Zadaj nam pytanie

Zadaj nam pytanie

Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

36 komentarzy
  • Marcin
    Posted at 18:46h, 13 marca Odpowiedz

    Dzień dobry,

    czy utworzenie wspólnego konta bankowego syna z jego matką i wpłacanie/wypłacanie z tego konto zwalnia obie strony z konieczności każdorazowego zgłaszania przelewów do US darowizny?

    Np. syn wpłata na konto miesięczne pewne kwoty a matka je może wypłacać w bankomacie? (chodzi o kwoty powyżej 9800 zł rocznie)

    • Kancelaria
      Posted at 15:48h, 18 marca Odpowiedz

      Pana matka każdorazowo przy wypłacie pieniędzy z konta w kwocie powyżej 9,637 zł (łącznie 9.637 zł na 5 lat) powinna zgłosić otrzymaną darowiznę do Urzędu Skarbowego.
      W sytuacji gdy macie Państwo wspólne konto sugeruję spisanie umowy darowizny na piśmie.

  • Adrian kowal
    Posted at 08:08h, 19 września Odpowiedz

    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie darowizny gotówki na rzecz mojego brata w formie przelewu.
    Ja z bratem należymy do 0 grupy podatkowej, pieniądze zostały przelane na konto brata, co się potem dowiedzialem również i jego żony( mają wspólne konto bankowe). W danych do przelewu wpisany był tylko brat.
    1. Czy w tej sytuacji darowizna obejmuje brata i jego żonę po połowie?
    Dodam że brat złożył już deklaracje w US o otrzymanej darowiznie.
    2. Jeżeli otrzymali po 50/50 to w tym wypadku trzeba będzie zapłacić podatek za szwagierkę?
    3. Jeżeli otrzymał darowizne tylko brat to czy potrzebne jest jakieś dodatkowe oświadczenie mówiące że darowizna wchodzi w jego majątek osobisty?
    Za pomoc z góry dziękuję
    Pozdrawiam

    • Kancelaria
      Posted at 14:47h, 30 września Odpowiedz

      Jeżeli przelew z darowizną został zatytułowany poprawnie, tj. „Darowizna od brata imię i nazwisko na rzecz brata imię i nazwisko”, to darowizna została dokonana do majątku odrębnego brata. Jednakże, jeżeli brat złożył już deklarację SD-Z2 do US, to nie jesteśmy w stanie określić nic więcej, ponieważ nie mamy wglądu w to, co było w tej deklaracji wpisane. W celu pełnej analizy sprawy najlepiej udać się z pełną dokumentacją do Kancelarii Prawnej na poradę prawną.

  • Agnieszka
    Posted at 12:54h, 26 stycznia Odpowiedz

    Dzień dobry
    Rodzice podarowali mi kwotę pieniędzy w wysokości 100 000zł. mamy podpisaną umowę darowizny . przelali pieniądze na konto. problem jest w tym ze przelali na konto mojego męża z którym mamy wspólnotę majątkową od 2009r. w tytule przelewu zapisali Darowizna od Rodziców. Czy w takiej sytuacji muszę zapłacić podatek od darowizny?

    • Kancelaria
      Posted at 11:49h, 03 lutego Odpowiedz

      Wpłacenie darowizny na rachunek bankowy męża, do którego żona ma upoważnienie, nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadku i darowizn. Wpłata kwoty darowizny na rachunek bankowy małżonka obdarowanego nie stanowi przeszkody do zastosowania zwolnienia, jeśli fakt darowizny jest niewątpliwy.
      Z treści maila nie wynika czy darowizna była uczyniona tylko na rzecz Pani czy obojga małżonków. Po rozstrzygnięciu tej kwestii albo Państwo wspólnie albo tyko Pani musicie złożyć zeznanie podatkowe na druku SD-Z2, aby skorzystać ze zwolnienia, o czym szeroko piszemy na blogu. Gdyby zaś darowizna była uczyniona tylko na rzecz Pani to sugeruję aby rodzice spisali na piśmie z Panią umowę darowizny opisując fakt że kwota została wpłacona na rachunek bankowy męża ( bo Pani nie posiada rachunku) ale że darowizna została uczyniona tylko na rzecz Pani.

  • Mariusz
    Posted at 18:35h, 25 lutego Odpowiedz

    Dzień dobry.
    Nie mam jasności-prosiłbym o wyjaśnienie. Z niektórych komentarzy wynika, że przy zgłaszaniu darowizny, od obojga rodziców (przykładowo kwota 40000 zł) wykonanej jednym przelewem z ich wspólnego konta, należy wypełnić dwa dokumenty po jednym na każde z rodziców i kwotę otrzymaną podzielić na pół (czyli 20000 od każdego z rodziców), w niektórych natomiast, że w obu deklaracjach ma być pełna kwota przelewu. Pozdrawiam z prośbą o wyjaśnienie.

    • Kancelaria
      Posted at 11:34h, 26 lutego Odpowiedz

      W przypadku otrzymania darowizny od obojga rodziców, powinna Pani złożyć do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego, zgłoszenie otrzymania darowizny od matki na druku SD-Z2 oraz zgłoszenie otrzymania darowizny od ojca także na w/w druku. W treści każdego z formularzy należy wskazać 50% otrzymanej darowizny od rodziców.
      Powyższe wynika m.in. z treści indywidualnej interpretacji fiskusa, wydanej w sprawie o podobnym stanie faktycznym (sygnatura sprawy: IBPB-2-1/4515-69/16/MD), dostępne pod adresem: https://interpretacje-podatkowe.org/podatek-od-spadkow-i-darowizn/ibpb-2-1-4515-69-16-md

  • Ewa
    Posted at 10:36h, 01 marca Odpowiedz

    Odziedziczyłam kawalerkę po cioci, którą zamierzam sprzedać. Słyszałam, że zmieniły się przepisy i obecnie nie muszę już czekać 5 lat żeby mieszkanie sprzedać bezpodatkowo.

    • Kancelaria
      Posted at 10:37h, 01 marca Odpowiedz

      Z opisu wynika, że należy Pani do II grupy podatkowej gdzie kwota wolna od podatku to 7.276,00 zł. Od 01.01.2019 r. zmieniły się przepisy w ten sposób, że ustawodawca dalej zachował 5 letni termin po upływie, którego nie jest naliczany 19% podatek od dochodu osiągniętego ze sprzedaży mieszkania, lecz zmienił się sposób liczenia tego terminu. Do 2018 r. upływ 5 letniego terminu liczyło się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku, obecnie termin ten liczy się od daty nabycia spadku i może on ulec skróceniu albowiem osoba, która nabyła w spadku mieszkanie może doliczyć sobie czas jego posiadania przez zmarłego. Wtedy może okazać się, ze osoba może sprzedać mieszkanie zaraz po jego nabyciu w sposób bezpodatkowy. Uwaga, nowe przepisy obowiązują tych, którzy podjęli decyzję o sprzedaży nabytych w drodze spadku nieruchomości po 31.12.2018 r.

  • Joanna
    Posted at 13:54h, 22 lutego Odpowiedz

    Odziedziczyłam mieszkanie na podstawie testamentu po osobie, z którą nie byłam spokrewniona. Zamierzam szybko sprzedać to mieszkanie w związku z czym mam pytanie jaki zapłacę podatek?

    • Kancelaria
      Posted at 13:55h, 22 lutego Odpowiedz

      Należy Pani do III grupy skali podatkowej według, której oblicza się podatek spadkowy – kwota wolna od podatku to 4.902,00 zł.
      Jeżeli sprzeda Pani mieszkanie to zapłaci podatek dochodowy w wysokości 19% liczony od dochodu ze sprzedaży mieszkania tj. od ceny określonej w akcie notarialnym minus poniesione przez Panią koszty np. prowizja pośrednika. Ustawodawca przewidział ulgę mieszkaniową, z której może Pani skorzystać. Jeżeli wchodzi Pani do III grupy podatkowej i nie miała wcześniej własnego mieszkania i jeżeli za pieniądze uzyskane z tej transakcji kupi Pani mieszkanie do 110 m2 to wtedy nie zapłaci Pani podatku spadkowego. Jeżeli zaś powierzchnia mieszkania przekracza ten limit to podatek będzie należny od jego ,,nadmetrażu’’.

  • Anna
    Posted at 13:44h, 19 lutego Odpowiedz

    Mój ojciec nie płacił na mnie alimentów, mimo, iż mam wyrok sądowy z 2012 r. Komornikowi nic nie udało się ściągnąć i zakończył postępowanie w 2014 r. Ja jestem już dorosła a ojciec pracuje. Czy mogę teraz ściągnąć przez komornika zaległe alimenty bo czytałam, że wyroki też się przedawniają.

    • Kancelaria
      Posted at 13:45h, 19 lutego Odpowiedz

      Pani roszczenie nie uległo przedawnieniu. Roszczenie o świadczenie okresowe przedawnia się z upływem 6 lat od dnia postanowienia o umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności. W związku z powyższym może Pani złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej celem wyegzekwowania należnych Pani alimentów.

  • Anna
    Posted at 11:48h, 19 lutego Odpowiedz

    Mój ojciec zmarł i wiem, że będę musiała za niego zapłacić zaległy czynsz w Spółdzielni. Przypuszczam, że ojciec miał coś nierozliczonego z Urzędem Skarbowym bo znalazłam wezwanie. Proszę o odpowiedź czy gdyby ojciec miał jakieś zaległości w Urzędzie Skarbowym to czy będę musiała je spłacić?

    • Kancelaria
      Posted at 11:49h, 19 lutego Odpowiedz

      Zakładam, że jest Pani spadkobiercą po zmarłym ojcu i do 6 miesięcy od jego śmierci może Pani spadek przyjąć wprost, odrzucić lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Co oznaczają tej pojęcia proszę przeczytać na naszym blogu. Oczywiście zaległości czynszowe i niezapłacone podatki stanowią długi spadkowe, za które odpowiadają spadkobiercy. Sugerowałabym, aby najpierw wystąpiła Pani do Urzędu Skarbowego o wydanie zaświadczenia czy ojciec był tam zadłużony, a jeżeli tak to z jakiego tytułu i w jakiej wysokości. Ta informacja pozwoli Pani podjąć decyzję co do sposobu przyjęcia spadku.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ