Pozbawienie prawa do zachowku

Pozbawienie prawa do zachowku

Jedną z przesłanek, która uzasadnia wydziedziczenie bliskich jest niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Niewątpliwie całkowite, faktyczne zerwanie kontaktu z jednym z rodziców, które trwa nieprzerwanie przez okres kilkunastu lat, a więc niemające charakteru incydentalnego uzasadnia wydziedziczenie.

2 komentarze
  • Janina
    Posted at 12:57h, 30 lipca Odpowiedz

    Mój jedyny syn 20 lat temu zerwał ze mną całkowicie kontakt. Obecnie zamierzam spisać testament i czy z tego powodu mogłabym wydziedziczyć syna?

    • Kancelaria
      Posted at 12:59h, 30 lipca Odpowiedz

      Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na dzieci i rodziców obowiązek wzajemnej opieki i szacunku. Ustawodawca jednak dopuszcza sytuacje, w których stosunki rodzinne między bliskimi mogą kształtować się odmiennie. W konsekwencji statuuje w, art. 1008 k.c. instytucje wydziedziczenia, a więc pozbawienia treścią testamentu zstępnych bądź małżonka czy rodziców spadkodawcy uprawnienia do zachowku. Jedną z przesłanek, która uzasadnia wydziedziczenie bliskich jest niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Niewątpliwie całkowite, faktyczne zerwanie kontaktu z jednym z rodziców, które trwa nieprzerwanie przez okres lat 20, a więc niemające charakteru incydentalnego uzasadnia wydziedziczenie syna. Poprzez uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych rozumie się między innymi zerwanie kontaktów, nieudzielanie pomocy w chorobie, brak świadczonej opieki, zaprzestanie wizyt w miejscu zamieszkania rodzica, które to sytuacje zachodziły w Pani przypadku.
      W treści testamentu należy precyzyjnie, w sposób jednoznaczny wskazać przyczynę wydziedziczenia syna. Aby uchronić się przed ewentualnym błędem sugeruję spisać testament przed Notariuszem.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ