Rozwód a alimenty na dzieci

Rozwód a alimenty na dzieci

Kwestia alimentacji dzieci należy do jednego z obligatoryjnych elementów wyroku rozwodowego wydawanego przez sąd rodzinny, przy czym nie wyłącza to możliwości porozumienia się rodziców, co do sposobu łożenia na utrzymanie dziecka.

Charakter alimentów

Alimenty są świadczeniem, z którego nie można się zrzec, dlatego każda umowa dotycząca zrzeczenia jest bezwzględnie nieważna i nie wywołuje skutków prawnych. Ponadto, mają one charakter ściśle osobisty, nie można ich przenieść na inną osobę. Jeśli chodzi o roszczenia dotyczące zaległych rat to przedawniają się one z upływem trzech lat. Dodatkowo zgodnie z 137 § 2 niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.

Alimenty świadczeniem na dziecko

Z alimentacją związane jest zagadnienie, która rzadko jest brane pod uwagę przez rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem. Alimenty nie są świadczeniem na rzecz rodzica, a na rzecz uprawnionego dziecka. Co więcej, jeśli z małżeństwa pochodzi więcej dzieci, każde z osobna posiada prawo do świadczenia.

Czas trwania obowiązku alimentacyjnego

Obowiązek alimentacyjny powstaje wraz z narodzinami dziecka i trwa aż do osiągnięcia przez nie niezależności finansowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie się.

Co do zasady, obowiązek ten jest bezwzględny, co oznacza, że zobowiązany nie może się z niego zwolnić. W praktyce mamy do czynienia z dwoma wyjątkami. Pierwszy z nich dotyczy przypadku, kiedy dziecko uprawnione do alimentów posiada własny majątek, a dochody, które ten majątek przynosi pozwalają na zaspokojenie kosztów jego utrzymania i wychowania. Drugi wyjątek odnosi się wyłącznie dziecka pełnoletniego i znajduje zastosowanie jedynie wyjątkowo, w szczególnie usprawiedliwionych przypadkach. Mianowicie, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem, np. w razie ciężkiej choroby zobowiązanego, uniemożliwiającej należyte spełnienie świadczenia, a także jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Obowiązek alimentacyjny wygasa najczęściej z chwilą zakończenia edukacji przez dziecko i uzyskania przez nie możliwości zarobkowych, jakkolwiek obowiązek ten może pozostać aktualny również, gdy dziecko wyraża chęć dalszej nauki i ma ku temu odpowiednie predyspozycje. Jeżeli obowiązek płacenia alimentów został stwierdzony wyrokiem sądu, to w celu zwolnienia z tego obowiązku rodzic musi uzyskać orzeczenie sądu stwierdzające jego wygaśnięcie. Często przyjmuje się, że obowiązek alimentacyjny gaśnie automatycznie wraz z zakończeniem przez dziecko edukacji. Jest to błędnie podejście, ponieważ zasadniczym warunkiem jest możliwość samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Przy czym trzeba zaznaczyć, że dorywcze prace podjęte w trakcie pobierania świadczenia nie zwalniają zobowiązanego z obowiązku alimentacyjnego.

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów jest uzależniona od dwóch czynników, są to: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Nie oznacza to jednak, że raz zasądzona wysokość alimentów nie może ulec zmianie. Alimenty mogą być podwyższane wraz ze wzrostem potrzeb dziecka. Oczywistym jest, że potrzeby dziecka uczącego się w szkole podstawowej nie są takie same jak osoby studiującej. W razie zmiany stosunków, np. w przypadku uzyskania przez dziecko stałego zatrudnienia, można wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę wysokości lub zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

26 komentarzy
  • Stanisław
    Posted at 13:33h, 02 stycznia Odpowiedz

    Mam z byłą żoną syna, który jest niepełnosprawny i płacę alimenty bo Sąd je zasądził. Syn obecnie ma 26 lat. Chciałbym się dowiedzieć jak długo będę zmuszony płacić alimenty.

    • Kancelaria
      Posted at 13:35h, 02 stycznia Odpowiedz

      Zgodnie z przepisami obowiązującego Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeżeli Pana syn ma stwierdzone inwalidztwo, obowiązek alimentacyjny zostanie uchylony w przypadku gdy ten mimo choroby może się samodzielnie utrzymać. Otrzymywanie przez dziecko renty inwalidzkiej nie stanowi podstawy do uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jaki został na Pana nałożony. Aktualnie ustawodawca przygotowuje nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, która zmieni dotychczas obowiązujące przepisy w ten sposób, że dziecku przysługiwać będą alimenty do 25 roku życia. Jednak w sytuacji gdy dziecko ze względu na swój stan zdrowia nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie, obowiązek rodzica do zapłaty świadczeń alimentacyjnych będzie na nim ciążył zawsze.

  • Konrad
    Posted at 14:12h, 22 grudnia Odpowiedz

    Sąd nakazał mi płacić alimenty na dwójkę dzieci w trakcie procesu o rozwód i alimenty. Dowiedziałem się, że jest to tzw. „zabezpieczenie alimentów”, a ostateczna ich wysokość zostanie ustalona w wyroku końcowym. Tak się w życiu ułożyło, że jedno dziecko zamieszkało ze mną i wyłącznie ja łożę na jego utrzymanie. Co mam zrobić w sytuacji, gdy żona miesięcznie pobiera alimenty na dwoje dzieci? Czy to, co nadpłaciłem będę mógł odzyskać?

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,

      Prawie regułą jest, że Sąd w trakcie procesu rozwodowego na wniosek strony wydaje w trybie zabezpieczenia postanowienie o obowiązku płacenia alimentów na dzieci.

      Z przedstawionego przez Pana opisu zdarzeń wynika, że zmieniła się sytuacja rodzinna, w związku z czym powinien Pan jak najszybciej złożyć do Sądu wniosek o obniżenie alimentów, szczegółowo opisując swoją obecna sytuację rodzinną i materialną.

      Jeżeli żona na rozprawie oświadczy, że pieniądze, które Pan zapłacił tytułem alimentów na dzieci zużyła na ich potrzeby, to niestety Sąd nie orzeknie o ich zwrocie.

  • Anna
    Posted at 14:12h, 11 grudnia Odpowiedz

    Witam, mam dwoje dzieci w wieku 7 i 8 lat i były mąż przestał mi płacić alimenty w lipcu tego roku. Ojciec dzieci wyjechał z kraju i nie wiem, gdzie przebywa. Dotychczas były mąż płacił dobrowolnie na dzieci, toteż nie występowałam do sądu o wyrok. Czy w tej sytuacji mogę starać się o alimenty z Funduszu? Anna

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Niestety, w opisanej sytuacji nie może się Pani ubiegać o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Oprócz kryterium dochodowego, warunkiem ubiegania się o środki z Funduszu jest dysponowanie wyrokiem sądu przyznającym alimenty na dzieci, a następnie powierzenie egzekucji komornikowi. Dopiero w przypadku, jeżeli w trwającym co najmniej dwa miesiące postępowaniu egzekucyjnym nie uda się uzyskać pieniędzy od dłużnika można wystąpić o świadczenie z Funduszu.

      W opisanej sytuacji powinna Pani jak najszybciej wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na dzieci. O sporządzeniu pozwu może Pani przeczytać na naszym Blogu. Rozprawa może się toczyć pod nieobecność ojca dzieci, ale musi Pani podać jego ostatni adres zamieszkania.

  • Emilka
    Posted at 12:04h, 10 kwietnia Odpowiedz

    Zamierzam wystąpić o podwyższenie alimentów na dziecko, ale chciałabym, żeby sprawa trafiła do innego sądu niż ten, który poprzednio wydał wyrok w tej sprawie. Mój były mąż jest w mieście znaną osobą i zawsze chwalił się, że ma znajomości wśród sędziów. Czy z tego powodu mogę domagać się, aby sprawę przejął sąd z innego województwa?

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      W tej sytuacji, oczywiście może Pani zamieścić w pozwie wniosek o wyłączenie sędziów, na podstawie art. 49 Kodeksu postępowania cywilnego. Konieczne będzie jednak przytoczenie okoliczności, które mogą mieć uzasadniony wpływ na brak bezstronności sędziów, na przykład takich jak: fakt zajmowania przez Pani męża na eksponowanego stanowiska, czy też okoliczność, iż jest on osobą powszechnie znaną i wpływową, a nawet fakt powoływania się przez męża na znajomości z sędziami w prywatnych rozmowach.

      Niestety, nie może Pani wybrać sądu, do którego sprawa ma zostać przekazana. W przypadku wyłączenia wszystkich sędziów danego wydziału, sprawa zostanie przekazana do innego sądu równorzędnego, w praktyce najczęściej jest to sąd w sąsiedniej miejscowości.

  • Beata
    Posted at 13:01h, 22 stycznia Odpowiedz

    Gdzie mogą złożyć wniosek o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego i jak on powinien wyglądać?

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Realizacja świadczeń z funduszu alimentacyjnego może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy np. do ośrodka pomocy społecznej. Prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy tj. od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia. Formularz wniosku można otrzymać w urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty, w szczególności:
      – uwierzytelnioną kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie;
      – zaświadczenia wydane przez naczelnika urzędu skarbowego lub oświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
      – oświadczenia o dochodzie członków rodziny uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
      – zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów członków rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy (alimenty, stypendia socjalne, dochód z gospodarstwa rolnego), w szczególności zaświadczenie komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne na rzecz uprawnionego o wysokości świadczenia alimentacyjnego wyegzekwowanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy;
      – zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne;
      – oświadczenie o bezskuteczności egzekucji lub zaświadczenie od komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji (za ostatnie dwa miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku) lub
      – informacja właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:- brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub- brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą;
      – dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej;
      – odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem;
      – zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej, w przypadku, gdy osoba uprawniona ukończyła 18 rok życia.

  • Ala
    Posted at 13:01h, 21 stycznia Odpowiedz

    Czy w Polsce osoba, która nie płaci alimentów może iść do więzienia?

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Owszem, uporczywe niepłacenie alimentów, w przypadku gdy osoba do nich uprawniona nie może przez to zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Przyjmuje się, że uporczywe niepłacenie alimentów ma miejsce wtedy, gdy osoba zobowiązana przez okres minimum 3-4 miesięcy uchyla się od obowiązku łożenia na utrzymanie, chociaż ma możliwość zadośćuczynienia swojemu obowiązkowi. Przestępstwo niealimentacji jest ścigane na wniosek, co oznacza, że osoba pokrzywdzona musi zawiadomić organy ścigania, iż zobowiązany do płacenia alimentów nie wywiązuje się z tego obowiązku. Wniosek o ściganie może złożyć także organ pomocy społecznej lub organ udzielający świadczenia rodzinnego. Jeżeli pokrzywdzony otrzymuje świadczenie rodzinne, ściganie odbywa się z urzędu.

  • Beata
    Posted at 14:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Witam. Sąd zasądził od byłego męża alimenty dla mnie i córki, lat 3. Jednakże mąż wyjechał za granicę i nie utrzymuje z nami kontaktów. Czy mogę wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego o przyznanie alimentów dla mnie i dla dziecka? Pozdrawiam Beata.

    • Kancelaria
      Posted at 09:27h, 09 lipca Odpowiedz

      Pani Beato, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują wyłącznie dzieciom. Nie może się o nie ubiegać współmałżonek uprawniony do alimentów. Warunkiem ich przyznania jest, aby dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczał 725 zł netto. Alimenty z Funduszu wynoszą tyle, ile dziecko miało dostawać od rodzica na podstawie wyroku sądowego, jednakże nie więcej niż 500 zł. Można się o nie starać po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji komorniczej.

  • Michał
    Posted at 14:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Czy przysługują mi alimenty z funduszu alimentacyjnego, jeżeli jestem studentem?

    • Kancelaria
      Posted at 09:28h, 09 lipca Odpowiedz

      Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują dzieciom do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczą się w szkole lub w szkole wyższej – do ukończenia 25 lat. Jeśli dziecko ma orzeczona niepełnosprawność, to alimenty z Funduszu należą się bezterminowo. Świadczenia z Funduszu nie przysługują natomiast dziecku, które zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jak dom dziecka, czy rodzina zastępcza. Alimenty z Funduszu nie należą się również, w przypadku gdy dziecko zawarło związek małżeński.

  • Hanna
    Posted at 09:12h, 04 grudnia Odpowiedz

    Czy moja córka, która ukończyła 18 lat może samodzielnie wnieść sprawę przeciwko ojcu o alimenty? Czy mogę to zrobić jako matka w jej imieniu?

    • Kancelaria
      Posted at 09:27h, 09 lipca Odpowiedz

      Gdyby Córka nie ukończyła jeszcze 18 lat, pozew o alimenty na jej rzecz musiałaby wnieść Pani, jako przedstawiciel ustawowy, ponieważ jednak Córka jest pełnoletnia, może ona samodzielnie wytoczyć powództwo. Córka może także udzielić Pani pełnomocnictwa procesowego do występowania przed sądem w jej imieniu.

  • Aleksandra
    Posted at 15:12h, 16 stycznia Odpowiedz

    Witam,
    Mój były mąż ożenił się po raz drugi i płaci niewielkie alimenty na naszą córkę. Obecna żona mojego byłego męża pracuje na wysokim stanowisku i bardzo dobrze im się powodzi. Czy w związku z tym, mogę wystąpić do Sądu o podwyższenie alimentów na córkę?

    • Kancelaria
      Posted at 09:27h, 09 lipca Odpowiedz

      Może Pani złożyć do Sądu pozew o podwyższenie alimentów dla córki, jeżeli nastąpiła tzw. zmiana stosunków uzasadniająca takie żądanie. Rozstrzygając o zasadności podwyższenia alimentów Sąd oceni, czy w porównaniu do stanu istniejącego w dniu orzeczenia alimentów w dotychczasowej wysokości, wzrosły uzasadnione potrzeby córki, bądź też możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do świadczeń na jej rzecz ojca. Należy jednak zaznaczyć, że obecna żona Pani byłego męża nie ma obowiązku łożenia na utrzymanie dziecka swojego partnera z pierwszego małżeństwa.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ