08 maja Tarcza antykryzysowa nie chroni przed przedawnieniem roszczeń ze stosunku pracy
Obecnie, w następstwie pandemii koronawirusa sądy zwolniły pracę odwołując rozprawy i przekładając ich terminy na kolejne miesiące. Utrudnionym stało się składanie pozwów, a ci, których sprawy toczą się już w sądzie, muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż oczekiwanie na rozstrzygnięcie ich powództwa wydłuży się o czas pandemii.
W mediach pojawia się wiele informacji w przedmiocie zawieszenia biegu terminów, jednak wiadomości te podawane są szybko i mogą budzić niejasności.
Jakie terminy uległy zawieszeniu w związku z pandemią?
Na mocy treści przepisu art. 15zzs Tarczy antykryzysowej, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID bieg terminów procesowych i sądowych m.in. w:
-
postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych,
-
postępowaniach egzekucyjnych,
-
postępowaniach karnych,
-
postępowaniach karnych skarbowych,
-
postępowaniach w sprawach o wykroczenia,
-
postępowaniach administracyjnych,
-
postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – ordynacja podatkowa,
-
kontrolach celno-skarbowych,
nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.
Powyższe, w praktyce oznacza, że zawieszenie biegu terminów sądowych i procesowych dotyczy tylko spraw już toczących się w sądzie, a nie tych co do których mamy zamiar wytoczyć powództwo.
Terminy przedawnienia biegną nadal
Terminy wynikające z prawa materialnego cywilnego biegną nadal, tzn. takie jak termin przedawnienia (przedawnienia roszczeń majątkowych, odszkodowawczych, o zapłatę pożyczki, roszczenia najemcy lokalu itp.) czy zasiedzenia oraz wszystkie terminy z umów zobowiązaniowych, jakie zostały zawarte przez podmioty prawa (w tym osoby prawne) nadal biegną. Bieg tych terminów nie został wstrzymany.
Biegną także terminy przedawnienia w stosunkach z zakresu prawa pracy
Pracodawca, który obecnie, stara się o wsparcie w ramach przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 w jego przedsiębiorstwie, musi pamiętać o tym, że biegnie termin przedawnienia, jego roszczeń wobec pracownika.
Powyższe dotyczy takich roszczeń jak choćby naprawienie szkody wyrządzonej pracodawcy na skutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji.
Roszczenie pracodawcy przedawni się z upływem roku od dnia, w którym ten dowiedział się o szkodzie, jaka wyrządzona została firmie przez jego pracownika, jednak nie później niż w terminie trzech lat od jej spowodowania.
Natomiast, na dochodzenie roszczenia o naprawienie szkody, którą pracownik spowodował umyślnie, pracodawcy przysługuje okres trzech lat liczony od dnia, w którym pracodawca powziął informację o zdarzeniu, lecz termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od momentu incydentu.
Brak komentarzy