Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Stanisława Kruczkowska
    Posted at 11:08h, 19 lutego Odpowiedz

    mam pytanie miałam 26 lat i zmarł my mąż miałam 3 dzieci, po 1 latach wyszłam za mąż żyłm z 2 mzem tylko 2 lata rozeszliśmy się obecnie jest już 19 lat jak jestem po rozwodzie wróciłam do 1 nazwiska po zmarłym mężu , czy należy mi się renta po mężul proszę o odpowiedz jeśli można na meila alinka1307@wp.pl

    • Kancelaria
      Posted at 15:29h, 20 lutego Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania odpowiedzi na zadanie prawne zapraszamy na wizytę do naszej Kancelarii. Istnieje także możliwość spotkania online.

  • Kasia Gosia
    Posted at 05:07h, 02 lutego Odpowiedz

    Koleżanka była mężatkom była dużo młodszą gdy jej maż zmarł był na emeryturze ale ona 50 lat skaczy za 4 lata gdzie od daty pogrzebu minie 10 lat.Czy może ubiegać się o emeryturę po mężu

    • Kancelaria
      Posted at 15:29h, 20 lutego Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania odpowiedzi na zadanie prawne zapraszamy na wizytę do naszej Kancelarii. Istnieje także możliwość spotkania online.

  • MARIA KAZIMIERCZAK
    Posted at 15:55h, 26 stycznia Odpowiedz

    Jeśli jestem Jeśli jestem 8 lat wdową to przysługuje mi renta Wdowia.

    • Kancelaria
      Posted at 15:38h, 20 lutego Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania odpowiedzi na zadanie prawne zapraszamy na wizytę do naszej Kancelarii. Istnieje także możliwość spotkania online.

  • Mariusz Maciejewski
    Posted at 10:26h, 02 grudnia Odpowiedz

    W 1972 r. zmarł pierwszy mąż mojej mamy. Od tego roku jej córka pobierała rente rodzinna po zmarlym ojcu do 1987 ( do ukończenia 18 lat). Mama moja w 1991 r została uznana przez zus częściowo niezdolna do pracy i otrzymywała przez 2 lata rente inwalidzką. ( mama miala wtedy
    44 lata). Obecnie mama jest na emeryturze, nigdy nie pobierała renty rodzinnej po pierwszym mężu. Czy po tak długim czasie może przejść na rente rodzinna po zmarłym mężu ( 1972 r zmarl)?? Zamiast swojej emerytury może ponoć pobierac rente rodzinna, tylko minęło wiele lat.

  • Małgorzata Morawetz-Gordon
    Posted at 16:19h, 05 listopada Odpowiedz

    Dzień dobry, w 1998 zostałam wdową i osiągając 50 lat otrzymałam rentę wdowią. W 2011 wyszłam za mąż ale po 4 lat się rozwiodłam. Czy w przypadku przyznania nowych wdowich emerytur, które mają wejść w życie mogę ubiegać się o taką po zmarłym mężu? Bardzo proszę o odpowiedź, Dziękuję Małgorzata

  • Aleksandra Piędel
    Posted at 18:28h, 16 sierpnia Odpowiedz

    Mama nigdy nie pracowała i otrzymuje emeryturę po zmarłym tacie .Mama zawarła kolejny związek małżeński z panem który nigdy nie pracował. Czy ten pan w razie śmierci mamy może ubiegać się o jakiekolwiek świadczenie emerytalne po mamie ?

1 9 10 11

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ