PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO A HIPOTEKA

PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO A HIPOTEKA

Praktyka orzecznicza sądów najczęściej jest taka, iż małżonek, który wskutek podziału majątku wspólnego nie otrzymał zabezpieczonej hipoteką nieruchomości (mieszkania) w dalszym ciągu odpowiedzialny jest za spłatę zaciągniętego długu wraz z drugim małżonkiem. Wynika to z faktu, że sąd nie dzieli długów, a przede wszystkim obydwoje małżonkowie odpowiadają wobec banku na podstawie zawartej umowy za zaciągnięty kredyt.

2 komentarze
 • Anna
  Posted at 12:47h, 30 lipca Odpowiedz

  Czy Sąd w sprawie o podział majątku wspólnego podzieli też dług, który razem z byłą żoną zaciągnęliśmy na zakup mieszkania? Kredyt mieszkaniowy jest wpisany na hipotece mieszkania i wnioskuję by mieszkanie przyznać na moją rzecz.

  • Kancelaria
   Posted at 12:51h, 30 lipca Odpowiedz

   Jeżeli kredyt nie będzie spłacony to bank z pewnością przejmie mieszkanie. Jeżeli jeden z małżonków spłaci większa kwotę kredytu to ma regres do drugiego małżonka o zwrot albowiem obydwoje odpowiadają solidarnie wobec banku za zaciągniętą pożyczkę. Wiem, że istnieje pogląd, iż rzeczywista wartość nieruchomości, (w Pani przypadku mieszkania), powinna być przy podziale majątku pomniejszona o wartość obciążającej ją hipoteki, ale występując często przed sądem w sprawach o podział majątku nigdy nie spotkałam się z takim rozstrzygnięciem sprawy.
   Obecnie 5 kwietnia 2018 r, wpłynął do Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie:
   jak podzielić majątek wspólny przy uwzględnieniu, że nieruchomość wchodząca w jego skład jest obciążona hipoteką.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ