Możliwość miarkowania zachowku

Możliwość miarkowania zachowku

Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym uznał, że możliwe jest obniżenie zachowku na podstawie art. 5 Kodeksu cywilnego, czyli ze względu na zasady współżycia społecznego.

W rozważanym przez Sąd stanie faktycznym syn spadkodawcy domagał się od swojej ciotki – która odziedziczyła spadek na podstawie testamentu – wypłaty zachowku po zmarłym ojcu.

Okazało się, że syn nie utrzymywał kontaktów z ojcem, nie opiekował się nim, nie wspierał go w chorobie i nie uczestniczył w jego pogrzebie.

W tej sytuacji Sąd Najwyższy uznał, że mając na uwadze zasady współżycia społecznego, osoba zobowiązana do wypłaty zachowku (ciotka) może domagać się jego obniżenia, z uwagi na niewątpliwie naganne i niemoralne zachowanie uprawnionego do zachowku (syna zmarłego).

Uważam, iż wyrok Sądu Najwyższego jest ze wszech miar sprawiedliwy i słuszny, wychodzący naprzeciw zdarzającym się sytuacjom życiowym.

2 komentarze
  • Anna
    Posted at 08:13h, 11 stycznia Odpowiedz

    Mój mąż gdy byłam jego narzeczoną darował mi przed ślubem samochód. Mąż dwa lata po ślubie zginął tragicznie i teraz w sądzie będzie założona sprawa o dział spadku z jego dziećmi z pierwszego małżeństwa. Czy ten samochód wejdzie do majątku spadkowego?

    • Kancelaria
      Posted at 08:14h, 11 stycznia Odpowiedz

      Na podstawie z art. 994 ust. 3 kodeksu cywilnego obliczając zachowek jaki należy się małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca (zmarły mąż) uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa. Jednak ustawodawca przewidział sytuacje, w których doliczanie bądź niedoliczanie darowizn zależy od tego na czyją rzecz one nastąpiły. W związku z tym, iż zmarły mąż darował Pani samochód zanim wstąpiliście w związek małżeński, to obliczając wartość należnego Pani zachowku nie dojdzie do uwzględnienia wartości samochodu w stanie czynnym spadku tzw. scheda spadkowa.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ