Darowizna na konto obdarowanego

Darowizna na konto obdarowanego

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od darowizn. Wyjątkowo jednak, ustawodawca zwalnia z obowiązku podatkowego darowizny dokonywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Są to: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo ojczym oraz macocha.

Kiedy darowizna w gotówce, a kiedy na konto

Kwotą graniczną, która różnicuje wówczas sytuację obdarowanego jest 9.637 zł. Jeżeli darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba jej nigdzie zgłaszać, nie musi być również przelewana na rachunek bankowy, a więc może być przekazana także w postaci gotówki. Inaczej jest w przypadku większych darowizn. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, darowizna pieniężna będzie zwolniona od podatku tylko, o ile została wpłacona przez darczyńcę na konto obdarowanego. Ponadto, musi być ona zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy przypadku, kiedy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.

Ważne, kto dokonał przelewu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest zwolnione od podatku otrzymanie darowizny do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto. Przelewu darowanych środków musi dokonać sam darczyńca, pomimo iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sąd wyjaśnił, że jedynie taka wykładnia przepisów ma sens, ponieważ intencją ustawodawcy jest zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Chodzi głównie o to, aby do obiegu nie były wprowadzane środki pieniężne pochodzące z nieustalonych źródeł.

244 komentarze
 • Drzwi Drewniane
  Posted at 17:03h, 12 lutego Odpowiedz

  Ten blog jest niesamowicie wartościowy! Znajduję tu zawsze inspirujące treści i ciekawe artykuły, które są nie tylko pouczające, ale również przyjemne w czytaniu.

 • Drzwi Drewniane
  Posted at 16:45h, 12 lutego Odpowiedz

  To jest blog, który trzyma wysoki poziom! Znajduję tutaj różnorodne treści, z których wynoszę wiele cennych informacji. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w sieci – świetnie się go czyta i zawsze się czegoś nowego dowiaduję!

 • Anna Konciak
  Posted at 08:31h, 10 grudnia Odpowiedz

  Dzień dobry, czy w sytuacji gdy babcią chce podarować wnuczce darowiznę w wys. 30 tysięcy to może wykonać przelew na konto opiekuna prawnego – matki, czy konieczne będzie zakładanie konto 4 letniemu dziecku? Jeżeli dla formalności trzeba będzie założyć takie konto to chciałabym później przelać je na lokatę w swoim banku, dzieciece konta mają niskie oprocentowania a i tak nie chciałabym trzymać nie używanego konta aż do 18 urodzin córki, czy wtedy w przelewie z konta córki warto napisać w tytule że pieniądze pochodzą z darowizny od babci dla wnuczki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Aleksandra Kwieciak-Kasztelan
  Posted at 18:27h, 28 listopada Odpowiedz

  Witam, chciałabym darować rodzicom około 150tys zł. Chciałabym zrobić to bezpiecznie i skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Czy mogę to zrobić w ten sposób, że mąż, który ma swoje własne konto w banku przeleje z niego 35tys do mojej mamy i 35tys do mojego taty. Następnie przeleje mi 70tys na moje prywatne konto a ja z niego przeleję kolejne 35tys do mamy i 35tys do taty? Czy jeśli sporządzimy 4 oddzielne umowy darowizny (mąż – mama; mąż tata; ja – mama; ja -tata) będzie to się wiązało z jakimś ryzykiem jeśli darowizny nie zostaną zgłoszone? Chciałabym jeszcze dodać, że rodzice posiadają wspólny rachunek bankowy więc dostaliby na rachunek 4 przelewy po 35tys. Ja z mężem mamy rachunki oddzielne, ale wspólność majątkową. Czy też może lepiej będzie jak mąż daruje 150tys np. mojej mamie i zgłosimy darowiznę do US?

 • Kasia
  Posted at 15:44h, 07 października Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Mam pytanie. Dziadkowie chcą przekazać darowiznę dla mnie na wkład na mieszkanie.
  Konto bankowe z którego będzie robiony przelew kęsy aktualnie współwłasnością dziadka i ciotki (ich córki). Babcia wypisała sie z konta.

  Nie zdecydowaliśmy jeszcze czy umowa darowizny będzie w zwykłej pisemnej formie czy u notariusza.

  1. Jak dokonać tej darowizny aby nie zostala uznana za darowiznę od ciotki? Czy przelew może zrobić ciotka czy musi dziadek z ich wspólnego konta?
  Dodam ze dziadek aktualnie nie jest mobilny ruchowo i przebywa wyłącznie w domu.

  2. Umowa darowizny – czy notariusz może przyjsc do domu zrobić akt na miejscu , czy może wystarczy umowa podpisana miedzy mną a dziadkami ze zwykłymi naszymi podpisami a następnie zgłoszenie do urzędu skarbowego ?

 • Sła ad
  Posted at 10:02h, 06 września Odpowiedz

  Dzien dobry,
  Osoba x-siostra przekazała darowiznę w kwocie miliona osobie y- teściowa,
  Teściowa przekazała ta darowiznę jako darowiznę córce. Córka przekazała ta darowiznę mężowi. A mąż przekazał ta darowiznę swojej mamie.
  Czy po zgłoszeniu tych kilku darowizn w urzędzie skarbowym wszystko jest ok?
  Jak to zrobić, żeby wszystko było zgodnie z prawem. Będę wdzięczny za opinie.

 • Maciej
  Posted at 21:59h, 23 sierpnia Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Moja Zona dostała darowiznę od swojego ojca, którą wpłacił na konto którego jesteśmy współwłaścicielami. Czy ja też muszę złożyć w US deklarację?

 • Piotr
  Posted at 12:56h, 31 lipca Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Jako syn chciałbym przekazać darowiznę dla rodziców na zakup mieszkania- czy w tytule przelewu wystarczy wpisać „darowizna od syna dla rodziców”?
  Przelew ma trafić na konto taty, do którego upoważniona jest mama, a następnie z tego konta ma być zakupione mieszkanie do ich wspólnego majątku- czy to rodzi jakiś problem, że właścicielem konta jest tylko ojciec, a darowizna jest dla obojga i zakup tak samo?

 • Monika Prz.
  Posted at 09:47h, 28 czerwca Odpowiedz

  Dzien dobry,
  Otrzymam wkrótce darowizę od ojca w wysokosci 11 000 złotych. Pieniadze zostana przelane przelewem na konto w EUR – gdyż zostaną użyte na zakup nieruchomości za granicą (depozyt pod mieszkanie). Moj tata chce otrzymać mozliwość wyplacenia tych srodkow w przyoadku mojej smerci , dlatego zastanawiamy się nad pełnomocnictwem badz współwłascicielem tego konta bankowego (dopisanie go do mojego taty). Czy wówczas nie bedzie to kolidowało z samą idea darowizny? Środki wypłacone dla mnie z tytułem przelewu daroziwna, na konto, do którego go póżniej upoważnię? Bardzo proszę o odpowiedż!

 • Anna Wojciechowska
  Posted at 16:55h, 12 czerwca Odpowiedz

  Dzień dobry, dostałam darowiznę od mamy w wysokości 20.000zł na konto wspólne moje i męża. Mama w opisie przelewu wpisała tylko informację „darowizna” , bez swoich danych i bez informacji, że jest tylko dla mnie. Czy w takim wypadku, żeby uniknąć płacenia podatku przez męża, mogę spisać z mamą umowę?

1 12 13 14

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ