Czy firmy będą musiały zwracać subwencje finansowe z PFR?

Czy firmy będą musiały zwracać subwencje finansowe z PFR?

W dniu 28 maja 2020 r. wchodzi w życie, przyjęty 13 maja 2020 r. przez Polski Fundusz Rozwoju Regulamin ubiegania się o udział w rządowym programie ,,Tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”.

W związku ze zmianami w stosunku do dotychczasowego regulaminu przedmiotowego wsparcia, przedsiębiorca, który starał się o subwencję finansową, zobligowany jest do zwrotu uzyskanych pieniędzy w terminie 14 dni jeżeli udzielił nieprawdziwych oświadczeń, od których uzależnione było przyznanie wsparcia.

Jak przebiega zwrot subwencji finansowej

Zwrot pieniędzy uzyskanych tytułem wsparcia następuje na specjalny techniczny rachunek, o którym informacji udziela Bank.

O jakie nieprawdziwe oświadczenia przedsiębiorcy chodzi

Przedsiębiorca ubiegając się o finansowe wsparcie mógł popełnić błąd przy wypełnianiu wniosku polegający na złożeniu nieprawdziwego oświadczenia co do statusu prowadzonej przez niego firmy, a więc co do określenia czy jest mikro, małym czy średnim przedsiębiorcą. Ponadto firmy określając swój status mogły pominąć fakt, iż działają w ramach powiązań bądź partnerstwa, co również uzasadnia zwrot uzyskanych środków. Błąd przedsiębiorcy mógł polegać także na tym, że wniosek o subwencję został złożony przez nieupoważniony do tego podmiot tzn. np. przez osobę do tego nieumocowaną. Uchybienia te, powodują konieczność zwrotu uzyskanych świadczeń pieniężnych.

Niestety, regulamin przyjęty w nowym kształcie, który rozpocznie swoje obowiązywanie od dnia 28 maja 2020 r. będzie dotyczył także umów o subwencję podpisanych przez przedsiębiorców przed jego wejściem w życie. Powyższe spowodowane jest tym, że PFR w treści przedmiotowych umów zawarł postanowienie zgodnie z którym przysługuje mu prawo do zmian treści regulaminu przyznawania subwencji.

2 komentarze
  • Grodzice
    Posted at 01:45h, 27 lutego Odpowiedz

    Ten blog to dla mnie prawdziwa uczta dla umysłu! Zawsze znajduję tu ciekawe artykuły i inspirujące treści, które rozszerzają moje horyzonty.

  • Ekonomia Podaż
    Posted at 14:18h, 12 lipca Odpowiedz

    Interesuje mnie prowadzenie własnego bloga muzycznego i przez cały dzień przeglądam wiele muzycznych blogów, aby znaleźć nową muzykę przed innymi ludźmi, których znam. Ale jak dokładnie te blogi najpierw znajdują tę muzykę? Czy naprawdę mogę zacząć od opublikowania muzyki, którą znajdę na innych blogach?.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ