Własność mieszkania należy wyłącznie do małżonka, któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

Własność mieszkania należy wyłącznie do małżonka, któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

Prawo odrębnej własności lokalu nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu.

Własność mieszkania – majątek wspólny, czy odrębny?

Istniejące do niedawna w tym względzie wątpliwości wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 kwietnia 2015 r., III CZP 13/15. W sprawach o podział majątku wspólnego po rozwodzie niejednokrotnie pojawiało się bowiem pytanie: komu przysługuje własność mieszkania w sytuacji, gdy jeden z małżonków przed zawarciem małżeństwa posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które następnie już w trakcie trwania małżeństwa zostało przekształcone w prawo odrębnej własności lokalu w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu sprzed nowelizacji z 2011 r.? Czy prawo własności takiego mieszkania wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, czy też przysługuje wyłącznie małżonkowi, który przed zawarciem małżeństwa posiadał prawo do lokalu lokatorskiego?

Zasada surogacji

W cytowanej uchwale Sąd Najwyższy uzasadnił swoje stanowisko powołując się na tzw. zasadę surogacji, wyrażoną w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z tą zasadą, majątek osobisty każdego z małżonków obejmuje, co do zasady, także przedmioty, które zostały nabyte w zamian za inne (wcześniej posiadane) składniki majątku osobistego. W konsekwencji, nawet jeśli do przekształcenia prawa lokatorskiego w odrębną własność doszło w trakcie trwania małżeństwa, a z mieszkania korzystali oboje małżonkowie, to i tak po rozwodzie do mieszkania będzie uprawniony jedynie ten z małżonków, któremu wcześniej jako składnik majątku osobistego przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

19 komentarzy
  • Wiktor
    Posted at 23:43h, 21 października Odpowiedz

    A jeżeli w akcie notarialnym przekształcającym prawa społdzielcze na oddzielną właścność małżonkowie oświadczają ze zgadzają się na przyjęcie lokalu i nabwają go do majątku wspólnego. Czy można kwestionować takie oświadczenie przy spadku zasadą surogacji ?

  • Maria Kostrzewa
    Posted at 15:46h, 17 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry, moja siostra w latach 70tych dostała spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu, w latach 90 wzięła ślub w 2008 roku wykupiła lokal jako własnościowy. Nie miała dzieci. Tylko siostrę i męża. Czy w przypadku jej śmierci mieszkanie przysługuje mi i jej mężowi po połowie czy jemu 2/3 a mi 1/3? Dziękuję za odpowiedź

  • Barbara Grzelak
    Posted at 00:20h, 26 maja Odpowiedz

    Wkład na mieszkanie spółdzielcze miałam zgromadzony przed zawarciem związku małżeńskiego. W trakcie małżeństwa otrzymaliśmy mieszkanie lokatorskie. Maz wyjechal za granice i po roku wykupiliśmy mieszkanie na własność. W międzyczasie wzięliśmy rozwód i od 26 lat sama ponoszę koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Man pytanie, czy przepisując mieszkanie na siebie muszę spłacać byłego meza w połowie wartości mieszkania.

  • Karolina P
    Posted at 13:27h, 19 września Odpowiedz

    A ja mam pytanie jak jest w przypadku lokalu użytkowego? Małżeństwo, we wspólności ustawowej. W 2002 r. następuje przydział lokalu użytkowego na rzecz małżonki, gdyż to jej przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Czy po przydziale będzie to majątek wspólny czy osobisty?

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ