Praca za granicą i świadczenie 500+

Praca za granicą i świadczenie 500+

Niemożliwym jest pobieranie świadczeń wychowawczych jednocześnie w więcej niż jednym kraju.

2 komentarze
 • Zosia
  Posted at 13:01h, 30 lipca Odpowiedz

  Mąż podjął legalną pracę za granicą. Czy wobec tego należy się nam świadczenie rodzinne 500+ stanowiące wsparcie dla dziecka?

  • Kancelaria
   Posted at 13:04h, 30 lipca Odpowiedz

   Niemożliwym jest pobieranie świadczeń wychowawczych jednocześnie w więcej niż jednym kraju. Oznacza to, iż w przypadku, gdy rodzina pobiera przysługujące jej świadczenie za granicą tamtejszy właściwy organ informuje o tym wojewodę w Polsce, który przekazuje informacje właściwej gminie. Chodzi o niedopuszczenie do sytuacji, w której rodzina pobierać będzie podobne świadczenia w wielu państwach. W przypadku, gdy mąż wyjechał za granicę by świadczyć legalnie pracę, a Pani pozostała w kraju z dziećmi sytuacja zależna jest od tego czy pracuje Pani zawodowo.
   Jeżeli tak to zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w zakresie wypłaty świadczenia rodzinnego kluczowym jest miejsce zamieszkania dzieci. Jeżeli te przebywają w Polsce wraz z Panią, pierwszeństwo do wypłaty wszystkich świadczeń w tym wychowawczego 500+ ma ustawodawstwo Polskie. Dodatkowo możliwym jest otrzymanie dodatku dyferencyjnego jeżeli należny w państwie pracy męża zasiłek jest wyższy od przyznawanego w Polsce
   W sytuacji, gdy mieszkając z dziećmi w Polsce nie pracuje Pani zawodowo, pierwszeństwo w wypłacie świadczeń rodzinnych ma ustawodawstwo państwa, w którym świadczy pracę mąż. Tak samo jak w przypadku opisanym wyżej, przysługuje Państwu dodatek dyferencyjny.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ