Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Arek
    Posted at 23:06h, 01 lipca Odpowiedz

    witam

    choruje na zzsk postac agresywnie postepujaca

    staram sie o 3 lek biologiczny refundowany przez nfz ,

    uodpornilem sie juz na tramal i dzis także na Buprenorphine w plastrach która mialem apisana w poradni bólu.

    po konsul;tacji z rzecznikiem praw pacjenta wysalem list do ordynatora szpitala w nowej soli a takze do Do Zespołu Koordynującego Lekami Biologicznymi w Chorobach Reumatycznych w Warszawie,

    w szpitalu w nowej spoli wysłali zapytanie o 3 lek do warszawy czekam juz od 23 kwietnia na leki lub odpowiedz pisemna od tego zespołu.
    Dzwonie i dalej nic nie wiadomo, w szpitalu w nowej soli mowia ze nie dostali odpowiedzi z warszawy. co robic? rzecznik widze juz sie tym nie zajmuje. gdzie moge wystapic w polsce lub uni europejskiej o prawo do leczenia tej ciezkiej bolesnej choroby?

    • Kancelaria
      Posted at 13:10h, 06 lipca Odpowiedz

      W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2017 nr 0 poz. 836) obowiązuje powszechna reguła prawa pacjenta do leczenia bólu, zgodnie z art. 20a.
      Dodatkowo art. 12 tej ustawy stanowi, iż pacjent ma prawo do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, w tym o profilaktycznych programach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, realizowanych przez ten podmiot.
      Na podstawie tego aktu prawnego każda osoba, która korzysta ze świadczenia zdrowotnego, może zgłosić się do Rzecznika Praw Pacjenta, na podstawie art. 50 ustawy, z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Pismo musi obejmować oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie pacjenta, którego praw sprawa dotyczy oraz zwięzły opis stanu faktycznego. Przy tej czynności nie są nakładane na Pana żadne opłaty. Po otrzymaniu wniosku Rzecznik będzie mógł podjąć sprawę, wskazać Panu przysługujące środki prawne lub też przekaże sprawę według właściwości innemu organowi/instytucji. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Rzecznik może wyjaśnić wnioskodawcy, że nie stwierdził naruszenia praw pacjenta. W takiej sytuacji przysługuje Panu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
      W przypadku utrzymania w mocy rozstrzygnięcia Rzecznika wydanego po rozpatrzeniu wniosku, wnioskodawcy przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
      Dodatkowo może Pan zaangażować w swoją sprawę organizacje o zakresie ogólnoeuropejskim. Na podstawie Europejskiej Karty Praw Pacjentów może Pan złożyć zawiadomienie o naruszaniu swych praw wynikających z treści tego dokumentu (jak np. ustanowione w niej Prawo do unikania niepotrzebnego cierpienia i bólu – każda osoba ma prawo do unikania, w takim stopniu, w jakim to możliwe, cierpienia i bólu, niezależnie od stadium choroby; Prawo do leczenia dostosowanego do potrzeb – każda osoba ma prawo do programów diagnostycznych lub terapeutycznych dostosowanych do jej osobistych potrzeb w takim zakresie, w jakim to tylko możliwe; Prawo do zażaleń – każda osoba ma prawo do składania zażaleń zawsze, gdy doznała ona jakiegokolwiek uszczerbku oraz prawo do uzyskania odpowiedzi lub innej informacji zwrotnej.). Z tym zażaleniem można kierować się do Sieci Aktywnego Obywatelstwa (Active Citizenship Network) oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (która, notabene, sama indywidualnie interweniowała do polskiego ustawodawcy, co przyczyniło się do wprowadzenia wspomnianej nowelizacji).

  • Anna
    Posted at 13:06h, 28 czerwca Odpowiedz

    Odziedziczyłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Mój zmarły mąż nie był zadłużony. Czy wobec tego ja także muszą sporządzić spis inwentarza?

    • Kancelaria
      Posted at 13:12h, 06 lipca Odpowiedz

      W takim wypadku sporządzenie spisu inwentarza nie jest konieczne. Spis inwentarza potrzebny byłby, gdyby dziedziczyła Pani także długi – by ocenić wartość majątku spadkowego i ustalić wartość, do której odpowiadałaby Pani za długi spadkowe.

  • Karolina
    Posted at 13:06h, 28 czerwca Odpowiedz

    Zmarł mój ojciec, a ponieważ był zadłużony, ja zrzekłam się spadku po nim. 4 miesiące po śmierci ojca urodził się mój synek i sąd, cytuję: „Wezwał go do udziału w postępowaniu spadkowym”. Czy rzeczywiście mój synek będzie dziedziczył po swoim dziadku?

    • Kancelaria
      Posted at 13:12h, 06 lipca Odpowiedz

      Kodeks cywilny dopuszcza możliwość dziedziczenia przez dziecko, które jest poczęte, lecz jeszcze nienarodzone w chwili śmierci spadkodawcy, pod warunkiem, że urodzi się żywe. W związku z powyższym Pani synek dziedziczy po dziadku na mocy ustawy. Nie oznacza to jednak, że bezwzględnie będzie musiał spłacać długi Pani ojca, gdyż może Pani w imieniu dziecka spadek odrzucić.

      W przypadku spadkobiercy, który w chwili otwarcia spadku był już poczęty, a jeszcze nienarodzony, sześciomiesięczny termin do odrzucenia spadku w jego imieniu biegnie od dnia jego urodzenia.

      Należy jednak pamiętać, że aby odrzucić spadek w imieniu dziecka, rodzice musza najpierw uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.

  • Marceli
    Posted at 13:06h, 28 czerwca Odpowiedz

    Jestem z żoną od 10 lat w separacji, którą orzeczono z moje winy. Teraz chcę się rozwieść, czy mogę wystąpić o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie?

    • Kancelaria
      Posted at 13:12h, 06 lipca Odpowiedz

      Nie ma żadnych przeszkód do tego, aby wystąpił Pan z pozwem o rozwód bez orzekania o winie nawet w przypadku, kiedy separacja została orzeczona z Pana winy. W sprawie rozwodowej wszystko będzie zależeć od stanowiska żony, która może domagać się orzeczenia rozwodu z Pana winy. W takim przypadku sąd ponownie będzie badać kwestię winy małżonków w rozpadzie pożycia. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd wyda wyrok, w którym może orzec, że winę za rozpad pożycia ponoszą obydwie strony albo wyłącznie mąż, albo wyłącznie żona.

  • Mirella
    Posted at 15:08h, 21 czerwca Odpowiedz

    Jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu i nie umiemy porozumieć się co do planu wychowawczego. Czy w takiej sytuacji muszę wnosić o przyznanie władzy rodzicielskiej tylko mnie?

    • Kancelaria
      Posted at 13:07h, 06 lipca Odpowiedz

      Nie, nie musi Pani, choć kiedyś rzeczywiście tak było. Przed nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w 2015 r. brak planu wychowawczego prowadził do ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców i przyznanie tej władzy drugiemu.

      Obecnie sąd uwzględnia porozumienie małżonków co do wykonywania władzy rodzicielskiej, jeżeli takie istnieje, natomiast w przypadku jego braku sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Wykonywanie władzy rodzicielskiej może także zostać powierzone jednemu z rodziców, przy jednoczesnym ograniczeniu jej drugiemu rodzicowi do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

  • Jarosław
    Posted at 13:06h, 06 czerwca Odpowiedz

    Jestem rozwiedziony z żoną, z którą mieszka nasz syn. Wspólnie bez problemów dzielimy się opieką nad synem. Ostatnio słyszałem, ze świadczenie 500+ może być podzielone pomiędzy mnie i byłą żoną. Proszę o wyjaśnienie.

    • Kancelaria
      Posted at 13:12h, 06 lipca Odpowiedz

      Wnioskuję z treści Pana pytania, że sąd w wyroku rozwodowym orzekł, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom oraz ustalił sposób i terminy wykonywania kontaktów z dzieckiem. Można z tego wnosić, ze mniej więcej po połowie sprawujecie Państwo opiekę nad synem. W takim przypadku nie widzę przeszkód, aby oboje rodzice podzielili się świadczeniem 500+.

  • Karolina
    Posted at 11:05h, 30 maja Odpowiedz

    Mój ojciec był zadłużony w banku i odrzuciłam po nim spadek. Zrobiłam to też w imieniu mojego małoletniego syna. Czy to prawda, że po nas dziedziczą moja siostra i brat i ich dzieci?

    • Kancelaria
      Posted at 13:13h, 06 lipca Odpowiedz

      To prawda, że po odrzuceniu spadku przez Panią w imieniu swoim oraz syna osobami w następnej kolejności powołanymi z mocy ustawy do spadku po Pani ojcu będą Pani siostra i brat oraz ich dzieci. Dlatego też, aby uchronić się przed skutkami dziedziczenia długów zaciągniętych przez Pani ojca, tak brat, jak i siostra muszą odrzucić spadek w imieniu swoim oraz swoich dzieci.

  • Monika
    Posted at 15:05h, 24 maja Odpowiedz

    Witam. Jesteśmy w trakcie rozwodu, chcemy podzielić wspólny majątek w skład którego wchodzi dom o wartości 600 tyś. Czesc wartości domu dostaliśmy w formie darowizny od moich rodziców była to wartość 120 tysięcy, dostałam ja od moich rodziców przelew na kwotę 180 tysięcy, do tego dobralismy kredyt hipoteczny na ten dom w kwocie 180 tysięcy. Jak wygląda kwestia podziału, czy wszystko jest dzielone w skali po 50%? Czy też z racji tego że dostaliśmy znaczna wartość od moich rodziców jest to większy wklad z mojej strony?

    • Kancelaria
      Posted at 13:13h, 06 lipca Odpowiedz

      W chwili orzeczenia rozwodu ustaje małżeńska wspólność majątkowa i ulega ona przekształceniu we współwłasność w częściach ułamkowych. Co do zasady udziały małżonków w tak powstałej współwłasności są równe i wynoszą po 1/2. Jeden z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów w dawnym majątku wspólnym, jeżeli wystąpią ważne przyczyny i jeden z małżonków przyczynił się w większym stopniu do powstania majątku wspólnego (przesłanki te muszą być spełnione jednocześnie). Z takim żądaniem można wystąpić jednak tylko wtedy, kiedy jeden z małżonków przyczynił się w większym stopniu do powstania całego majątku, a nie jednego jego składnika.

      Jeżeli otrzymała Pani darowizny pieniężne od rodziców będzie musiała Pani wykazać przed sądem, że były one uczynione tylko na Pani rzecz. W tym zakresie można wykazywać, że np. darowizny pieniężne wpłynęły na Pani konto, można żądać przesłuchania w charakterze świadków rodziców na okoliczność tego, na czyją rzecz przekazali oni darowizny pieniężne. Jeżeli te darowizny zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym, to także należy z tych dokumentów przeprowadzić dowód przed sądem. Jeżeli uda się wykazać, ze obydwie albo jedna z darowizn pieniężnych została w trakcie małżeństwa przekazana tylko i wyłącznie na Pani rzecz, to w takiej sytuacji będzie można żądać zwrotu nakładów w konkretnej kwocie.

      Przy podziale majątku można żądać zwrotu nakładów poczynionych z majątku odrębnego jednego z małżonków na majątek wspólny.
      Spory o podział majątku, ustalenie nierównych udziałów w tym majątku i o zwrot nakładów należą do dość skomplikowanych., toteż doradzam, bo skorzystała Pani z usług profesjonalnego pełnomocnika.

  • Karolina
    Posted at 09:05h, 24 maja Odpowiedz

    Słyszałam, że jest taka możliwość, że za pośrednictwem banku można się dowiedzieć, czy i w jakim banku zmarły miał rachunek bankowy. Ponieważ niedawno zmarł mój ojciec, z którym miałam niewielki kontakt, chciałabym się dowiedzieć coś więcej na ten temat.

    • Kancelaria
      Posted at 13:14h, 06 lipca Odpowiedz

      Rzeczywiście, od 1 lipca 2016 r. istnieje taka możliwość, jednak skorzystanie z niej zostało obwarowane koniecznością spełnienia pewnych przesłanek. Przede wszystkim, będzie Pani musiała uzyskać prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, gdyż te dokumenty, jako dające Pani legitymację do otrzymania takiej informacji, trzeba będzie dołączyć do wniosku.
      Sam wniosek składa się na formularzu, którego wzór pobrać można ze strony internetowej Centralnej Informacji Krajowej Izby Rozliczeniowej i złożyć w placówce dowolnie wybranego banku lub SKOK-u. Przy jego składaniu konieczne będzie uiszczenie opłaty, której wysokość sprawdzić należy w Tabeli opłat i prowizji banku lub SKOK-u, który wybierze Pani jako adresata wniosku.
      Oczekiwanie na odpowiedź trwa trzy dni robocze i po tym czasie otrzyma Pani informacje o tym, czy zmarły miał rachunek bankowy, o podmiotach prowadzących rachunek lub rachunki zmarłego oraz o numerach rachunków, a także o tym, czy wspomniane rachunki są nadal prowadzone, czy są to rachunki wspólne oraz o umowach rachunku bankowego, które wygasły lub zostały rozwiązane wskutek śmierci posiadacza lub braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat.

  • Magdalena
    Posted at 13:05h, 17 maja Odpowiedz

    Nie zmieściłam się w terminie na odrzucenie spadku po zmarłym ojcu, który był poważnie zadłużony. Ja odrzuciłam spadek, ale nie wiedziałam, że musi to też zrobić mój sześcioletni syn. Czy mam jakiekolwiek szanse na to, żeby sąd pozwolił mi jeszcze złożyć takie oświadczenie w imieniu mojego dziecka?
    Zaznaczam, że nie zadbałam o odrzucenie spadku w imieniu dziecka dlatego, że byłam w drugiej ciąży, która przebiegała z komplikacjami.

    • Kancelaria
      Posted at 13:14h, 06 lipca Odpowiedz

      Co do zasady nie jest możliwe przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, gdyż w polskim kodeksie cywilnym brakuje przepisu, który by na to zezwalał. Nie oznacza to jednak, że położenie Pani małoletniego syna jest beznadziejne.

      W polskim prawie cywilnym istnieje przepis, który stanowi, że można uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, jeżeli to opóźnienie wynikało z działania pod wpływem błędu lub groźby. Jednakże, sądy często posługują się tym przepisem, by „przywrócić” termin do odrzucenia spadku spadkobiercy, który nie dokonał tego w pierwotnym terminie z przyczyn od niego niezależnych, nawet jeśli w danej sytuacji nie wystąpił błąd ani groźba. W takim wypadku uchylenie się spadkobiercy od skutków niezachowania terminu następuje przed sądem spadku (najczęściej sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy). Jednocześnie z tym uchyleniem, składa się oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, które zostaje przez sąd zatwierdzone.

      Jeżeli rzeczywiście, tak jak Pani wspomniała, nie wiedziała Pani, że musi odrzucić spadek także w imieniu dziecka, może się Pani powołać na błąd. Żeby jednak złożyć oświadczenie, konieczna będzie zgoda sądu opiekuńczego, gdyż odrzucenie spadku stanowi czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka.

      W treści wniosku do sądu opiekuńczego o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu dziecka należy zawrzeć wniosek o zezwolenie sądu na uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia. Od takiego wniosku uiszcza się opłatę w wysokości 40 zł, a sądem właściwym do jego rozpoznania – sąd opiekuńczy właściwy miejscowo dla miejsca zamieszkania dziecka.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ