Pozbawieni prawa do czuwania przy łóżku chorego dziecka z powodu koronawirusa

Pozbawieni prawa do czuwania przy łóżku chorego dziecka z powodu koronawirusa

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do Ministra Zdrowia pismo, w którym zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia o ograniczaniu rodzicom prawa do przebywania przy szpitalnym łóżku chorych dzieci w związku z epidemią koronawirusa.

Proceder ten, według Rzecznika, wymaga interwencji i wprowadzenia jasnych zasad postępowania obowiązujących dla wszystkich placówek służby zdrowia, gdyż obecnie każda z nich wprowadza swoje reguły w tym zakresie.

W ocenie Rzecznika, ciężko chore dzieci nie powinny zostać pozostawione same sobie, bez opieki i troski najbliższych im osób, którymi przeważnie są rodzice. Często problem dotyka małych pociech, które nie rozumieją panującej sytuacji i przeżywają rozłąkę.

Zwraca się uwagę na przyszłe konsekwencje rozłąki w psychice dziecka, które w jej wyniku traci poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, stres związany z pobytem w szpitalu i utratą z oczu rodzica może przyczyniać się do spadku efektywności wdrożonego wobec małoletniego leczenia.

Niewątpliwym argumentem, za pozwoleniem rodzicom czuwania przy łóżkach chorych dzieci w placówkach medycznych, który również podniósł Rzecznik, jest także argument niesienia przez nich pomocy personelowi medycznemu. Rodzice odciążają pracowników oddziałów, opiekując się swoimi dziećmi, którzy są pacjentami, ale i nie rzadko niosą pomoc innym dzieciom, których rodzice nie mogą być obok.

W obecnej sytuacji pandemii, odciążenie personelu medycznego nie pozostaje bez znaczenia!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ