Darowizna na konto obdarowanego

Darowizna na konto obdarowanego

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od darowizn. Wyjątkowo jednak, ustawodawca zwalnia z obowiązku podatkowego darowizny dokonywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Są to: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo ojczym oraz macocha.

Kiedy darowizna w gotówce, a kiedy na konto

Kwotą graniczną, która różnicuje wówczas sytuację obdarowanego jest 9.637 zł. Jeżeli darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba jej nigdzie zgłaszać, nie musi być również przelewana na rachunek bankowy, a więc może być przekazana także w postaci gotówki. Inaczej jest w przypadku większych darowizn. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, darowizna pieniężna będzie zwolniona od podatku tylko, o ile została wpłacona przez darczyńcę na konto obdarowanego. Ponadto, musi być ona zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy przypadku, kiedy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.

Ważne, kto dokonał przelewu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest zwolnione od podatku otrzymanie darowizny do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto. Przelewu darowanych środków musi dokonać sam darczyńca, pomimo iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sąd wyjaśnił, że jedynie taka wykładnia przepisów ma sens, ponieważ intencją ustawodawcy jest zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Chodzi głównie o to, aby do obiegu nie były wprowadzane środki pieniężne pochodzące z nieustalonych źródeł.

211 komentarzy
 • Pianino Muzyka
  Posted at 19:51h, 07 maja Odpowiedz

  Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzieki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

 • Arek
  Posted at 20:19h, 01 maja Odpowiedz

  dzień dobry,

  Jak można wybrnąć z sytuacji gdy na nasze wspólne konto małżeńskie dostaliśmy przelew od teścia/ojca o tytule „darowizna” przekraczający kwotę 9.637,00 na jedną osobę ? Czy teść/ojciec może podpisać oświadczenie że darował synowi całą kwotę tj. ta kwota nie będzie podlegala opodatkowaniu ?

  • Kancelaria
   Posted at 15:20h, 05 maja Odpowiedz

   Dzień dobry, otrzymaną darowiznę powinni Państwo zgłosić do Urzędu Skarbowego na formularzu SD – Z2. Mogą Państwo także sporządzić umowę darowizny pomiędzy synem a ojcem, aby uściślić, od kogo na kogo darowizna została dokonana.

 • Antonii
  Posted at 15:27h, 18 kwietnia Odpowiedz

  Dzień dobry, razem z mamą mamy wspólne konto w banku. Mama chce podarować mi pieniądze które są na tym wspólnym koncie. Pytanie jak ma to zrobić, czy muszę założyć indywidualne konto na które trzeba zrobi przelew czy można to zrobić w ramach obecnego? Przelewy z konta wspólnego są podpisywane moimi danymi więc nawet jak mama by robiła przelew to w tytule będą moje dane i będzie tak jakbym sam wysyłał sobie pieniądze. Jak to zrobić prawidłowo bym był zwolniony z podatku. Oboje z mamą ze względu na choroby nie wychodzimy z domu, chcielibyśmy formalności załatwić przez internet. Bardzo proszę o radę, pozdrawiam.

  • Kancelaria
   Posted at 15:10h, 05 maja Odpowiedz

   Powinien Pan zawrzeć z mamą umowę darowizny na piśmie, gdzie szczegółowo powinno zostać sformułowane, że macie Państwo wspólne konto, ale na tym koncie znajdują się odrębne środki finansowe Pana mamy, w związku z czym otrzymuje Pan od niej darowiznę w kwocie X. Następnie należy złożyć do Urzędu Skarbowego formularz SD-Z2 z dołączonym do niej odpisem sporządzonej umowy darowizny.
   Proponuję także, aby skontaktował się Pan telefonicznie z Urzędem Skarbowym, że w tej konkretnej sytuacji, nie będzie Pan robił przelewu, gdyż praktycznie nie ma takiej możliwości.
   Mam nadzieję, że Urząd Skarbowy potwierdzi opisany tok rozumowania.

 • Anna
  Posted at 09:43h, 17 marca Odpowiedz

  a jak wygląda kwestia podatku w przypadku gdy córka daruje mamie 9 tysięcy, ale kwotę te wpłaca na paypal szwagra (zięcia mamy), który te pieniadze przekaże teściowej – mamie darczyńcy już na jej rachunek bo mama nie ma paypal – darowizna z USA.

  • Kancelaria
   Posted at 15:47h, 18 marca Odpowiedz

   Jeżeli wpłata na paypal szwagra (zięcia mamy), celem przekazania przez niego tej kwoty teściowej będzie wynikać z umowy darowizny zawartej pomiędzy wskazanymi stronami, skutki podatkowe będą takie same jak gdyby córka darowała mamie podaną kwotę w formie darowizny bezpośrednio. W takim przypadku wpłacenie na paypal szwagra będzie jedynie czynnością techniczną zmierzającą do realizacji darowizny wynikające z zawartej umowy pomiędzy stronami.

   W umowie darowizny powinno się opisać sposób przekazania pieniędzy. Napisała Pani, iż ma otrzymać darowiznę w wysokości 9 tys, ale niewiadomo w jakiej walucie, toteż pragnę zaznaczyć, że zgłoszeniu do urzędu skarbowego podlegają darowizny w tej grupie podatkowej (matka i córka), które przekraczają kwotę 9,637 zł.

 • W
  Posted at 19:37h, 06 marca Odpowiedz

  Szanowni Państwo,
  Otrzymałam od swojej mamy 10 tys zł na nasze wspólne konto z małżonkiem. Moja mama przekazała te pieniądze nie uprzedzając mnie o tym. Nie chce przyjąć tych pieniędzy. Tytuł przelewu „wsparcie”. Poinformowała mnie, że chciała wysłać 20 tys, ale z uwagi na limity w banku wyśle to w dwóch przelewach. Jak mogę nie przyjąć tych pieniędzy? Jeśli je po prostu odeślę czy czekają mnie w związku z tym jakieś implikacje?

  • Kancelaria
   Posted at 15:50h, 18 marca Odpowiedz

   Jest Pani uprawniona do odesłania przelewu na konto darczyńcy. Ważne, aby o opisie przelewu jednoznacznie oznaczyła Pani, że zwraca przesłaną darowiznę. W tej sytuacji nie ma miejsca czynność darowizny, toteż nie ma Pani żadnych obowiązków w stosunku do Urzędu Skarbowego.

 • Piotr
  Posted at 18:35h, 23 lutego Odpowiedz

  Witam,
  Jestem rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii. Nie posiadam konta bankowego w PL, nie trzymam też pieniądzy na koncie bankowym w UK – odkładam do przysłowiowej skarpety. Chce przewieść pieniądze do Polski i przekazać je mamie jako darowiznę za pomocą wpłaty w kasie oddziału jej banku. Wpłata będzie opisana jako Darowizna i ja będę wskazany jako zleceniodawca przelewu. Mama dokona zgłoszenia darowizny do US w okresie 6 miesięcy.
  Czy darowizna przekazana w taki sposób przez rezydenta podatkowego UK może być w jakikolwiek sposób opodatkowania przez organy skarbowe w PL. Dziękuję za odpowiedź.

  • Kancelaria
   Posted at 10:51h, 02 marca Odpowiedz

   Niestety, zajmując się tylko prawem polskim, nie jesteśmy w stanie udzielić Panu odpowiedzi na to pytanie.
   Celem uzyskania pomocy w tym zakresie zalecamy udanie się do doradcy podatkowego.

 • Bożena
  Posted at 20:50h, 16 lutego Odpowiedz

  W polu G pozycja 7 środki pieniężne jak wpisać darowiznę od obojga rodziców. Łączna kwota przekazana to 40000.

  • Kancelaria
   Posted at 10:51h, 02 marca Odpowiedz

   Celem uzyskania pomocy przy wypełnianiu formularza SD-Z2 zapraszamy na wizytę do Kancelarii.

1 9 10 11

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ