Zadaj nam pytanie

58 komentarzy
  • Zaneta
    Posted at 09:02h, 27 lutego Odpowiedz

    Witam,Mój mąż ma bardzo dobrą emeryturę.Mamy intercyzę. Ja z kolei mam niską emeryture.Czy w przypadku śmierci mojego męża będę mogła ubiegać się o rentę rodzinną .

    • Kancelaria
      Posted at 12:47h, 05 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,

      Obowiązujące przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych nie uzależniają możliwości otrzymywania renty rodzinnej od pozostawania w konkretnym ustroju majątkowym, np. wspólności ustawowej. Możliwe jest zatem przyznanie prawa do renty rodzinnej pomimo podpisanej intercyzy, rzecz jasna pod warunkiem spełnienia ustawowych przesłanek.

      Zgodnie z przepisami, prawo do renty rodzinnej przysługuje między innymi wdowie, która w chwili śmierci męża miała ukończone 50 lat lub pozostawała niezdolna do pracy. Wdowa jest osobą uprawnioną do renty rodzinnej również w przypadku, gdy wychowuje co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo, które nie ukończyło 16 lat lub w wieku do 18 roku życia, jeśli uczą się, a także gdy są niezdolne do pracy. Wdowa, która nie spełnia powyższych warunków może jednak zyskać uprawnienie do renty rodzinnej, jeśli w ciągu 5 lat po śmierci męża lub zaprzestania wychowywania dzieci, spełni wyżej opisany wymóg wieku lub niezdolności do pracy.

  • Sebastian
    Posted at 08:02h, 02 lutego Odpowiedz

    Proszę o wyjaśnienie, czym jest zastrzeżenie do protokołu.

    • Kancelaria
      Posted at 12:47h, 05 lipca Odpowiedz

      Art. 162 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w toku posiedzenia strona ma możliwość wnioskowania o wpisanie do protokołu rozprawy zastrzeżenia co do uchybienia przez sąd przepisom postępowania. Zgodnie z obowiązującą w sprawach cywilnych procedurą stronie, która nie zgłosiła zastrzeżenia, co do zasady, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania. Chodzi o to, żeby strony na bieżąco zwracały sądowi uwagę na wszelkie naruszenia, co umożliwi ich niezwłoczne wyeliminowanie. Zastrzeżenie musi zostać odnotowane w protokole. Instytucja zastrzeżeń ma szczególne znaczenie w odniesieniu do prowadzonego przed sądem postępowania dowodowego. Jeżeli więc strona nie zgadza się z decyzją sądu, np. co do przeprowadzenia dowodu, który w jej opinii nie powinien być dopuszczony, czy też oddalenia jej wniosku dowodowego, to powinna od razu zwrócić na to uwagę sądowi. Powinna to uczynić w toku posiedzenia, a jeżeli nie była obecna, na najbliższym posiedzeniu. W przeciwnym razie nie będzie mogła powołać się na te uchybienia w apelacji lub kasacji i w ten sposób podważyć niekorzystnego dla niej wyroku sądu pierwszej instancji

  • Sebastian
    Posted at 14:01h, 21 stycznia Odpowiedz

    Jestem w trakcie rozwodu z żoną, która przypuszczam, że założyła bez mojej wiedzy oprogramowanie do komputera i tym sposobem wykradła m.in. moje zdjęcia.
    Żona zamierza przedstawić Sądowi w sprawie rozwodowej te zdjęcia.
    Chciałem zapytać, czy Sąd weźmie pod uwagę moje prywatne zdjęcia.
    Czy to, co zrobiła żona jest legalne, czy też jest to przestępstwo?

    • Kancelaria
      Posted at 12:47h, 05 lipca Odpowiedz

      Na Pana miejscu złożyłabym zastrzeżenie do protokołu w trybie art.162 kpc i sprzeciwiłabym się złożeniu do akt zdjęć w charakterze dowodów.
      Proponuję także wyjaśnić Sądowi, że żona weszła w ich posiadanie nielegalnie.
      Uważam, że publikowanie tych zdjęć bez Pana wiedzy i zgody oraz pozyskanie ich w sposób nielegalny naruszają Pana prawo do wizerunku.
      Jeżeli w tym przypadku poniósł Pan szkodę przysługuje prawo do odszkodowania, ale to wymaga założenia odrębnej sprawy cywilnej i przypuszczam, że trudno będzie wykazać rozmiar szkody.

  • Martyna
    Posted at 14:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Dzień dobry. Mój ojciec nie płaci alimentów, pomimo że Sąd wydał wyrok. Ojciec twierdzi, że nie płaci, bo bardzo mało zarabia i nie starcza mu na życie. Czy komornik może potrącać alimenty w przypadku, gdy ojciec zarabia najniższą krajową pensję? Zaległości w alimentach są duże, bo ojciec nie płaci od 3 lat. Ojciec ma w bloku własnościowe mieszkanie. Czy mogę domagać się, żeby komornik sprzedał mieszkanie ojca? Z góry dziękuję za odpowiedź. Martyna.

    • Kancelaria
      Posted at 12:47h, 05 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry. Pani Martyno, w przypadku dokonywania potrąceń alimentów z wynagrodzenia za pracę nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń. Oznacza to, że nawet jeśli Pani ojciec zarabia najniższą krajową pensję, to komornik i tak może potrącić do 3/5 jego wynagrodzenia za pracę. W przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny nie ma dochodów, ale ma majątek, komornik może skierować egzekucję do tego majątku. Na Pani żądanie komornik może zająć mieszkanie należące do ojca, równocześnie złoży do sądu wieczystoksięgowego wniosek o dokonanie wzmianki o wszczęciu egzekucji. Po dwóch tygodniach od wszczęcia egzekucji powinna Pani wystąpić do komornika z wnioskiem o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości przez biegłego sądowego, a następnie o licytacyjną sprzedaż mieszkania.

  • Alina
    Posted at 12:11h, 07 listopada Odpowiedz

    Witam,
    Jestem w trakcie rozwodu. Zamierzam złożyć do Sądu wniosek o przesłuchanie jako świadków wspólnych znajomych moich i męża. Mam pytanie, czy muszę wcześniej prosić te osoby o zgodę na zeznawanie przed Sądem?
    Alina

    • Kancelaria
      Posted at 12:46h, 05 lipca Odpowiedz

      Pani Alino,
      Dla złożenia wniosku o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania danej osoby w charakterze świadka obowiązujące przepisy nie przewidują wymogu uzyskania zgody tej osoby. Jeżeli Sąd przychyli się do Pani wniosku, to wezwie znajomych na rozprawę w charakterze świadków. Wówczas będą oni mieli obowiązek stawienia się w sądzie. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadek może zostać skazany na grzywnę, a nawet przymusowo sprowadzony lub aresztowany na czas nieprzekraczający tygodnia. Co do zasady, za wyjątkiem krewnych stron, świadek ma obowiązek składania zeznań, nie może także odmówić odpowiedzi na pytania, chyba że zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem w sądzie, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku.

  • Anna
    Posted at 10:09h, 10 września Odpowiedz

    Wystąpiłam do sądu o rozwód z wyłącznej winy męża. Czy mogę domagać się aby sąd przyznał mi mieszkanie i wyeksmitował z niego byłego męża? Z małżeństwa mam jedną córkę. Mąż jest alkoholikiem, urządza awantury i nie dba o czystość w mieszkaniu.

    • Kancelaria
      Posted at 12:46h, 05 lipca Odpowiedz

      Tak, istnieje taka możliwość. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z niego po rozwodzie. Wyjątkowo, sąd może eksmitować jednego z małżonków na żądanie drugiego małżonka, jeżeli swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. W opisanej przez Panią sytuacji, sąd może uznać, że wniosek o eksmisję jest uzasadniony.

  • Bartek
    Posted at 10:08h, 28 sierpnia Odpowiedz

    W zeszłym roku rozwiodłem się z żoną. Sąd zdecydował, że nasza córka zamieszka z matką, a mnie zobowiązał do płacenia alimentów. W sierpniu wybieram się z córką na wakacje i zastanawiam się czy za ten czas też będę musiał płacić?

    • Kancelaria
      Posted at 12:46h, 05 lipca Odpowiedz

      Należy podkreślić, że obowiązek alimentacyjny istnieje przez cały rok, a okoliczność pobytu dziecka przez okres wakacyjny u rodzica zobowiązanego do ich płacenia z niego nie zwalnia. Rodzic nie może podnosić, że w czasie pobytu na wspólnych wakacjach koszt utrzymania dziecka spoczywał na nim i przez to jest zwolniony od płacenia alimentów za ten okres. Niemniej jednak, sąd orzekając o obowiązku alimentacyjnym może zastrzec na wniosek stron, że świadczenie alimentacyjne należy się co miesiąc, z wyłączeniem okresów, gdy zobowiązany osobiście sprawuje opiekę nad dzieckiem. W każdym innym przypadku nie będzie można skutecznie uchylić się od płacenia alimentów.

  • Daria
    Posted at 10:08h, 28 sierpnia Odpowiedz

    Zamierzam złożyć pozew o rozwód, chciałabym się dowiedzieć, co musi zawierać pozew o rozwód oraz jakie koszty są z tym związane. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam, Daria.

    • Kancelaria
      Posted at 12:46h, 05 lipca Odpowiedz

      Pani Dario,

      Pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce wspólnego zamieszkania małżonków, jeżeli przynajmniej jedno z nich nadal tam mieszka. W innym przypadku, właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a jeżeli nie jest znane miejsce jego pobytu, pozew należy złożyć do sądu miejsca zamieszkania powoda.

      Pozew powinien zawierać następujące elementy:
      1. nazwę i adres sądu, do którego jest skierowany
      2. imiona i nazwiska stron oraz ich pełnomocników
      3. żądanie orzeczenia przez sąd rozwodu, ewentualnie wraz z żądaniem odstąpienia od orzekania o winie (gdy nie będzie takiego żądania, sąd ma obowiązek ustalić, kto jest winny rozpadu małżeństwa)
      4. uzasadnienie żądania rozwodu oraz powołanie dowodów: wskazanie nazwisk i adresów świadków, dokumenty, zdjęcia
      5. do pozwu należy załączyć odpis aktu małżeństwa

      Dodatkowo, w pozwie można umieścić:
      1. plan wychowawczy, czyli ustalenia dot. sprawowania opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi
      2. żądanie zasądzenia od drugiego małżonka alimentów
      3. wniosek o podział majątku wspólnego (sąd dokona podziału, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu)

      Pozew podlega opłacie w wysokości 600 zł. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie połowa opłaty podlega zwrotowi.

  • Grażyna
    Posted at 08:08h, 28 sierpnia Odpowiedz

    Witam. Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Aktualnie przed sądem toczy się sprawa o opiekę nad dziećmi i alimenty. Mam pytanie: czy mogę w sądzie przedstawić nagrania moich rozmów z mężem, które świadczą na jego niekorzyść? Mąż nie wiedział, że nagrywam nasze rozmowy. Grażyna.

    • Kancelaria
      Posted at 12:45h, 05 lipca Odpowiedz

      Pani Grażyno,

      Ostatnio Sąd Najwyższy dopuścił wykorzystanie takich nagrań, o ile nie jest to jedyny i przesądzający dowód w sprawie. Jednakże, zdaniem Sądu, gdyby potajemne nagranie rozmowy stron miało stanowić jedyną podstawę rozstrzygnięcia, to jego wykorzystanie mogłoby naruszać konstytucyjne zasady wolności oraz tajemnicy komunikowania się.

      Tak, czy inaczej, w orzecznictwie przeważa pogląd, że potajemne nagrywanie przez jednego z uczestników rozmowy wypowiedzi innych jej uczestników nie jest sprzeczne z prawem, a najwyżej z dobrymi obyczajami. Co istotne, warunkiem uznania, że nagrywanie nie jest sprzeczne z prawem, a potajemnie nagrana rozmowa może być wykorzystana jako dowód w sprawie, jest udział osoby nagrywającej w rozmowie. W takim bowiem przypadku, prawo do sądu przysługujące nagrywającemu ma pierwszeństwo przed prawem do prywatności i prawem do ochrony dóbr osobistych nagrywanego. Dopuszcza się więc możliwość przeprowadzenia dowodu z nagrań dokonanych przez osobę występującą w charakterze strony.

      Niektóre sądy zajmują jednak odmienne stanowisko, twierdząc, że podstępne nagranie prywatnej rozmowy godzi w konstytucyjną zasadę swobody komunikowania się, a dowody uzyskane w sposób sprzeczny z prawem, poza wyjątkowymi przypadkami, nie powinny być dopuszczane w postępowaniu cywilnym. Innym argumentem przemawiającym przeciwko wykorzystaniu dowodu z potajemnych nagrań ma być ich sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.

      Podsumowując, kwestia dopuszczalności w postępowaniu cywilnym dowodu z potajemnych nagrań rozmów stron nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta w orzecznictwie. W konkretnym przypadku oparcie rozstrzygnięcia na takim dowodzie będzie zależało od uznania sądu. Można jedynie stwierdzić, że sądy zazwyczaj dopuszczają dowód z potajemnego nagrania rozmowy, gdy okoliczności danej sprawy za tym przemawiają.

  • Lucyna
    Posted at 15:08h, 27 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry, mój mąż notorycznie mnie zdradza. Mamy małe dziecko, więc nie reagowałam dla dobra rodziny. Niedawno dowiedziałam się, że jestem z nim w kolejnej ciąży. Mimo to, mój mąż żąda rozwodu, by związać się z inną kobietą. Czy sąd zawsze orzeka rozwód? Jakich ewentualnie mogę domagać się alimentów?

    • Kancelaria
      Posted at 12:45h, 05 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,

      Sąd nie zawsze orzeka rozwód. Zgodnie z art. 56 § 2 Kodeksu rodzinnego, mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zgodnie z § 3 cytowanego przepisu, rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

      Gdyby jednak zdecydowała się Pani złożyć pozew o rozwód, to korzystny byłby dla Pani rozwód z orzeczeniem o winie mężą. Zgodnie bowiem z art. 60 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Obowiązek ten wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jeżeli do tego nie dojdzie, obowiązek alimentacyjny byłego małżonka może być nawet dożywotni. Natomiast w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, małżonek może zadąć alimentów jedynie, gdy popadł w niedostatek, a obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat albo w razie zawarcia nowego związku małżeńskiego. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach sąd może wydłużyć ten okres.

      Zasądzenia alimentów od małżonka można domagać się już w pozwie rozwodowym, także za okres sprzed wniesienia pozwu, gdy w dalszym ciągu pozostały jakieś niezaspokojone potrzeby z tego okresu.. W pozwie można wnosić o zabezpieczenie płacenia alimentów na wypadek orzeczenia rozwodu.

      Przepisy nie określają konkretnie wysokości alimentów. Zależy ona od możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego oraz rozmiaru potrzeb uprawnionego.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ