a jak wygląda sprawa przekazania środków pieniężnych po śmierci , tytułem polecenia darczyńcy z USA do polskiego banku ?
    Mama przed śmiercią założyła w USA konto PAYABLE ON DEATH , ja zostałam beneficjentem konta.
    Moja siostra cioteczna zamieszkująca w USA została pełnomocnikiem tego konta mamy. Po śmierci mojej mamy środki pieniężne zostały przelane na moje konto w Polsce , ale osobą wysyłającą już była moja siostra. Czy Urząd Skarbowy potraktuje mnie jako osobę zwolnioną z podatku od spadku i darowizn ? w tytule przelewu jest nazwisko mojej siostry.

    • Kancelaria
      Posted at 15:21h, 05 maja Odpowiedz

      W powyżej przytoczonym przypadku najlepiej udać się do Kancelarii, w której to doradca podatkowy/radca prawny/adwokat dokona analizy stanu faktycznego sprawy oraz przepisów i udzieli Panu wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie.

    • Monika
      Posted at 23:10h, 17 sierpnia Odpowiedz

      Mam pytanie moja mama nie mieszka z moim tatą ,nie żyją razem ale nie mają rozwodu ani orzeczonej separacji,czy w razie śmierci taty może ona dostać po nim emeryture.

  • Ewa Piotrowska
    Posted at 08:53h, 13 marca Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Wyrokiem sądu miałam przyznane alimenty od byłego męża, uznanego wyłącznie winnym. Dwa lata temu wyszłam ponownie za mąż, były mąż teraz dowiedział się o zawarciu przeze mnie nowego związku małżeńskiego i jego adwokat wysłała mi wezwanie do zapłaty z powodu wygasniecia obowiązku alimentacyjnego. Czy muszę zwrócić byłemu mężowi alimenty od daty zawarcia nowego małżeństwa? Pragnę nadmienić, że nie byłam świadoma, że po ponownym wyjściu za mąż alimenty od byłego męża się nie należą i nie informowałam go o wstąpieniu w nowy związek. Proszę o pomoc. Czy poniosę za to jakąś karę??

    • Kancelaria
      Posted at 15:49h, 18 marca Odpowiedz

      Obowiązek alimentacyjny na mocy art. 60 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wygasa z mocy prawa z chwilą zawarcia przez uprawnionego do alimentów nowego związku małżeńskiego. W sytuacji gdy otrzymywała Pani po zawarciu małżeństwa w dalszym ciągu alimenty, powinna Pani poinformować byłego małżonka o ponownym zawarciu związku małżeńskiego. W przeciwnym wypadku były małżonek jest co do zasady uprawniony do żądania zwrotu zapłaconych alimentów, ponieważ po Pani stronie nie istniał tytuł prawny do przyjmowania świadczeń alimentacyjnych.

      Innych konsekwencji nie powinna Pani ponieść.

  • Małgorzata Moćko
    Posted at 19:06h, 09 stycznia Odpowiedz

    Witam, mam nietypowe pytanie. Byliśmy z mężem po rozwodzie. Ja drugi raz wyszłam za mąż. Niestety drugie małżeństwo również skończyło się rozwodem. Po pewnym czasie zeszłam się z moim pierwszym mężem. Mieszkaliśmy razem. Mieliśmy wspólny meldunek w moim mieszkaniu i prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe, ale nigdy nie zdecydowaliśmy się na ponowne zawarcie małżeństwa. Niestety przyszedł zły czas i mój były mąż, partner zmarł dwa tygodnie temu. Czy mam prawo ubiegać się o rentę rodzinną po nim?

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 10 stycznia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania rzetelnej odpowiedzi radzimy udać się do Kancelarii Prawnej. Podczas wizyty radca prawny lub adwokat dokona analizy stanu faktycznego oraz dokumentów i udzieli Pani dokładnej odpowiedzi.

  • Anna Molińska
    Posted at 10:08h, 19 listopada Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Czy w przypadku ubiegania się o prawo do mieszkania z zasobów gminy na mocy regulacji statusu po śmierci najemcy (mojego ojca – wdowca), ma znaczenie majątek osobisty męża (udziały w domu w tym samym mieście – spadek) w sytuacji, kiedy nie prowadzimy z mężem wspólnego gospodarstwa i nie zamieszkiwał on nigdy ze mną w lokalu gminnym. Razem posiadamy działkę w tym samym mieście?
    pozdrawiam
    Anna

    • Kancelaria
      Posted at 14:44h, 25 listopada Odpowiedz

      Podane przez Panią informacje nie są wystarczające do udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie. Co do zasady spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie podlega dziedziczeniu, zaś spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może wejść w skład masy spadkowej, w ramach ziszczenia się określonych przesłanek.
      Aby uzyskać pełną i rzetelną odpowiedź na zadane pytania sugerujemy udanie się do Kancelarii po poradę prawną.

  • Joanna
    Posted at 12:10h, 03 listopada Odpowiedz

    Dzień dobry
    Mój mąż odziedziczył w spadku po zmarłych rodzicach dom i ma zamiar go sprzedać. Kupujący biorą częściowo kredyt, a częściowo będą płacić z własnych pieniędzy. Czy mąż w akcie notarialnym do przelewu może podać numer naszego wspólnego konta bankowego? Czy powoduje to wobec mnie jakieś konsekwencje podatkowe? Czy ja będę musiała w związku z tym składać jakieś dokumenty do US? Mamy wspólność majątkową małżeńską. Dziękuję

    • Kancelaria
      Posted at 15:35h, 05 listopada Odpowiedz

      Spadek nie wchodzi do wspólności majątkowej małżeńskiej, tak jak i środki uzyskane ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Wobec powyższego nie ciąży na Pani żaden obowiązek podatkowy.

  • Marta
    Posted at 09:46h, 31 października Odpowiedz

    Dziadek chce przekazać mi darowiznę w kwocie 40tys zł. nie ma jednak konta w banku. Czy może dokonać wpłaty na mój rachunek bankowy w agencji banku w swojej miejscowości, i czy to wystarczy, żeby uniknąć opodatkowania darowizny?

    • Kancelaria
      Posted at 15:30h, 05 listopada Odpowiedz

      Tak, działanie takie jest poprawne, aby uzyskać zwolnienie z podatku od darowizny. Dokonując darowizny należy pamiętać, że musi być ona przelana na konto bankowe obdarowanego, oraz musi być odpowiednio zatytułowana, tj. „Darowizna od dziadka imię i nazwisko na rzecz wnuczki imię i nazwisko”. Następnie, w terminie 6 miesięcy po otrzymaniu darowizny, należy złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego formularz SD-Z2.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ