Apel do właścicieli zwierząt

Apel do właścicieli zwierząt

Zespół Kancelarii w okresie stanu zagrożenia epidemicznego apeluje o nieporzucanie domowych zwierząt.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydało jednoznaczną opinię, z której wynika, że nie jesteśmy w posiadaniu dowodów, że zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa.

Jak przekonuje ekspert, lek. wet. Pani Dorota Sumińska ,,(…) bliski kontakt ze zwierzęciem może dać nam odporność na cały szereg różnych infekcji groźnych dla ludzi.”

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, poprzez znęcanie się nad zwierzęciem rozumie się także ich porzucenie. Ustawa definiuje je jako świadome zadanie mu bólu i cierpienia.

Przepis art. 35 w/w ustawy sankcjonuje m.in. porzucenie zwierzęcia karą 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli, natomiast właściciel porzuca zwierzę ze szczególnym okrucieństwem, podlega on karze pozbawienia wolności od 3 lat do 5.

Porzuceniem zwierzęcia jest pozostawienie go zdanego na samego siebie tzn. wywiezienie do lasu, pozostawienie w pudełku, worku, czy legowisku w miejscu, w którym zwierzę dotychczas nie przebywało. Porzucając zwierzę właściciel liczy się z tym, że po nie nie wróci i świadomie pozostawia je bez opieki skazując na różne niebezpieczeństwa.

Nie pozostawajmy bierni na przejawy okrucieństwa wobec zwierząt!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ