Darowizna na konto obdarowanego

Darowizna na konto obdarowanego

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od darowizn. Wyjątkowo jednak, ustawodawca zwalnia z obowiązku podatkowego darowizny dokonywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Są to: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo ojczym oraz macocha.

Kiedy darowizna w gotówce, a kiedy na konto

Kwotą graniczną, która różnicuje wówczas sytuację obdarowanego jest 9.637 zł. Jeżeli darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba jej nigdzie zgłaszać, nie musi być również przelewana na rachunek bankowy, a więc może być przekazana także w postaci gotówki. Inaczej jest w przypadku większych darowizn. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, darowizna pieniężna będzie zwolniona od podatku tylko, o ile została wpłacona przez darczyńcę na konto obdarowanego. Ponadto, musi być ona zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy przypadku, kiedy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.

Ważne, kto dokonał przelewu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest zwolnione od podatku otrzymanie darowizny do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto. Przelewu darowanych środków musi dokonać sam darczyńca, pomimo iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sąd wyjaśnił, że jedynie taka wykładnia przepisów ma sens, ponieważ intencją ustawodawcy jest zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Chodzi głównie o to, aby do obiegu nie były wprowadzane środki pieniężne pochodzące z nieustalonych źródeł.

244 komentarze
  • Pawel
    Posted at 11:55h, 09 maja Odpowiedz

    Witam
    Mam takie problem , a raczej może wyniknąć coś z tego . Mój brat dostał spadek w wysokości 50 tysięcy i jest nie letni . Mama musiała mu założyć konto bankowe żeby te pieniążki mogły wpłynąć . Patrząc na to że co miesiąc dostawał grosze za trzymanie na tym koncie gdzie miało to być w formie konta oszczędnościowego , stwierdziliśmy z mamą że z jego konta przelejemy na konto mamy bo jest właścicielem oby dwóch kont. Po tym przelewie przelaliśmy na moje konto bo mam najwyższe oprocentowane na koncie . Jestem wpisany jako właściciel konta bankowego mamy . Co w takim przypadku zrobić zgłaszać że jest to pożyczka czy zgłosić jako darowizna ?

  • Anna anna
    Posted at 09:25h, 03 maja Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Z mężem planujemy zakup nieruchomości do majątku wspólnego. Na ten cel przeznaczamy środki zgromadzone przed i po zawarciu małżeństwa na naszych osobnych kontach bankowych. Czy przelew na zakup mieszkania może iść z dwóch kont? Dostałam na moje konto darowizne od Ojca, która stanowi mój majątek osobisty (zgłoszona do US), czy w jakiś sposób musi zostać zgłoszone do US, że zostanie ona użyta na zakup nieruchomości do majątku wspólnego mojego i męża? Czy może to spowodować jakieś komplikacje podatkowe dla mojego męża? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • TOMASZ
    Posted at 13:38h, 28 kwietnia Odpowiedz

    Witam,
    przelałem swojej córce na jej osobiste konto kwotę (przekraczającą próg zwolnienia) ze swojego osobistego konta i w tytule przelewu wpisałem DAROWIZNA OD TATY. Ze swoją żoną nie mamy rozdzielności majątkowej. a każdy z nas posiada swoje odrębne osobiste konto bankowe.
    Córka chce złożyć SD-Z2, a pytanie brzmi: czy musi składać dwa druki (od mamy i od taty), czy wystarczy jeden od taty ?

  • Agnieszka Frukacz
    Posted at 15:41h, 01 kwietnia Odpowiedz

    Dzień dobry. Małoletnie dziecko posiada konto Mój Skarb regularnie zasilane przez rodziców. Po ukończeniu 18 lat zamierza przelać te pieniądze na konto rodziców, którzy będą je inwestować, opłacać dalszą edukację itp. Czy to będzie traktowane jako darowizna od dziecka dla rodzica? Dziękuję

  • Dominika
    Posted at 21:01h, 23 marca Odpowiedz

    Mama pół roku temu darowała mi środki pieniężne – przelew bankowy, które zgłosiłam jako darowiznę. Obecnie mama, będąc umocowaną do mojego konta, dokonała z niego przelewu na swoje konto (chciała założyć lokate), czy w tej sytuacji obecnie mama winna zgłosić darowiznę? Czy lepiej cofnąć transakcje?

  • Ewa Szymanska
    Posted at 13:08h, 23 marca Odpowiedz

    Dzień dobry.
    Posiadam wspólne konto bankowe z mamą, jestem osobą pełnoletnią i pracującą.
    Czy przelew z konta rodzic + dziecko jako współwłaścicieli na konto dziecko w wysokości 100 000 lub 120 000 zł jest opodatkowane?
    Czy jest to traktowane jako darowizna?
    Ewa Szymańska

  • Anna Betkowska
    Posted at 13:22h, 15 marca Odpowiedz

    Witam.
    Zmarł mój brat. Przebywał w ośrodku pomocy społecznej. Na podstawie aktu dziedziczenia u notariusza ja i siostra otrzymaliśmy 1/2 spadku. Pieniądze wpłynęły na moje konto dwa przelewy. 1 przelewa na Mnie i 1 przelew dla siostry tytułem :spadek po bracie 1/2 wg aktu dziedziczenia itd” – siostra wypisała upoważnienie, aby przelew był n a moje konto. Czy teraz musze w druku SD-Z2 w pkt 79 środki pieniężne wpisać 1/2 i kwotę? I siostra też powinna wypełnic oddzielnie druk SD-Z2?

  • Aleksandra
    Posted at 20:09h, 04 marca Odpowiedz

    Mój chłopak przelewa mi pieniądze z jego wypłaty na moje główne konto, a potem ja przelewam te pieniądze na moje konto oszczędnościowe w celu naszych wspólnych oszczędności. Jestem jego pełnomocnikiem konta. Czy US się nie przyczepi?

  • Marcin
    Posted at 12:34h, 27 lutego Odpowiedz

    Otrzymałem od taty na konto bankowe łącznie 12 000zł. Jednak nie w jednym przelewie, tylko w 43 przelewach od 2019 roku do stycznia 2023 roku. Z czego kwota przekroczyła wolną od podatku w styczniu 2023. Pytanie jest następujące: czy mam zsumować wszystkie przelewy i złożyć jeden formularz SD – Z2, czy wysłać 43 formularze z osobnymi przelewami.?

  • Paweł Ratajczak
    Posted at 23:41h, 24 lutego Odpowiedz

    Wspólnie z żoną (małżeńska wspólnota majątkowa) kupujemy 1/3 udziału w działce. Docelowo działka będzie podzielona na 3 osobne działki, w tym jedna dla nas. Środki na zakup, to w 1/3 części wspólny majątek mój i żony , a 2/3 będą sfinansowane z darowizny otrzymanej od teściowej, przelewem na konto żony. Wiadomo, konieczne będzie zgłoszenie darowizny do US w ciągu 6 miesięcy. Zapłata za działkę będzie sfinalizowana przelewem z konta żony (nie mamy wspólnego konta) na konto sprzedającego. Ponadto, wspominania część środków ze wspólnego majątku, zasiliła konto żony przelewem z mojego konta (ale tu już chyba bez żadnych darowizn, bo to środki wspólne?). Czy w opisanej sytuacji należy uważać, żeby nie narazić się na jakieś problemy natury podatkowo- skarbowej? Szczególnie mam na myśli moment, gdy z darowizny dla żony, opłacona zostanie działka, której stanę się docelowo właścicielem w 50%.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ