Zadośćuczynienie za krzywdy doznane w małżeństwie

Zadośćuczynienie za krzywdy doznane w małżeństwie

Mąż, który znęca się nad żoną ponosi odpowiedzialność nie tylko karną, ale i cywilną. Pokrzywdzony małżonek może domagać się pieniężnego zadośćuczynienia.

Obowiązki małżeńskie

Zawierając związek małżeński, małżonkowie zobowiązują się do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, wierności i współdziałania dla dobra rodziny. Obowiązkiem każdego z nich jest dbanie o zgodność, szczęście i trwałość małżeństwa. Naruszanie obowiązków małżeńskich, na przykład poprzez stosowanie wobec współmałżonka przemocy fizycznej, naruszanie jego godności, przeglądanie korespondencji, dopuszczenie się zdrady, czy też nadużywanie alkoholu, godzi w dobra osobiste współmałżonka, takie jak spokój, zdrowie, prywatność. W tym miejscu pojawia się pytanie: czy małżeńskie prawa podmiotowe stanowią łącznie odrębne dobro osobiste – prawo do niezakłóconego życia małżeńskiego, podlegające ochronie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego? Wydaje się, że odpowiedź powinna być twierdząca.

Ochrona dóbr osobistych w małżeństwie i po rozwodzie

Niedawno Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał wyrok, w którym uznał, że jeżeli mąż znęca się nad żoną, to ponosi odpowiedzialność nie tylko karną, ale i cywilną i przyznał kobiecie 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznane od męża krzywdy. Wyrok ten ma precedensowy charakter, ponieważ pomimo, że dotychczas nie budziło prawnych wątpliwości żądanie odszkodowania, na przykład za złe traktowanie w pracy, złe warunki w więzieniu, czy też złą decyzję sądu, to inaczej traktowano jednak cierpienia doznane w małżeństwie, zrujnowane przez współmałżonka perspektywy rodzinne, majątkowe i zawodowe. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie wydaje się zmierzać we właściwym kierunku i należy mieć nadzieję, że wkrótce stanowisko takie stanie się w sądach powszechne.

Ta informacja jest skrótem artykułu „Pieniężne zadośćuczynienie za małżeńską krzywdę” autorstwa radcy prawnego Bodgana Paducha, który został opublikowany w Rzeczpospolitej z dnia 20.08.2014 r.

5 komentarzy
  • Lux-met
    Posted at 19:53h, 08 marca Odpowiedz

    Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem jakości tego wpisu! Autor przedstawił temat w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu nawet osoby niezaznajomione z tym tematem mogą zrozumieć o co chodzi. Ponadto, artykuł jest bardzo dobrze zbadany i oparty na wiarygodnych źródłach. Gorąco polecam!

  • LuxMet
    Posted at 17:01h, 08 marca Odpowiedz

    Ten wpis to prawdziwa perełka wśród artykułów na ten temat. Zawiera mnóstwo wartościowych informacji i wskazówek, które na pewno pomogą mi w mojej pracy/zainteresowaniach. Cieszę się, że natknąłem się na ten blog i już nie mogę się doczekać kolejnych publikacji!

  • XMC.pl
    Posted at 01:33h, 27 kwietnia Odpowiedz

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

  • Krystyna
    Posted at 23:12h, 01 grudnia Odpowiedz

    Czy osoba która mści się i znęca psychicznie nad rodzina w której są bardzo wrażliwe osoby i jedna starsza kobieta zapadła w ciężką traumę, oraz choruje z przeżycia w ciągłych stresach o wnuki, może gdzieś zgłosić tą sytuację psychicznego dręczenia przez synową aby żyć spokojnie do sprawy rozwodowej.Tego nie da się wytrzymać patrząc na cierpienie całej rodziny i wnuków?

    • Kancelaria
      Posted at 15:34h, 05 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,

      w opisanej sytuacji można zwrócić się o pomoc do jednej z licznych działających na terenie kraju placówek udzielających pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, takich jak ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, czy specjalistyczne poradnie rodzinne. Dane kontaktowe placówek działających w okolicy można z łatwością znaleźć w Internecie, a z pewnością również uzyskać w urzędzie miasta, czy gminy.

      Można również złożyć na Policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa znęcania się nad rodziną. Jeżeli, na skutek złożonego zawiadomienia, w sprawie zostanie wszczęte postępowanie karne, to wobec sprawcy przemocy może zostać zastosowany środek zapobiegawczy polegający na nakazaniu mu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z rodziną.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ