Zadaj nam pytanie

23 komentarze
 • Pianino Klasyczne
  Posted at 12:38h, 09 maja Odpowiedz

  Interesuje mnie prowadzenie własnego bloga muzycznego i przez cały dzień przeglądam wiele muzycznych blogów, aby znaleźć nową muzykę przed innymi ludźmi, których znam. Ale jak dokładnie te blogi najpierw znajdują tę muzykę? Czy naprawdę mogę zacząć od opublikowania muzyki, którą znajdę na innych blogach?.

 • Tomek
  Posted at 14:01h, 25 stycznia Odpowiedz

  Chcę sprzedać dom, który otrzymałam 10 lat temu w spadku po rodzicach. Jeśli za pieniądze otrzymane ze sprzedaży kupię w ciągu 5 lat mieszkanie to nie zapłacę podatku. Proszę wyjaśnić o jaki podatek chodzi i nie bardzo rozumiem czy US czeka 5 lat z wymierzeniem podatku aż do momentu, gdy kupię lub nie mieszkanie?

  • Kancelaria
   Posted at 11:21h, 26 stycznia Odpowiedz

   Chodzi tu o podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), który płaci się w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

   Po upływie 5 lat od końca roku, w którym doszło do nabycia lub wybudowania nieruchomości jej sprzedaż jest wolna od PIT, co oznacza, że może Pan sprzedać dom odziedziczony po rodzicach bez obaw o to, że zapłaci Pan podatek.

   Zwolnienie podatkowe związane z wydatkowaniem środków ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy, o którym Pan wspomina może mieć zastosowanie w sytuacji, gdy nieruchomość sprzedaje się przed upływem 5 lat od końca roku, w którym doszło do jej nabycia lub wybudowania.

   Wydatkami na cele mieszkaniowe, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia są: a) nabycie nieruchomości mieszkaniowej, b) nabycie nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkaniowego, c) budowa, rozbudowana, nadbudowa, remont, modernizacja własnej nieruchomości mieszkaniowej oraz d) spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele określone w punktach a-c. Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości należy wydatkować na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.

   Rozliczenie podatku następuje w ten sposób, że dochód uzyskany w danym roku z transakcji odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych (wybudowanych) w poprzednich pięciu latach należy wykazać w PIT-39 składanym do końca kwietnia następnego roku (tj. roku następującego po roku, w którym doszło do transakcji). W zeznaniu tym należy podać kwotę dochodu zwolnionego od podatku, tj. dochodu wydatkowanego w roku zbycia na własne cele mieszkaniowe lub/oraz dochodu, który mamy zamiar przeznaczyć na te cele w ustawowym terminie. Jeżeli ze zwolnienia od podatku będzie korzystać tylko część dochodu, to od różnicy trzeba obliczyć należny podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ