Odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Spadkobierca dziedziczy nie tylko aktywa, ale też długi zmarłego. W przypadku, gdy spadek jest zadłużony a my nie chcemy spłacać długów spadkodawcy powinniśmy spadek odrzucić.

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku polega na złożeniu odpowiedniego oświadczenia przed notariuszem lub sądem spadku, czyli sądem ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Termin na złożenie takiego oświadczenia wynosi sześć miesięcy, liczonych z reguły od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy.

Gdy dziecko dziedziczy zadłużony spadek

Spadkobiercą może zostać każda osoba fizyczna, także dziecko. Wprawdzie małoletni nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że jego odpowiedzialność za długi spadkowe ogranicza się do wysokości aktywów spadkowych, nie chroni go to jednak przed postępowaniami sądowymi i egzekucyjnymi oraz rodzi konieczność powoływania się na ograniczenie odpowiedzialności. Równocześnie, małoletnie dziecko nie może samodzielnie złożyć skutecznego oświadczenia o odrzuceniu zadłużonego spadku. Oświadczenie w imieniu dziecka składają jego przedstawiciele ustawowi – rodzice lub opiekunowie prawni. Najpierw muszą oni jednak uzyskać zezwolenie sądu rodzinnego. W tym celu należy wystąpić do sądu z wnioskiem, w którym wykażemy, że długi przewyższają aktywa wchodzące w skład spadku. Ważne, by czynności związane z uzyskaniem sądowej zgody podjąć jak najwcześniej, tak aby nie upłynął sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku.

14 komentarzy
 • Agnieszka G.
  Posted at 10:45h, 16 marca Odpowiedz

  Muszę odrzucić spadek po bracie męża przez małoletnie dziecko. Brat męża zmarł w lutym 2021, mąż zrzekł się spadku w kwietniu u notariusza, później wyjechaliśmy za granice. Niestety przez pandemie podróże były ograniczone i przegapiliśmy termin 6 miesięcy aby złożyć wniosek o odrzucenie spadku. Czy będą jakieś konsekwencje, czy sąd odrzuci nasz wniosek przez to ze jest po terminie? Z tego co się orientowałam to wniosek o przywrócenie terminu chyba nie należy składać w takiej sytuacji. Proszę o poradę co zrobić w takiej sytuacji, gdzie najpierw mam się udać z wnioskiem.

  • Kancelaria
   Posted at 15:47h, 18 marca Odpowiedz

   Sprawa nie należy do prostych, toteż rekomenduję pilne udanie się do kancelarii prawnej, gdzie radca prawny dokładnie przeanalizuję sprawę i doradzi czy skierować sprawę do sądu, a jeżeli tak to w sposób profesjonalny sformułuje odpowiedni wniosek.

 • Gosia
  Posted at 13:47h, 02 grudnia Odpowiedz

  Witam, czy mogą Państwo napisać gdzie można zapoznać się z postanowieniem Sądu Najwyższego dotyczącym zawieszenia i wznowienia biegu 6 miesięcznego terminu na odrzucenie spadku?

  • Kancelaria
   Posted at 11:22h, 17 grudnia Odpowiedz

   Na stronie https://orzeczenia.ms.gov.pl/ znajdzie Pani orzeczenia polskich sądów. Dokonując odpowiedniego wyboru haseł, jest w stanie znaleźć orzeczenia w interesującym Panią zakresie.

 • Sylwia Szczygielska
  Posted at 00:20h, 14 lipca Odpowiedz

  Witam
  Jestem babcią 5 latka, którego wychowuje mój syn mieszkający w Niemczech. W zeszłym roku w lutym odbyła się sprawa w sądzie o zgodę na odrzucenie spadku po moim wujku, z którego nie widziałam od 40 lat. Była na sprawie synowa, syn przebywający za granicą nie stawił się w sądzie ponieważ nie miał z kim zostawić dziecka. Synową nie poinformowała syna o fakcie że była na sprawie. Syn żyjąc w świadomości, że sprawa się nie odbyła czekał na kolejny termin. Dopiero niedawno czyli po roku synową poinformowała mnie że była na sprawie. Syn napisał do sądu że w wyniku błędu spadek nie został odrzucony przez małoletniego. Sąd zwróci się o uzasadnienie błędu. Nie mam pojęcia co napisać. Proszę o pomoc.

  • Kancelaria
   Posted at 14:25h, 29 lipca Odpowiedz

   Uważam, że powinna Pani udać się do Radcy Prawnego o udzielenie porady prawnej i ewentualne napinanie pisma do sądu o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Z uwagi na upływ terminu do złożenia tego oświadczenia oraz skomplikowanie sprawy moim zdaniem pismo do sądu wymaga pomocy profesjonalnego prawnika.

 • karolina
  Posted at 23:03h, 25 marca Odpowiedz

  czy ma ktos moze wzor jak napisac do sadu o zawieszenie biegu 6 miesiecznego terminu za zlozenie oswiadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletnich

  • Kancelaria
   Posted at 15:39h, 05 lipca Odpowiedz

   Termin, który ma Pani na myśli ulega zawieszeniu z mocy prawa z chwilą złożenia przez opiekuna prawnego dziecka do sądu opiekuńczego wniosku o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Oznacza to, że nie musi Pani składać żadnego wniosku o zawieszenie terminu do sądu, wystarczy jedynie poinformować sąd, przed którym toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku (jeśli takie się toczy) o złożeniu odpowiedniego wniosku do sądu opiekuńczego. Pozwolenie sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest konieczne, aby rodzic mógł skutecznie dokonać takiej czynności.

 • Aldona
  Posted at 14:04h, 25 kwietnia Odpowiedz

  Odrzuciłam spadek po ojcu, bo był zadłużony. Potem długo chorowałam i spóźniłam się za złożeniem do sądu wniosku o dwa dni abym mogła odrzucić spadek w imieniu mojej małoletniej córki. Czy jest jakieś rozwiązanie abym mogła załatwić żeby moja córka nie dziedziczyła po swoim dziadku?

  • Kancelaria
   Posted at 15:39h, 05 lipca Odpowiedz

   Szanowna Pani,

   Co do zasady przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego jest niemożliwe i sądy są w większości co do tego zgodne.

   Jedyną możliwością, z której mogłaby Pani skorzystać jest instytucja uregulowana w art. 1019 k.c., czyli uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przepis powołanego artykułu stanowi, że jeżeli pod wpływem błędu lub groźby spadkobierca nie złożył oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, może przed sądem uchylić się od skutków prawnych powstałych wskutek niedopełnienia tego obowiązku. Musi jednak jednocześnie oświadczyć o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

   Uprawnienie to można zrealizować w terminie roku od momentu wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą.

   Opisanej wyżej czynności dokonać można także w przypadku, kiedy rodzic lub opiekun składa oświadczenie w imieniu małoletniego. W takim wypadku konieczne jednak będzie także uzyskanie zgody sądu opiekuńczego na złożenie takiego oświadczenia w imieniu córki, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka.

   W treści wniosku o wydanie takiej zgody może Pani zawrzeć także wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Trudno jednak przewidzieć, jak sąd ustosunkuje się do tego drugiego wniosku.

   Jednakże, nawet jeżeli skorzystanie z powyżej opisanej możliwości nie przyniesie oczekiwanych efektów córka będzie dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza, a zatem będzie odpowiadać za długi jedynie do wysokości aktywów wchodzących w skład spadku.

 • Adam
  Posted at 22:05h, 05 maja Odpowiedz

  Dobry wieczór,
  Przeczytałem na Blogu o postanowieniu Sądu Najwyższego o przedłużeniu terminu na odrzucenie spadku.Proszę o podanie gdzie mogę zapoznać się z tym postanowieniem ?
  Adam

 • Ewa
  Posted at 13:40h, 17 kwietnia Odpowiedz

  Przeczytałam artykuł w prasie, że prawo przewiduje 6-miesięczny termin do przyjęcia lub odrzucenia spadku. Ja spadek po moim ojcu odrzuciłam, albowiem pozostawił po sobie niespłacone kredyty bankowe. Notariusz poinformował mnie, że muszę wystąpić do sądu o zgodę na odrzucenie spadku po dziadku w imieniu mojego małoletniego dziecka. Czy zdążę to zrobić, skoro do upływu 6-miesięcznego terminu zostały jeszcze 2 miesiące? Co mam zrobić, żeby syn nie odziedziczył długów po moim ojcu?

  • Kancelaria
   Posted at 15:40h, 05 lipca Odpowiedz

   Jak najszybciej powinna Pani złożyć do sądu wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu Syna. Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Syna. Podlega on opłacie w wysokości 40 zł.
   Właśnie zostało opublikowane korzystne dla Pani postanowienie Sądu Najwyższego, w którym stwierdził on, że wystąpienie do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka powoduje zawieszenie biegu 6-miesięcznego terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin ten zaczyna znów biec po uprawomocnieniu się postanowienia sądu zezwalającego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ