Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Leon
    Posted at 18:02h, 23 lutego Odpowiedz

    Witam,
    Jestem z żoną po rozwodzie i mieszkam sam w naszym wspólnym domu.
    Chcę złożyć wniosek o podział majątku, czy mogę domagać się odliczenia opłat i podatku ,które sam płacę od kwoty którą będę musiał żonę spłacić. Leon

    • Kancelaria
      Posted at 13:36h, 06 lipca Odpowiedz

      Witam,
      Przy dokonywaniu podziału majątku wspólnego małżonków sąd rozstrzyga również w przedmiocie rozliczeń z tytułu wydatków i nakładów poczynionych przez małżonków z majątku osobistego na majątek wspólny. We wniosku o podział majątku skierowanym do sądu powinien Pan zgłosić żądanie zwrotu poniesionych przez Pana wydatków – w części odpowiadającej udziałowi żony we wspólnym domu, a także przedstawić sądowi dowody, świadczące o tym, że poniósł Pan wydatki w określonej wysokości, takie jak faktury, dowody wpłat, itp.

  • Marek
    Posted at 17:02h, 23 lutego Odpowiedz

    Dzien dobry,
    Zamierzam wystapic do Sadu o podzial majątku w skład ,którego wchodzi dom obciążony kredytem. Wiem, ze jest to duży problem. Chciałbym wnosić o to żeby Sąd nakazał sprzedaż domu i podzielenie między mną ,a żoną kwotą uzyskaną ze sprzedaży. Co wtedy z kredytem, który nie jest spłacony?Będę bardzo wdzięczny za podpowiedz. Marek

    • Kancelaria
      Posted at 13:36h, 06 lipca Odpowiedz

      Istotnie, podział majątku wspólnego w sytuacji, gdy w jego skład wchodzi dom obciążony kredytem może nastręczać trudności. Stosunkowo najprościej jest, kiedy małżonkowie są zgodni, co do sposobu podziału majątku i wnioskują na przykład, aby sąd orzekł o sprzedaży wspólnego domu. Sąd, co do zasady, wyda wówczas postanowienie zgodne z wnioskiem stron. Jednakże, nawet gdy małżonkowie nie prezentują wspólnego stanowiska w tej kwestii, to i tak sąd może zadecydować o tzw. podziale cywilnym domu, zwłaszcza jeśli uzna, że żaden z małżonków nie były w stanie spłacić drugiego z tytułu jego udziału w nieruchomości.

      Jeżeli chodzi o kredyt zaciągnięty na zakup domu, to niezależnie od orzeczonego przez sąd sposobu podziału, za jego spłatę nadal będzie Państwo z żoną odpowiadać wspólnie (rzecz jasna, o ile oboje byliście stronami umowy kredytowej). Postanowienie sądu nic nie zmieni w tej kwestii, ponieważ w postępowaniu o zniesienie współwłasności podziałowi podlegają wyłącznie aktywa, nie można natomiast skutecznie podzielić kredytów i pożyczek.

      Procedura sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym może być nieco problematyczna. Konieczne będzie m.in. uprzednie uzyskanie z banku zaświadczenia o aktualnej wysokości zadłużenia, zgody na jednorazową spłatę kredytu, a także oświadczenia banku, że wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki niezwłocznie po uregulowaniu należności.

  • Andrzej
    Posted at 14:02h, 11 lutego Odpowiedz

    Ostatnio przeczytałem w prasie, że muszę utrzymywać dorosłe dziecko tak długo jak ono zechce studiować. Wierzyć mi się w to nie chce albowiem jest dla mnie logiczne, że syn po studiach powinien iść do pracy, a nie zapisywać się na II lub III kierunek studiów i żądać ode mnie przez ten czas płacenia alimentów. Przecież ja jestem coraz starszy, a więc pytanie brzmi jak długo będę musiał alimentować syna?

    • Kancelaria
      Posted at 13:36h, 06 lipca Odpowiedz

      Rzeczywiście istnieje nurt w orzecznictwie, że jeżeli dziecko zaczyna studiować kolejno na kilku kierunkach, to rodzice powinni go alimentować. Ja jednak reprezentuję pogląd odmienny uważam, że jeżeli dorosłe dziecko zdobyło dobre wykształcenie, ma skończone 24-25 lat i jest zdrowe to powinno podjąć pracę i się usamodzielnić. Także rodzice mają prawo czuć się zmęczeni pracą, „życiem”, czasami z racji wieku dopadają ich dolegliwości zdrowotne. Toteż bronię stanowiska, że w takim przypadku dorosłe, zdrowe dziecko po studiach nie powinno domagać się od rodziców dalszych alimentów na kontynuowanie kolejnych studiów. Dorosłe dziecko może studiować zaocznie i wtedy także koszt nauki nie powinien obciążać rodziców. Oczywiście takiego stanowiska broniłabym przed Sądem, ale zawsze ostateczna decyzja leży w rękach niezawisłego Sądu.

  • Krystyna
    Posted at 10:01h, 30 stycznia Odpowiedz

    Mąż miał nadpłacony podatek w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie otrzymał zwrotu podatku z urzędu skarbowego, ponieważ zmarł. Ja z synem jesteśmy spadkobiercami. Czy jest prawdą, że ja w miejsce zmarłego męża mogę domagać się zwrotu podatku?

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 06 lipca Odpowiedz

      Tak, Pani oraz syn możecie domagać się zwrotu nadpłaconego przez męża podatku. Obowiązujące przepisy stanowią, że spadkobiercy podatnika przejmują wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
      Wynika stąd, że jako spadkobiercy, możecie Państwo złożyć do urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wynikającej z zeznania podatkowego zmarłego męża.

  • Patryk
    Posted at 08:01h, 26 stycznia Odpowiedz

    Przeczytałem na waszej stronie informację na temat możliwości odstąpienia od umowy zawartej przez internet. Słyszałem jednak, że nie dotyczy to zakupów dokonywanych na licytacji np. na Allegro. Czy to prawda? Parę dni temu kupiłem w ten sposób zegarek, z którym wprawdzie wszystko jest w porządku ale nie podoba mi się i chciałbym go zwrócić.

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 06 lipca Odpowiedz

      Obowiązująca przed 25 grudnia 2014 r. ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów wyłączała prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w wyniku licytacji. Przedmioty zakupione na internetowych licytacjach przed tą datą można więc było zwrócić jedynie, gdy były wadliwe. Obecna regulacja ustawy o prawach konsumenta nie przewiduje już takiego wyłączenia. Wprawdzie znajduje się w niej przepis, który stanowi, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów zawartych w drodze aukcji publicznej. Chodzi tu jednak o takie sytuacje, kiedy licytujący fizycznie uczestniczą w aukcji lub mają taką możliwość. W konsekwencji, odnośnie przedmiotów zakupionych na aukcji internetowej począwszy od 25 grudnia 2014 r. istnieje możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, na zasadach określonych w ustawie o prawach konsumenta.

  • Patrycja
    Posted at 14:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Moja matka opuściła mnie i tatę, gdy miałam 14 lat. Wyjechała za granicę, zerwała z nami kontakt i nie łożyła na moje utrzymanie, pomimo że Sąd w wyroku zasądził alimenty. W styczni skończyłam osiemnaście lat, czy obecnie mogę od matki domagać się zaległych alimentów? Jeżeli tak, to za jaki okres czasu?

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 06 lipca Odpowiedz

      Jako osoba pełnoletnia, może Pani we własnym imieniu dochodzić od matki alimentów, także tych zaległych. Co do zasady poszczególne świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat od momentu, kiedy stały się wymagalne. Co jednak istotne w przypadku alimentów, bieg terminu przedawnienia przerywa każda czynność mającą na celu wyegzekwowanie zaległości, w tym wniosek do komornika. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu m.in. co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej. Jeśli więc Pani matka nie została całkowicie pozbawiona władzy rodzicielskiej, to bieg przedawnienia roszczeń o alimenty biegnie od momentu, w którym ukończyła Pani 18 lat, a co za tym idzie mogłaby Pani obecnie domagać się od matki zaległych alimentów za cały czteroletni okres trwania obowiązku alimentacyjnego oraz żądać ich zapłaty na bieżąco.

  • Edyta
    Posted at 14:01h, 16 stycznia Odpowiedz

    Witam, mam pytanie.
    Jestem już po rozwodzie 4 lata. Władze rodzicielską mamy nad córką obydwoje z byłym mężem, z tym wyjątkiem, że małoletnia córka mieszka w każdorazowym miejscu mego zamieszkania, a mój były mąż zabiera ją na weekendy do siebie dwa razy w miesiącu.
    W wyroku nie ma wzmianki nic na temat ferii, wakacji, ani żadnych świąt.
    W tym roku chce ją zabrać do siebie na tydzień ferii. Wspomniał też coś o wakacjach, a do tej jakoś nie miał chęci jej zabierać do siebie ponad to co było zawarte w wyroku.
    Czy mogę skierować osobny wniosek do sądu o ustalenie opieki nad dzieckiem w czasie wolnym od szkoły, czy sąd takiego wniosku nie weźmie pod uwagę. czy jeżeli spisalibyśmy sami w domu na kartce jakieś porozumienie, będzie ono ważne wg prawa?? Dodam, że nie ufam mojemu byłemu mężowi.

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 06 lipca Odpowiedz

      W opisanej przez Panią sytuacji zachodzi konieczność uregulowania kontaktów z córką. Kodeks rodzinny stanowi, że jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia pomiędzy rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jako, że nie ma Pani zaufania do byłego męża, celowe będzie zwrócenie się do sądu opiekuńczego z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (w przypadku zawarcia porozumienia z ojcem dziecka poza sądem nie miałaby Pani prawnych możliwości wyegzekwowania przestrzegania jego postanowień). We wniosku należy podać propozycje co do sposobu utrzymywania przez byłego męża kontaktów z córką – wskazać terminy, czas trwania, formę i miejsce kontaktów, czy kontakty mają odbywać się w obecności osób trzecich lub bez, z możliwością zabierania dziecka poza miejsce zamieszkania, z uwzględnieniem Świąt, wakacji, ferii zimowych. Do wniosku należy załączyć odpis skrócony aktu urodzenia córki oraz odpis wyroku rozwodowego. Wniosek o uregulowanie kontaktów należy złożyć w dwóch egzemplarzach do sądu rejonowego, w którego okręgu dziecko ma miejsce zamieszkania. Opłata od wniosku wynosi 40 zł. Przy podejmowaniu rozstrzygnięcia w przedmiocie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem Sąd w każdym przypadku kieruje się dobrem dziecka.

  • Aldona
    Posted at 11:01h, 11 stycznia Odpowiedz

    Mój ojciec nigdy nie płacił na nas alimentów i opuścił moja matkę, gdy miałam 3 lata. Dowiedziałam się, że obecnie ojciec, którego nie znam przebywa w Domu Pomocy Społecznej i prawdopodobnie będę musiała zapłacić za jego pobyt tam. Uważam, że jest to absurdalna sytuacji, czy przysługują mi jakieś argumenty, aby nie ponosić tej niesprawiedliwej opłaty?

  • Katarzyna
    Posted at 11:12h, 29 listopada Odpowiedz

    Witam,
    Razem z partnerem, z którym jestem w nieformalnym związku, wychowujemy troje dzieci – wspólną córkę w wieku 4 lat i dwóch moich nastoletnich synów z poprzedniego małżeństwa. Niedawno usłyszałam o Karcie Dużej Rodziny. Chciałabym się dowiedzieć, co to takiego, i czy moja rodzina mogłaby się o nią ubiegać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 06 lipca Odpowiedz

      Karta Dużej Rodziny, która funkcjonuje od 16 czerwca 2014 r., uprawnia jej posiadaczy do korzystania z szeregu zniżek na usługi kulturalne, rekreacyjne, czy transportowe na terenie całego kraju. Zniżki w ramach Karty oferują instytucje publiczne, a także niektórzy przedsiębiorcy prywatni.

      O przyznanie Karty mogą się ubiegać rodziny mające na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci, niezależnie od wysokości osiąganych dochodów, w tym także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

      Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu uprawnionemu członkowi rodziny wielodzietnej, którymi są: rodzice co najmniej trójki dzieci, małżonkowie takich rodziców oraz dzieci pozostające na utrzymaniu rodziców. Wobec powyższego, w przypadku Państwa rodziny o przyznanie Karty może ubiegać się Pani oraz dzieci. Karta nie będzie przysługiwać partnerowi, ponieważ nie pozostają Państwo w związku małżeńskim.

      Jeśli chodzi o okres ważności Karty, to rodzice mogą korzystać z niej dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Dzieci niepełnosprawne otrzymają Kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

      Aby otrzymać Kartę należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

  • Ewa
    Posted at 17:11h, 21 listopada Odpowiedz

    Witam,
    Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej skutecznej umowy najmu okazjonalnego lokalu.
    Zamierzamy z mężem kupić kamienicę, w której zamieszkują lokatorzy i zawrzeć z nimi umowy najmu okazjonalnego. Jednak dwie rodziny oświadczają, że nie mają żadnego lokalu zastępczego. Czy wobec niewskazania przez najemcę Umowa w dalszym ciągu spełnia warunki Umowy najmu okazjonalnego (np. nieobowiązywanie okresu ochronnego od 1 listopada do 31 marca – uniemożliwiającego w tym czasie eksmisji lokatora. Eksmisja może być stosowana nawet w stosunku do kobiet w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych czy obłożnie chorych)? Jak postępować w tym wypadku z dokumentacją dot. lokalu zastępczego?
    Pozdrawiam, Ewa

    • Kancelaria
      Posted at 13:38h, 06 lipca Odpowiedz

      Pani Ewo,
      Niestety, w przypadku tych dwóch rodzin nie będzie możliwe zawarcie umowy najmu okazjonalnego, pozwalającej na uproszczoną eksmisję lokatorów. Aby zawarta umowa najmu mogła zostać uznana za umowę najmu okazjonalnego, poza spełnieniem pozostałych warunków określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, konieczne jest załączenie do niej m.in. pisemnego oświadczenia najemcy wskazującego inny lokal, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku eksmisji oraz pisemnego z notarialnie poświadczonym podpisem oświadczenia właściciela lokalu wskazanego przez najemcę o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w jego lokalu. Z rodzinami, które nie mogą złożyć wymaganych oświadczeń można zawrzeć jedynie zwykłe umowy najmu lokalu mieszkalnego.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ