Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Paweł
    Posted at 11:05h, 17 maja Odpowiedz

    Przeczytałem, że istnieje coś takiego jak piecza naprzemienna nad dzieckiem. Chciałem dowiedzieć się na ten temat coś więcej, ale w kodeksie rodzinnym nie mogłem znaleźć żadnej informacji. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      W kodeksie rodzinnym nie odnalazł Pan żadnej informacji na temat pieczy naprzemiennej, gdyż instytucja ta uregulowana jest w przepisach szczególnych, a mianowicie w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

      Opiekę naprzemienną, mimo braku regulacji kodeksowej, bardzo rzadko orzekają sądy rodzinne wtedy, kiedy w wyroku rozwodowym władza rodzicielska zostaje powierzona obojgu rodzicom, a oni nie potrafią się porozumieć w kwestii sposobu jej wykonywania (warto nadmienić, że w sytuacji, kiedy rodzice zgodnie poczynią ustalenia w tym przedmiocie i postępują zgodnie z nimi, nie zachodzi potrzeba regulowania opieki nad dzieckiem przez sąd).

      Piecza naprzemienna sprawowana ma być zgodnie z orzeczeniem sądu, w porównywalnych i powtarzających się okresach. W praktyce dziecko spędza równe okresu czasu zarówno z jednym rodzicem, jak i z drugim – na przykład, przez dwa tygodnie przebywa z matką, a przez kolejne dwa tygodnie – z ojcem.

  • Anna
    Posted at 08:04h, 25 kwietnia Odpowiedz

    Mój mąż 2 lata temu wyprowadził się z mieszkania, gdzie zostałam razem z dziećmi, na które mąż sam od siebie płaci alimenty. Mąż zaczął zabierać córkę, kiedy mu odpowiada, co czasem koliduje z jej szkoła i moimi planami. Czy nie zakładając sprawy rozwodowej mam szanse na ugodowe ustalenie, kiedy mąż może zabierać córkę?

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      Zgodnie z art. 113[1] § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

      Zatem, w razie braku porozumienia z mężem w kwestii utrzymywania kontaktów z córką, możliwe jest złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem do sądu opiekuńczego. Właściwym będzie sąd rejonowy, w którego okręgu znajduje się miejsca zamieszkania córki. Takowy wniosek można złożyć w każdym czasie. Wniosek należy odpowiednio uzasadnić, wskazując na fakt, iż mąż wyprowadził się z domu i ze nie mogą Państwo dojść do porozumienia w kwestii kontaktów z córką. We wniosku należy również zawrzeć jak najbardziej szczegółową propozycję odnośnie sposobu utrzymywania przez męża kontaktów z córką. Ponadto we wniosku należy wskazać:
      – oznaczenie sądu, do którego jest skierowany;
      – imiona, nazwiska i adresy osób, których wniosek dotyczy, a więc Pani jako wnioskodawczyni oraz męża;
      – oznaczenie rodzaju pisma (w tym przypadku „Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem”);
      – podpis wnioskodawcy;
      – wymienienie ewentualnych załączników.

      Wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł.

  • Aldona
    Posted at 00:04h, 01 kwietnia Odpowiedz

    Witam serdecznie.Mam poważny problem odnośnie odrzucenia spadku(samych długów) po zmarłym wujku.I chciałabym uzyskać odpowiedź na ten temat.
    Po odrzuceniu spadku przeze mnie,spadek dziedziczy moja córka niepełnoletnia 2,5 roku.Wiem że będe musiała kierować wniosek do Sądu Rejonowego o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Lecz jestem z ojcem dziecka po rozwodzie i w bardzo złych relacjach, na tyle że nie interesuje się córką odkąd się rozstaliśmy gdy dziecko miało rok czasu, a wiem że do uzyskania zgody sądu na dany wniosek potrzebny jest drugi rodzic jako uczestnik.Dodam że po rozwodzie córka mieszka ze mną lecz ojciec dziecka mimo że jej nie widuje (ponieważ tak mu raczej wygodniej)sąd przyznał nam obydwojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej.I moje pytanie brzmi:Czy ja matka jako ustawowa przedstawicielka małoletniej córki mogę wnioskować do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka bez uczestnika drugiego czyli ojca dziecka???Dodam że byłemu mężowi nie zalezy na córce i nie będzie go to interesowało czy jego dziecko przejmie dług po zmarłym wujku którego wogóle nie znało i tym samym nie stawi się na sprawie by swojemu dziecku pomóc.Proszę mi pomóc , bo niewiem co zrobić, mimo że mam jeszcze pół roku na odrzucenie spadku przez moje dziecko, ale boje się własnie że były mąż jeśli niestety będzie musiał się stawić w sądzie dla dobra naszego dziecka to tego nie zrobi.Proszę o radę. Dziękuję z góry.

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      Z art. 98 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Kodeks nie przewiduje obowiązku równoczesnego działania obojga rodziców. Z powyższego wynika, że może Pani samodzielnie złożyć wniosek do sądu o zezwolenie Pani na odrzucenie spadku w imieniu Córki, a następnie złożyć stosowne oświadczenie przed notariuszem.

  • jerzy
    Posted at 15:04h, 18 marca Odpowiedz

    witam serdecznie i przechodze do pytania: czy malzonka zmarlego meza otrzma swiadczenia po nim jezeli ten malzonek przed smiercia pobieral 85 % emerytury po zmarlej wczesnie malzonce policnatce? dziekuje..

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      Fakt, że mąż pobierał przed śmiercią rentę rodzinną po swojej poprzedniej żonie nie ma znaczenia z punktu widzenia uprawnienia drugiej żony do renty rodzinnej po mężu. Druga żona zmarłego otrzyma rentę rodzinną pod warunkiem spełnienia warunków przewidzianych w ustawie emerytalnej.

      Mianowicie, w omawianym przypadku wdowa może otrzymywać rentę rodzinną, jeżeli zmarły mąż w chwili śmierci był uprawniony do pobierania emerytury, renty, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dodatkowym warunkiem uzyskania prawa do renty rodzinnej jest, aby wdowa: ukończyła przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo była niezdolna do pracy lub wychowywała przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej (chodzi tu o dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy, a jeśli kontynuuje naukę – do 18. roku życia lub dziecko całkowicie niezdolne do pracy bądź całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji). Wdowa może uzyskać rentę rodzinna także w przypadku utraty zdolności do pracy lub ukończenia 50 lat w ciągu 5 lat od śmierci małżonka. Wdowa otrzyma rentę rodzinną po zmarłym, o ile pozostawała z mężem przed jego śmiercią we wspólności małżeńskiej. Wspólność ta charakteryzuje się w szczególności wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb.

  • Jadwiga
    Posted at 18:03h, 11 marca Odpowiedz

    Witam
    Mam pytanie
    Czy mając rozdzielność majątkową po śmierci męża żona mając swoją emeryturę może z niej zrezygnować i pobierać emeryturę zmarłego męża ?
    Czy są jakieś przesłanki które nie pozwalają przejąć emerytury po zmarłym mężu ?
    Bardzo proszę o odpowiedź.

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,
      Renta rodzinna, bo o niej mowa w sytuacji przez Panią przedstawiona, należy się wdowie po osobie, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty lub spełniała warunki do poboru jednego z tych świadczeń. Wdowa ta musi jednak spełniać jeden z poniższych warunków:
      1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy (niezdolność stwierdzona przez lekarza czy komisję lekarską ZUS) albo
      2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
      3. osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wyżej wymienionych.

      By być uprawnioną do renty rodzinnej, wdowa musi także w chwili śmierci pozostawać z mężem we wspólności małżeńskiej, która jednak nie jest tożsama ze wspólnością majątkową. O istnieniu wspólności małżeńskiej można mówić zasadniczo wtedy, kiedy pomiędzy małżonkami istnieją trzy więzi: uczuciowa, fizyczna oraz gospodarcza. Dominuje jednak pogląd, że aby została zachowana wspólność małżeństwa, wystarczy istnienie jednej z tych więzi, w szczególności w sytuacji, kiedy pozostałe wygasły z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi.

      Zatem ustanowienie przez Państwa rozdzielności majątkowej, jeżeli było spowodowane wystąpieniem pewnych okoliczności życiowych, nie stoi na przeszkodzie temu, ażeby mogła Pani pobierać rentę rodzinną. Należy jednak pamiętać, że osiągnie ona wysokość równą 85 % świadczenia, jakie otrzymywałby lub otrzymywał zmarły mąż.

  • Michał
    Posted at 13:02h, 28 lutego Odpowiedz

    Witam,

    Ostatnio przeczytałem, że istnieje „ opieka naprzemienna”.
    Ponieważ jestem w trakcie rozwodu i chciałbym na równi z żoną wychowywać córkę czy mogę domagać się, żeby Sąd przyznał mi taką właśnie opiekę

    • Kancelaria
      Posted at 13:15h, 06 lipca Odpowiedz

      W kodeksie rodzinnym nie ma pojęcia „ opieka naprzemienna”. Fachowo oznacza ona „ pieczę symetryczną”i polega na tym, że rodzice po równo powinni dzielić się opieką nad dzieckiem czyli poświęcać mu tyle samo czasu.
      Sędziowie preferują aby rodzice sami ustalili sposób i czas pieczy symetrycznej nad dzieckiem, co w praktyce nie zawsze jest możliwe. W takim przypadku Sąd orzeka o kontaktach dla rodzica, z którym dziecko nie mieszka.

  • Martyna
    Posted at 10:01h, 30 stycznia Odpowiedz

    Z moim byłym partnerem mam dziecko, córkę, która obecnie ma 6 lat. 3 lata temu partner nas zostawił ale płaci dobrowolnie alimenty na dziecko, a ja nie robię mu żadnych problemów z widywaniem i zabieranie na weekendy córki. Tydzień temu partner nie odwiózł z weekendu córki do domu. Kiedy pojechałam po nią, partner wyszedł z mieszkania i powiedział, że dziecka nie odda, bo córka chce z nim mieszkać. Byłam na Policji ale zostałam zbyta, że to nie było porwanie. Udałam się do Sądu rodzinnego, gdzie dowiedziałam się, że mam złożyć wniosek o wydanie dziecka. Nie mam pieniędzy na prawnika. Proszę o radę.

    • Kancelaria
      Posted at 13:16h, 06 lipca Odpowiedz

      Istotnie, powinna Pani wystąpić do sadu opiekuńczego z pisemnym wnioskiem o odebranie dziecka. Do rozpoznania wniosku właściwy jest sąd miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania sąd miejsca jego pobytu. Po rozpoznaniu sprawy na rozprawie sąd wyda postanowienie, w którym określi termin, w jakim były partner powinien oddać Pani dziecko. Bezskuteczny upływ czasu, w którym dziecko miało być wydane, będzie skutkować wszczęciem postępowania wykonawczego – realizacyjnego. Sąd na Pani wniosek zleci kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka. Kurator sądowy może odebrać dziecko od każdej osoby, u której się znajduje. Jeśli kurator nie zdoła ustalić miejsca pobytu dziecka, może zwrócić się do sądu w celu przeprowadzenia odpowiedniego dochodzenia w celu ustalenia jej miejsca pobytu. Między innymi może zażądać w tym celu pomocy Policji. Kurator dysponuje środkami przymusu w celu odebrania dziecka. Może skorzystać w tym celu z pomocy Policji, a także organów opieki społecznej oraz innych instytucji. Za przeszkadzanie kuratorowi w wykonywaniu jego czynności grozi odpowiedzialność karna.

      Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z profesjonalnej pomocy, a nie stać Pani na poniesienie kosztów wynagrodzenia fachowego pełnomocnika, powinna Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wniosek można złożyć w sądzie opiekuńczym właściwym do prowadzenia sprawy o wydanie dziecka (tj. w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka) albo w sądzie rejonowym właściwym ze względu na Pani miejsce zamieszkania. We wniosku takim należy wskazać, że nie jest Pani w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Sporządza się je według wzoru, na urzędowym formularzu, który można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Wniosek nie podlega żadnej opłacie

  • Emilia
    Posted at 09:01h, 26 stycznia Odpowiedz

    Mój były mąż wyjechał za granicę i nie znam jego adresu. Mam zamiar ubiegać się o alimenty z Funduszu. W wyroku rozwodowym Sąd przyznał mi 500 zł na dziecko. Czy Fundusz będzie wypłacał mi alimenty i jak długo?

    • Kancelaria
      Posted at 13:17h, 06 lipca Odpowiedz

      Istotą Funduszu Alimentacyjnego jest wspieranie środkami finansowymi z budżetu państwa osób uprawnionych do alimentów w sytuacji, gdy osoba zobowiązana do ich płacenia nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego.

      Może Pani ubiegać się o środki z Funduszu dla dziecka pod warunkiem, że spełnione zostaną opisane poniżej warunki ich przyznania.

      O alimenty z funduszu można się ubiegać po dwóch miesiącach prowadzenia bezskutecznej egzekucji komorniczej przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu.

      Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują osobie, która nie ukończyła 18 roku życia albo która nie ukończyła 25 roku życia i wciąż uczy się w szkole lub szkole wyższej. Jeżeli osoba uprawniona posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenia te przysługują bezterminowo. Dochód na osobę w rodzinie uprawnionego nie może przekraczać 725,00 zł netto miesięcznie.

      Świadczenie z Funduszu przysługuje w wysokości alimentów ustalonych przez sąd, nie może jednak przekroczyć 500,00 zł. Świadczenia nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej albo zawarła związek małżeński.

      Ustalenie prawa do świadczenia odbywa się na wniosek, który składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, bądź przez Internet. Do wniosku należy załączyć m.in.: zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość dochodów wszystkich członków rodziny; zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji; odpis orzeczenia sądu zasądzającego alimenty; zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej; orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (gdy uprawnioną do alimentów jest osoba niepełnosprawna).

      Alimenty z Funduszu wypłacane są, co do zasady, przez okres jednego roku. Po roku należy złożyć kolejny wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu.

  • .
    Posted at 10:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Mam pytanie czy mogę ponownie złożyć wniosek o alimenty od byłego męża jak mam już prawomocny wyrok o alimenty, który otrzymałam w 2011 r.?

    • Kancelaria
      Posted at 13:17h, 06 lipca Odpowiedz

      Tak, może Pani wystąpić o zmianę wyroku z 2011 r. i podwyższenie alimentów.

      Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że prawomocny wyrok sądowy ustalający wysokość alimentów może zostać zmieniony w razie zmiany stosunków, tj. wzrostu lub obniżenia się poziomu potrzeb uprawionego, jak również wzrostu lub obniżenia się możliwości zobowiązanego do płacenia alimentów.

      Pani żądanie podwyższenia alimentów będzie więc uzasadnione jeżeli od czasu wydania poprzedniego wyroku alimentacyjnego wzrosły Pani uzasadnione potrzeby i/lub wzrosły możliwości majątkowe lub zarobkowe byłego męża. Powyższe okoliczności będzie musiała Pani udowodnić przed sądem, np. poprzez złożenie zaświadczenia o zarobkach, bądź zaświadczenia o wysokości pobieranych zasiłków, rent, czy też innych świadczeń, złożenie rachunków dokumentujących Pani wydatki na mieszkanie, żywność, ubrania, leki, zaświadczeń lekarskich, itp. Sąd zobowiąże byłego męża do przedstawienia dokumentów, z których wynika wysokość osiąganych przez niego dochodów oraz do wskazania jego usprawiedliwionych potrzeb własnych.

      W przypadku dochodzenia alimentów od byłego małżonka należy również pamiętać o regulacjach dotyczących czasu trwania obowiązku alimentacyjnego. Istotnym jest tu z czyjej winy orzeczono rozwód. W przypadku, gdy do płacenia alimentów zobowiązany jest były małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek płacenia alimentów wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jedynie wyjątkowo sąd może przedłużyć ten okres. Poza tym obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami wygasa zawsze w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa.

      W celu uzyskania wyższych alimentów powinna Pani złożyć pozew o podwyższenie alimentów do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się Pani lub byłego męża miejsce zamieszkania. Pozew należy złożyć w sądzie w dwóch egzemplarzach – osobiście, bądź listem poleconym. Nie podlega on żadnym opłatom.

  • Bożena
    Posted at 09:01h, 12 stycznia Odpowiedz

    Mój mąż zmarł, a miał przydział na mieszkanie komunalne. Czy ja z córką mogę starać się o to mieszkanie? Proszę o odpowiedź.

    • Kancelaria
      Posted at 13:17h, 06 lipca Odpowiedz

      Tak, może Pani wystąpić o zmianę wyroku z 2011 r. i podwyższenie alimentów.

      Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że prawomocny wyrok sądowy ustalający wysokość alimentów może zostać zmieniony w razie zmiany stosunków, tj. wzrostu lub obniżenia się poziomu potrzeb uprawionego, jak również wzrostu lub obniżenia się możliwości zobowiązanego do płacenia alimentów.

      Pani żądanie podwyższenia alimentów będzie więc uzasadnione jeżeli od czasu wydania poprzedniego wyroku alimentacyjnego wzrosły Pani uzasadnione potrzeby i/lub wzrosły możliwości majątkowe lub zarobkowe byłego męża. Powyższe okoliczności będzie musiała Pani udowodnić przed sądem, np. poprzez złożenie zaświadczenia o zarobkach, bądź zaświadczenia o wysokości pobieranych zasiłków, rent, czy też innych świadczeń, złożenie rachunków dokumentujących Pani wydatki na mieszkanie, żywność, ubrania, leki, zaświadczeń lekarskich, itp. Sąd zobowiąże byłego męża do przedstawienia dokumentów, z których wynika wysokość osiąganych przez niego dochodów oraz do wskazania jego usprawiedliwionych potrzeb własnych.

      W przypadku dochodzenia alimentów od byłego małżonka należy również pamiętać o regulacjach dotyczących czasu trwania obowiązku alimentacyjnego. Istotnym jest tu z czyjej winy orzeczono rozwód. W przypadku, gdy do płacenia alimentów zobowiązany jest były małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek płacenia alimentów wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jedynie wyjątkowo sąd może przedłużyć ten okres. Poza tym obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami wygasa zawsze w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa.

      W celu uzyskania wyższych alimentów powinna Pani złożyć pozew o podwyższenie alimentów do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się Pani lub byłego męża miejsce zamieszkania. Pozew należy złożyć w sądzie w dwóch egzemplarzach – osobiście, bądź listem poleconym. Nie podlega on żadnym opłatom.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ