Opieka nad dzieckiem w razie rozwodu

Opieka nad dzieckiem w razie rozwodu

Powierzenie opieki nad dzieckiem jednemu z małżonków w przypadku rozwiązania małżeństwa stanowi jeden z obligatoryjnych elementów wyroku rozwodowego. Obowiązek ten wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego, co powoduje, że sąd musi zawsze rozstrzygać o tej delikatnej kwestii.

Porozumienie w przedmiocie opieki nad dzieckiem

Rodzice podejmując decyzję o rozwodzie, posiadają uprawnienie do zawarcia porozumienia dotyczącego sposobu i zakresu powierzenia wykonywania opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców. Porozumienie może zawierać również warunki kontaktowania się z dzieckiem przez drugiego z rodziców. W szczególnie konfliktowych przypadkach, gdy nie jest możliwe zawarcie porozumienia przez samych rodziców, z pomocą mogą służyć pracownicy rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego, mediator, a także kurator rodzinny. Sąd opiekuńczy rozstrzygając o sposobie sprawowania opieki nad dzieckiem, powinien brać pod uwagę ustalenia rodziców. Sąd może samodzielnie określić formę kontaktów w przypadku braku ustaleń rodziców a także, gdy zawarte porozumienie jest sprzeczne z dobrem dziecka. Umieszczone w treści wyroku porozumienia zwiększa pewność jego respektowania. Co więcej, daje podstawę do dochodzenia roszczeń wobec ewentualnego łamania ustaleń przez jednego z rodziców. Na decyzję sądu w tym zakresie ważny wpływ może mieć opinia ustawowego przedstawiciela małoletniego, a w poważniejszych przypadkach sąd powinien posiłkować się także opinią przedstawianą przez osoby najbliższe. Podobnie jak w kwestii porozumienia, wysłuchanie dziecka lub osób najbliższych może być dokonywane przez pracowników rodzinnego ośrodka diagnostyczno- konsultacyjnego. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego uzależniają możliwość wysłuchania samego zainteresowanego od jego rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych.

Opieka a władza rodzicielska

Kontakty rodziców z dzieckiem są uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim główny wpływ na decyzję sądu ma zakres praw rodzicielskich posiadanych przez rodziców. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego, sąd może: powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Sąd zobowiązany jest do tego, aby w wyroku zawsze rozstrzygać o kwestiach powierzenia opieki nad dzieckiem, niezależnie od tego, czy wcześniej zapadły orzeczenia dotyczące ograniczenia, zawieszenia, czy pozbawienia władzy rodzicielskiej. Sąd posiada także uprawnienie do przywrócenia władzy rodzicielskiej osobie, która wcześniej została jej pozbawiona. Ponadto, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Sposób kontaktowania się z dzieckiem

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wymienia przykładowo formy kontaktów z dzieckiem wskazując, że mogą one polegać na przebywaniu z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednim porozumiewaniu się, utrzymywanie korespondencji, korzystaniu z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Wymienione w Kodeksie sposoby nie są katalogiem zamkniętym, dlatego sąd opiekuńczy kierując się dobrem dziecka, a także interesem rodziców, może orzec inną formę kontaktów z dzieckiem. Ponadto, wyrok orzekający o rozwodzie może zawierać w szczególności: zakaz spotykania się z dzieckiem przez jednego z rodziców, zakaz zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, ograniczenie kontaktów do określonych sposobów porozumiewania się na odległość oraz zakaz porozumiewania się na odległość. Trzeba pamiętać, że sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka, posiada możliwość zmiany swojego rozstrzygnięcia w sprawie ustalenia sposobu kontaktów z dzieckiem. W postępowaniu rozwodowym, określenie formy kontaktowania się rodziców z dzieckiem powinno mieć dla zainteresowanych znaczenie nadrzędne. Rodzice, a także sąd muszą kierować się zawsze zarówno dobrem dziecka, jak i zapewnieniem w miarę możliwości swobodnego kontaktu drugiego rodzica z małoletnim. Powyższe uregulowania stosuje się odpowiednio przy orzeczeniu przez sąd separacji.

62 komentarze
  • Zmartwiona
    Posted at 09:04h, 09 kwietnia Odpowiedz

    Nie będę opowiadac o całej sytuacji. Chcę złożyć pozew bez orzekania winy. Jestem dobra matka, zajmuje się całym mieszkaniem pranie, sprzątanie, gotowanie itd. Pracuje i mam wsparcie rodziny. Mianowicie chciałam się dowiedzieć czy sąd może powierzyć piecze ojcu nad córka (5lat). Chciałam się dogadać z mężem ale on się nie zgadza na żadną ugodę. Powiedział że ja mogę sobie iść ale córka zostaje z nim. Jakie mam szansę w sądzie by córka została ze mną.? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.

    • Kancelaria
      Posted at 10:39h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,

      Orzekając o rozwodzie, sąd z urzędu w treści wyroku rozwodowego orzeka także o władzy rodzicielskiej oraz miejscu zamieszkania małoletnich dzieci byłych małżonków. W zależności od tego, co uzna za zgodne z dobrem dziecka, powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom lub tylko jednemu i tym też kieruje się określając, z kim dziecko będzie zamieszkiwać. Zatem to nie mąż, a sąd będzie decydować o tym, z którym z Państwa zamieszka córka.

      Sąd podejmuje takie rozstrzygnięcie na podstawie okoliczności przedstawionych przez Państwa i udowodnionych w trakcie trwania sprawy rozwodowej: znaczenie będzie miało na przykład to, który z rodziców głownie opiekował się dzieckiem, który z rodziców spędzał z nim więcej czasu, z którym z rodziców dziecko jest bardziej związane, który z rodziców ma lepsze predyspozycje wychowawcze, ale także to, czy dany rodzic będzie w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki np. mieszkaniowe. Swoje zaangażowanie w wychowywanie dziecka można wykazać przed sądem za pomocą różnych środków dowodowych, np. opinii wychowawcy przedszkolnego lub zeznań świadków.

      Orzekając w kwestii władzy rodzicielskiej, pieczy i kontaktów z dzieckiem sądy często opierają się również na opinii tzw. Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Zespół taki składa się pedagogów i psychologów. Przeprowadza on badania pedagogiczne, psychologiczne oraz lekarskie na zlecenia sądu i na ich podstawie wydaje opinię, której przedmiotem jest na przykład ustalenie więzi uczuciowych łączących badane osoby, charakterystyka psychologiczna badanych, czy określenie predyspozycji opiekuńczo wychowawczych rodziców.

  • Paweł
    Posted at 07:04h, 05 kwietnia Odpowiedz

    Jestem pół roku po rozwodzie. Razem z matką dziecka mamy prawa rodzicielskie, syn na stałe mieszka z matką. Przed rozwodem porozumiałem się z matką syna w każdej kwestii – zasady widzenia z synem czyli dwa w dni w tygodniu, dwa weekendy w miesiącu, w każde lato urlop dwutygodniowy z synem, nie rościłem żadnych praw do wspólnego majątku czyli mieszkania, wyposażenie, auta, zgodziłem się na wysokość alimentów, przede wszystkim dogadaliśmy się w każdej kwestii dotyczącej wychowania syna.
    Sąd w trakcie rozwodu nie do końca wierzył, że można się rozwodzić i jednocześnie być tak dobrze dogadanym w każdej kwestii.
    W dokumentach, wyroku sądowych sąd jednak umieścił tylko informację o moich kontaktach z synem dwa razy w tygodniu oraz o wysokości alimentów.
    Długi okres czasu to dobrze funkcjonowało, ale niestety od około miesiąca była żona zaczyna stwarzać i ograniczać mi dostęp do syna, równocześnie mówiąc mi, że ma się dostosować do „papierów” i, że w kwestii syna nie mam nic do gadania.
    Obawiam się, że za niedługo ona całkowicie mnie będzie chciała odciąć od dziecka, zostawiając mi to co jest w wyroku sądu – dwa dni w tygodniu po kilka godzin na dzień.

    Nie chce jej zabierać dziecka czy ograniczać praw – chce mieć na tą chwilę dokument, który jasno będzie określał moje prawa do widzenia z synem, takie jak przedstawiliśmy w czasie rozwodu oraz moje prawa do decydowaniu o przyszłości syna. Po prostu nie chcę sytuacji kiedy ona mi powie, że nie mam nic do gadania bo tak pisze w wyroku sądu. Obawiam się, że może być coraz gorzej.
    Czy mam jakieś szanse wracając teraz z taką sprawą do sądu?

    • Kancelaria
      Posted at 10:37h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowny Panie,

      W obecnym stanie przedstawionej przez Pana sytuacji, wyrok rozwodowy sankcjonuje Pana kontakty z synem przez dwa dni w tygodniu i do tych dwóch dni w tygodniu była żona może te kontakty zredukować. Nie oznacza to jednak, że nie ma Pan żadnych możliwości działania.

      Narzędziem, z którego może Pan w tym wypadku skorzystać jest uregulowany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wniosek o ustalenie lub zmianę kontaktów rodzica z dzieckiem. Zmiana, o której mowa, nie może polegać na ich ograniczeniu lub pozbawieniu, a przesłanką, którą będzie kierował się Sąd przy orzekaniu o tej zmianie jest dobro dziecka. Zatem w treści wniosku należy wskazać proponowaną zmianę terminów, czasu rwania lub częstotliwości kontaktów oraz okoliczności, które świadczyć będą o tym, że zmiana ta zgodna będzie z dobrem dziecka.

      Wniosek taki złożyć należy w wydziale rodzinnym sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka, może go wnieść każde z rodziców i obciążony jest opłatą w wysokości 40 zł.

  • Agnieszka
    Posted at 10:04h, 04 kwietnia Odpowiedz

    Witam! Chce odejsc od męza mąż jest według mnie agresywny coraz częściej podnosi na mnie rękę przy dzieciach wyzywa mnie mam zrobioną jedną obdukcje jak mnie pobił nic mi nie pomaga ciągle robi długi mieszkamy z teściami chce wynająć mieszkanie i zabrać dzieci tylko boje sie że jak mąż mnie znajdzie lub dam mu się spotkac z dziećmi to ich weżmie albo zabierze z pod szkoły i już ich mi nie odda i co wtedy mam zrobić?Bardzo proszę o odpowiedz

    • Kancelaria
      Posted at 10:29h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,

      Przede wszystkim powinna Pani poinformować o zachowaniu męża Policję, która prawdopodobnie założy rodzinie Niebieską Kartę. Fizyczne i psychiczne znęcanie się nad członkami rodziny jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet od dwunastu lat. Po otrzymaniu Pani zgłoszenia zostanie wszczęte postępowanie przygotowawcze, a jeśli mąż groził, że skrzywdzi Panią lub dzieci, będzie mógł zostać wobec niego zastosowany środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z Panią oraz dziećmi.

      Na drodze postępowania cywilnego najlepszym wyjściem będzie wniesienie pozwu o rozwód, w treści którego zawarty zostanie wniosek o pozbawienie męża władzy rodzicielskiej z powodu jej nadużywania. Wniesienie pozwu o rozwód obciążone jest opłatą w wysokości 600 zł, jednakże, również w jego treści, można zawrzeć wniosek o zwolnienie z kosztów i ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Do pozwu zawierającego taki wniosek należy dołączyć wypełniony druk oświadczeni o stanie rodzinnym, majątku i dochodach, który pobrać można ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

      Pozew rozwodowy wnieść należy do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli jedno z nich wciąż ma w okręgu tego sądu miejsce zamieszkania, a jeśli nie, to właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego, jeśli zaś tego miejsca nie można ustalić, właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania powoda.

  • marta
    Posted at 10:03h, 20 marca Odpowiedz

    czy ojciec moze przeprowadzic sie z dzieckiem bez zgody matki podczas trwaia sprawy sodowej

  • Zmartwiona
    Posted at 03:04h, 20 marca Odpowiedz

    Chce na sprawie rozwodowej mieć adwokata z tego względu że mój mąż jest człowiekiem wygadanym (szufladkuje mnie) boję się kontrowersji z nim. Jak już wspomniałam mąż chce walki o córkę która ma 5lat dobrze wie że córka jest bardziej ze mną zrzyta. Nie mam pojęcia czy on będzie miał adwokata więc chciałam się dowiedzieć czy przy pani mecenas mam większe szanse dostać piecze nad córka? Chce wyjść z ugoda podać pierwsza rękę. Nie chce ograniczać mu żadnych praw. Bardzo proszę o szybką odp.dziękuję

  • Anna
    Posted at 11:04h, 10 marca Odpowiedz

    Witam,
    mam 5-letniego synka. Niestety z mężem nie potrafimy się już dogadać. Obydwoje mamy pracę (mąż lepiej płatną), na jakiej podstawie sąd ustali miejsce zamieszkania dziecka? podkreślę, że zarówno ja i mąż chcemy synka mieć przy sobie po rozwodzie.

    • Kancelaria
      Posted at 10:28h, 09 lipca Odpowiedz

      O wykonywaniu władzy rodzicielskiej i kontaktach dziecka z rodzicami po rozwodzie Sąd orzeknie dopiero w wyroku rozwodowym. Do momentu jego ogłoszenia są Państwo formalnie małżeństwem i jeżeli żadne z Państwa nie zostało pozbawione władzy rodzicielskiej, obowiązani są Państwo wykonywać ją wspólnie. Oznacza to konieczność wspólnego decydowania o istotnych sprawach dziecka Owo wspólne decydowanie oznacza, że aby mogła dojść do skutku, na przykład, operacja dziecka czy jego wyjazd za granicę, zgodę muszą wyrazić oboje rodzice. W braku zgody jednego z rodziców, drugi może wnioskować o wydanie przez sąd opiekuńczy rozstrzygnięcia, które taką zgodę zastępuje.

      Przeprowadzka jednego z rodziców z dzieckiem, jeżeli odległość pomiędzy dotychczasowym a nowym miejscem zamieszkania jest na tyle znaczna, że mogłaby wpłynąć na kontakty drugiego rodzica z dzieckiem, również wymaga zgody tegoż drugiego rodzica.

      Jeżeli rodzice nie mogą dojść do porozumienia pomiędzy sobą w przedmiocie jego miejsca zamieszkania lub kontaktów z dzieckiem, to można, w trakcie trwania sprawy o rozwód, wystąpić o tymczasowe uregulowanie tych kwestii (na czas trwania procesu) przez sąd w drodze zarządzenia tymczasowego.

  • ewa
    Posted at 19:02h, 27 lutego Odpowiedz

    Córka uzgodniła z byłym mężem odwiedzanie dzieci. Nie odwiedza ich, nie bierze, matka nie reaguje, a one tęsknią za tatą. Jak zaradzić. Wygląda na to, że nowa partnerka nie pozwala na wizyty w byłym domu.

    • Kancelaria
      Posted at 10:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,
      niestety, przepisy Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują żadnych instrumentów prawnych mających na celu przymuszenie ojca do kontaktów z dzieckiem.

  • Marta
    Posted at 17:12h, 09 grudnia Odpowiedz

    Siostra rozstała się z mężem półtora roku temu po jego decyzji życia z inną partnerkę. Do tej pory siostra złożyła pozew do sądu tylko o alimenty. Pozew o rozwód i podział majątku nie został jeszcze złożony. W trakcie sprawy alimentacyjnej odbyły się mediacje w których w kwestii dotyczących dzieci nie zostało osiągnięte porozumienie i plan wychowawczy nie został podpisany. Obecnie kontakty dzieci z ojcem są w weekendy raz na dwa tygodnie i jeden dzień powszedni. Siostra w żaden sposób nie ogranicza tych kontaktów. Jednak ojciec dzieci żąda kolejnych dni na zabieranie dzieci. Czy ma do tego prawo? Czy są jakieś obowiązki rodziców przed rozwodem? Jak zabezpieczyć do czasu rozwodu (sprawa rozwodowa potrafi trwać w Warszawie i 2 lata)dobro dzieci, aby nie były ciągane wciąż na żądanie ojca. Dodam, że ciągle wysuwa nowe żądania, bo przecież jest ojcem i ma prawo. A siostra? Jakie ma prawa jako matka przed rozwodem kiedy to sąd orzeknie o opiece nad dziećmi? Czy może np. wyprowadzić się do rodziców do innego miasta z dziećmi ponieważ nie jest w stanie tu się utrzymać z alimentów? Czy ojciec musi wyrazić na to zgodę?

    • Kancelaria
      Posted at 10:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem jest prawem i obowiązkiem każdego rodzica, bez względu nawet na to, czy przysługuje mu względem dziecka władza rodzicielska, czy też nie. Sąd może zakazać rodzicowi kontaktów z dzieckiem jedynie w sytuacji, gdyby kontakty te stanowiły poważne zagrożenie dla dobra dziecka.

      Co do zasady, kontakty z dziećmi powinny odbywać się na zasadach ustalonych wspólnie przez rodziców, jednakże w sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii, o sposobie utrzymywania kontaktów z dziećmi rozstrzygnie sąd.

      W opisanej przez Panią sytuacji siostra może złożyć do sądu opiekuńczego wniosek o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi. We wniosku może przedstawić swoje propozycje odnośnie sposobu odbywania takich spotkań. O kontaktach z dziećmi sąd rozstrzygnie postanowieniem, w którym w którym szczegółowo określi, w jaki sposób te kontakty maja się odbywać, to znaczy z jaką częstotliwością, w jakich godzinach i w jakich miejscach. Jeżeli ojciec dzieci nie będzie przestrzegał postanowienia sądu, to siostra będzie dysponować instrumentami prawnymi w celu jego wyegzekwowania.

      W razie wniesienia sprawy rozwodowej orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie utrzymywania kontaktów z dziećmi będzie elementem wyroku rozwodowego. Jak jednak słusznie Pani zauważyła, taka sprawa może trwać nawet kilka lat. Dlatego też, w przypadku wszczęcia postępowania rozwodowego siostra powinna wystąpić z wnioskiem, aby sąd orzekający w sprawie o rozwód uregulował kontakty z dziećmi w trybie zabezpieczenia na czas trwania procesu.

      Jeśli chodzi o możliwość przeprowadzenia się przez siostrę z dziećmi do innego miasta, to konieczne będzie uzyskanie zgody ojca dzieci. Ojciec dzieci ma prawo do współdecydowania o ich miejscu zamieszkania (zakładając, że obojgu rodzicom przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej), może więc sprzeciwić się przeprowadzce. Jeżeli tak by się stało, siostra powinna wystąpić o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Jeżeli bowiem rodzice nie mogą dojść do porozumienia w istotnej sprawie dotyczącej osoby lub majątku dziecka, kwestię tę musi rozstrzygnąć sąd opiekuńczy. Orzeczenie sądu zastąpi wymaganą zgodę ojca dzieci, o ile sąd uzna, że przeprowadzka będzie zgodna z dobrem dzieci.

      W przypadku wszczęcia sprawy o rozwód sąd w wyroku rozwodowym może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi jednemu z rodziców, jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską drugiego z rodziców do konkretnych uprawnień względem osoby dziecka. Jeżeli po rozwodzie wykonywanie władzy rodzicielskiej zostanie powierzone siostrze, to o tym, czy zmiana miejsca zamieszkania dzieci będzie wymagała zgody ojca będzie decydowała treść orzeczenia sądu. W przypadku, gdyby sąd pozostawił ojcu dzieci prawo do współdecydowania o miejscu ich zamieszkania, a ten nie wyraziłby zgody na przeprowadzkę dzieci, siostra powinna wystąpić o taką zgodę do sądu opiekuńczego. Jeżeli w wyroku sąd wprost nie przyznałby ojcu prawa do współdecydowania o miejscu zamieszkania dzieci, wówczas siostra będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję o przeprowadzce.

      W każdej prowadzonej obecnie lub w przyszłości sprawie sądowej siostra może wystąpić do sądu o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Jeżeli sąd ustanowi dla strony pełnomocnika z urzędu będzie miała ona zapewnioną bezpłatną pomoc prawnika.

  • Adam
    Posted at 20:12h, 01 grudnia Odpowiedz

    Mam nieletnie dziewczynki 5 i 6 letnie jestem w trakcie sprawy rozwodowej, dzieci są przy matce ma postanowienie sądu. Czy ma prawo nie pozwalać aby dzieci nocowały u mnie gdy bardzo chcą? Czy ma prawo wzywać Policję gdy dzieci chcą zostawać u mnie? Czy ma prawo póznymi wieczorami zabierać dzieci w godzinach od 19:30do 21:30 na próby tańca? gdzie tańczy w zespole,jako prawna opiekunka dzieci nieletnich?

    • Kancelaria
      Posted at 10:27h, 09 lipca Odpowiedz

      W opisanej przez Pana sytuacji Sąd orzekający w sprawie rozwodowej zapewne powierzył żonie w trybie zabezpieczenia na czas procesu opiekę na córkami. Niezależnie od powyższego, jako ojciec, ma Pan prawo do kontaktów z dziećmi. Jeżeli nie jesteście Państwo w stanie dojść do porozumienia w przedmiocie sposobu utrzymywania kontaktów z dziećmi (o czym świadczą incydenty z wzywaniem interwencji Policji), kwestia ta powinna zostać uregulowana przez Sąd. W tym celu powinien Pan zwrócić się do Sądu orzekającego w sprawie rozwodowej o zabezpieczenie na czas procesu kontaktów z córkami. W treści postanowienia o zabezpieczeniu Sąd wskaże konkretne dni, godziny i miejsca, w których będzie mógł Pan spotykać się z córkami. Jeżeli zaś żona nie będzie realizować postanowienia Sądu, to będzie miał Pan instrumenty prawne w celu jego wyegzekwowania (np. Sąd może zagrozić żonie nakazaniem zapłacenia na Pana rzecz określonej sumy pieniężnej w razie uniemożliwienia Panu spotkania z córkami, zgodnie z wydanym przez siebie postanowieniem).

      Sąd, orzekając o sposobie wykonywania kontaktów z dziećmi, będzie się kierował ich dobrem. Podobnie, z punktu widzenia dobra dzieci Sąd oceni, sytuację, w której matka w godzinach wieczornych zabiera je ze sobą do pracy. Nie znając szczegółów trudno jednoznacznie wypowiedzieć się w tej sprawie. Co do zasady rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, nie są też pozbawieni prawa sprawowania opieki nad dziećmi w trakcie wykonywania pracy. Jeżeli jednak uważa Pan, że opisana sytuacja ma negatywny wpływ na dzieci, to powinien Pan przedstawić swoje argumenty Sądowi i – na przykład – zaproponować, że w czasie wieczornych prób żony będzie Pan sprawował opiekę nad córkami.

  • Anna
    Posted at 15:10h, 07 października Odpowiedz

    Sąd w wyroku rozwodowym odebrał mi władzę na dziećmi, którą przyznał byłemu mężowi. Minęło dwa lata od wyroku, teraz mam pracę i mieszkam w dużym domu swoich rodziców. Czy mam szansę, żeby Sad zmienił decyzję i mi powierzył wychowywanie dzieci? Anna

    • Kancelaria
      Posted at 10:27h, 09 lipca Odpowiedz

      Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest decyzją nieodwracalną. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.
      W celu odzyskania władzy rodzicielskiej, powinna Pani skierować wniosek do sądu o zmianę wyroku rozwodowego w części rozstrzygającej o władzy rodzicielskiej. We wniosku należy podać, jakie przyczyny stanowiły podstawę odebrania Pani władzy rodzicielskiej oraz przedstawić aktualną sytuację życiową, która świadczy o zmianie okoliczności. Ze względu na fakt, że jest Pani obciążona ciężarem dowodu, że przyczyny stanowiące podstawę odebrania władzy rodzicielskiej ustały, proszę pamiętać o powołaniu dowodów w sprawie. Przykładowo mogą to być zeznania świadków, wywiady środowiskowe, dowody z dokumentów.
      Sąd na podstawie przeprowadzonego postępowania uzna, czy te okoliczności a także obecna sytuacja dzieci uzasadniają wydanie nowego orzeczenia w tej sprawie.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ