Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.

296 komentarzy
  • Zbyszek
    Posted at 09:11h, 16 listopada Odpowiedz

    Babcia chce mi przepisać swoje własnościowe mieszkanie testamentem windykacyjnym u Notariusza.
    Przeczytałem na Waszym blogu, że spadkobiercy ustawowi mogą ode mnie żądać wypłaty zachowku.
    Czy jest sposób, aby to ominąć?

    • Kancelaria
      Posted at 13:26h, 06 lipca Odpowiedz

      Rzeczywiście wartość mieszkania będzie wliczona do ogólnej masy spadkowej
      Może Pan poprosić babcię, aby spisując testament windykacyjny u Notariusza uczyniła w nim wzmiankę że wartości mieszkania nie zalicza się na schede spadkową.
      W przyszłości Sąd wyrokując o wysokości należnego zachowku nie powinien do masy spadkowej zaliczyć wartości mieszkania będącego przedmiotem testamentu windykacyjnego, jeżeli znajdzie się w nim zapis o którym wyżej napisałam.

  • Anna
    Posted at 09:11h, 11 listopada Odpowiedz

    Przez 25 lat żyłam w konkubinacie i razem z moim partnerem wszystkie dochody i wydatki traktowaliśmy jako wspólne.
    Mój partner zmarł nagle na zawał serca i teraz jego siostra wniosła o spadek do Sądu.
    Partner nie sporządził testamentu, czy to znaczy, że wszystkiego czego dorobiliśmy się wspólnie w konkubinacie przypadnie w całości siostrze mojego partnera.
    Uważam, że byłoby to krzywdzące i niesprawiedliwe dla mnie bo to czego wspólnie dorobiliśmy się stanowi mój cały majątek.

    • Kancelaria
      Posted at 13:26h, 06 lipca Odpowiedz

      Polskie prawo nie przewiduje dziedziczenia po konkubencie.
      Jeżeli zmarły nie spisał testamentu to w akcie dziedziczenia po nim nie będzie Pani ujęta.
      Rozumiem, że wspólnie przez 25 lat razem z Konkubentem dorobila się Pani majątku.
      W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem dla Pani jest wystąpienie na drogę procesu cywilnego przeciwko spadkobiercą po zmarłym Konkubencie o zwrot części majątku z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia
      Przed Sądem będzie musiała Pani udowodnić że żyła Pani w Konkubinacie oraz, że wspólnie z partnerem dorobiliście się majątku, określając jego skład i wartość.
      Niniejsza sprawa jest dość skomplikowana i powinna Pani skorzystać z usług profesjonalnego prawnika.

  • Łukasz
    Posted at 19:11h, 03 listopada Odpowiedz

    Witam,
    Proszę o pomoc i odpowiedź na pytanie.
    Czy można nagrywać bez pozwolenia zorganizowane spotkanie jakiegoś „Komitetu Wyborczego Wyborców …” z mieszkańcami? Jeśli tak to czy można również bez pozwolenia je publikować?
    Pozdrawiam,
    Łukasz

    O

    • Kancelaria
      Posted at 13:38h, 06 lipca Odpowiedz

      Witam,
      Zgodnie z prawem, sama rejestracja określonego wydarzenia przez osobę w nim uczestniczącą nie jest zabroniona. Nagrywanie osób biorących udział w takim wydarzeniu jest dopuszczalne bez ograniczeń i nie wymaga żadnego zezwolenia. Inaczej jest z rozpowszechnianiem takich nagrań. W grę wchodzą tu przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj.: Dz.U.2006.90.631) dotyczące ochrony wizerunku. Art. 81 ust. 1 tej ustawy stanowi, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Jednakże zgodnie z ust. 2, zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
      1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
      2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
      Z powyższego wynika, że nagranie ze spotkania zorganizowanego przez komitet wyborczy może być opublikowane bez zgody osób w nim uczestniczących.

  • Grzegorz
    Posted at 10:10h, 28 października Odpowiedz

    Witam,
    Moje pytanie dotyczy sprawowania opieki nad córką. Jestem po rozwodzie, ze związku małżeńskiego mam 9-letnią córkę. W wyroku rozwodowym wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką powierzono obojgu rodzicom – mnie i byłej małżonce, z tym, że ustalono miejsce pobytu dziecka przy matce. Kosztami utrzymania i wychowania małoletniej obciążono oboje rodziców, z tym, że zasądzono ode mnie na rzecz małoletniej córki alimenty w kwocie po 400 zł miesięcznie.
    Po rozwodzie córka zamieszkała wraz z matką, jednak była żona nie sprawuje w należyty sposób opieki nad nasza córką, od ponad pół roku nadużywa alkoholu, toczy się także przeciwko niej postępowanie w sprawie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Przyjechała do mnie odebrać córkę mając prawie dwa promile alkoholu we krwi. Ponadto leczy się od ponad 15 lat psychiatrycznie, cierpi na silne depresje, stany lękowe oraz nerwicę, ma myśli samobójcze. Ponadto zachowuje sie agresywnie, często wszczyna awantury i w związku z tym boję się o córkę, która przebywa w takiej atmosferze. W ostatnich miesiącach stan byłej żony uległ pogorszeniu do tego stopnia, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować ani opiekować się dzieckiem. Nadmienię, iż była żona nie pracuje zawodowo, a młodszą jej córkę z kolejnego małżeństwa wychowuje jej ciotka. Od kilku dni była żona przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Córka przebywa u mnie i pozostaje wyłącznie na moim utrzymaniu, a ja cały czas płacę byłej żonie alimenty. Była żona nie godzi się jednak aby sądownie zmienić wyrok rozwodowy w taki sposób abym to ja sprawował opiekę nad dzieckiem. W jaki sposób powinieniem zadziałać aby sądownie ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy mnie? Czy złożyć wniosek o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka przy mnie? Jak będzie wyglągała wtedy sprawa z alimentami? Jakie mam szanse na to jeśli była żona nie godzi się na zmianę wyroku? Ponadto jestem przedstawicielem handlowym i od wtorku do piątku jestem w trasie poza miejscem zamieszkania, czy to zmniejszza moje szanse? W opiece nad córka pomagają mi moi rodzice. Czy jest możliwa zmiana wyroku w takim zakresie ale tylko na pewien czas, np. na czas leczenia byłej żony? Czy można to załatwić ugodą przed sądem, jeśli była żona zmieni zdanie? Zastanawiam się też czy nie powinienem wystąpić o ograniczenie praw rodzicielskich byłej żony z powodu alkoholizmu i choroby psychicznej? Czy to są wystarczające przesłanki do tego?
    Dziękuję za pomoc.

    • Kancelaria
      Posted at 13:26h, 06 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,

      W przedstawionej sytuacji oczywiście może Pan złożyć wniosek o zmianę wyroku rozwodowego. Proponuję jednak wnosić o zmianę wyroku nie tylko w zakresie dotyczącym miejsca zamieszkania dziecka, ale również w zakresie, w jakim sąd przyznał alimenty na rzecz byłej żony, gdyż w przypadku zmiany miejsca pobytu dziecka to głównie Pan będzie ponosił koszty utrzymania córki. Wówczas to była żona jako matka powinna być zobowiązana do alimentacji.

      Ubiegając się o zmianę miejsca zamieszkania dziecka będzie Pan zmuszony udowodnić, że jest w stanie zapewnić mu należytą opiekę. Nie musi to być oczywiście gwarancja osobistego jej sprawowania, jednak opieka nie powinna być również powierzona wyłącznie osobom trzecim. Pomoc dziadków w obliczu wykonywanego przez Pana zawodu będzie jednak nieoceniona i warto podnieść ten argument jako przemawiający za powierzeniem Panu opieki nad córką, o ile wyłącznie sprawującymi opiekę nie będą dziadkowie, a ich pomoc będzie doraźna.

      Możliwe jest zawarcie ugody w przedmiocie sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem, jednak niedopuszczalne jest zawarcie ugody, w której rodzice dokonują ustaleń w przedmiocie władzy rodzicielskiej.

      W przedstawionej przez Pana sytuacji możliwe jest również wystąpienie o ograniczenie władzy rodzicielskiej przysługującej byłej żonie. Nadużywanie alkoholu i napady agresji ze strony matki z pewnością nie oddziałują pozytywnie na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dziecka i mogą stanowić podstawę do ograniczenia, a nawet odebrania władzy rodzicielskiej. Wszelkie niepożądane zachowania ze strony byłej małżonki, które Pan się powołuje powinny jednak znaleźć oparcie w dowodach, na przykład protokołach z toczących się postępowań karnych czy zeznaniach świadków, gdyż w przeciwnym razie sąd może nie znaleźć podstaw do uwzględnienia Pana wniosku.

      Sądy nie orzekają o czasie obowiązywania danego wyroku. Pana żona będzie mogła- podobnie jak Pan w chwili obecnej- wnosić o jego zmianę w razie zmiany okoliczności, które stanowiły podstawę do jego wydania.

  • Anna
    Posted at 11:09h, 28 sierpnia Odpowiedz

    Chciałabym jeszcze zapytać, czy dzieci mojego partnera będą miały prawo do zachowku skoro synowi kupiliśmy mieszkanie, a córka otrzymała jego równowartość w gotówce? Wydaje mi się, że żądanie zachowku byłoby w tej sytuacji niesprawiedliwe dla mnie.

    • Kancelaria
      Posted at 13:26h, 06 lipca Odpowiedz

      Instytucja zachowku została uregulowana w art. 991-1011 KC na wypadek nieuwzględnienia najbliższych członków rodziny spadkodawcy w testamencie, a więc w przypadku, gdy podział majątku jest inny od ustawowego, a równocześnie krzywdzący dla osób dziedziczących na podstawie ustawy.

      Zachowek będzie wynosił z reguły połowę tego, co spadkobierca uzyskałyby przy dziedziczeniu ustawowym, a jeżeli spadkobiercą będzie osoba małoletnia lub niezdolna do pracy – dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

      Zasadą jest, że przy ustalaniu prawa do zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę, czyli w tym wypadku mieszkanie, a także jego równowartość w gotówce, którą otrzymały dzieci Partnera.

      Odpowiadając na Pani pytanie należałoby ustalić przede wszystkim wartość spadku po Partnerze, a następnie wartość zachowku należnego każdemu z jego dzieci. W sytuacji, gdy wartość mieszkania/gotówki okaże się równa bądź wyższa od wartości należnego zachowku, dzieciom Partnera nie będzie już przysługiwało prawo do żądania od Pani wypłaty jakiejkolwiek sumy z tego tytułu. Jeżeli jednak wartość darowizn byłaby niższa, to dzieci partnera będą mogły domagać się stosownych kwot potrzebnych do uzupełnienia zachowku.

  • Magdalena
    Posted at 08:07h, 09 lipca Odpowiedz

    Przeczytałam na waszym blogu informację na temat opieki na dzieckiem, które urodziła dziewczyna lat 17. Koleżanka mojego syna twierdzi, że zaszła z nim w ciążę i oświadczyła, że będzie żądać alimentów na dziecko od rodziców. Syn opowiedział, że jego koleżanka także z innymi chłopakami miała przygody miłosne. Mam pytanie – kto może wystąpić do sądu, aby ustalić kto jest ojcem dziecka? Jak załatwia się takie sprawy? Czy sąd może od nas, rodziców przyznać alimenty?

    • Kancelaria
      Posted at 13:27h, 06 lipca Odpowiedz

      W przypadku, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, to aby w świetle prawa ojcu przysługiwały w stosunku do dziecka uprawnienia i obowiązki wynikające z rodzicielstwa konieczne jest ustalenie ojcostwa.
      Sądowego ustalenia ojcostwa może dochodzić zarówno matka dziecka, jak i domniemany ojciec – samodzielnie, pod warunkiem, że ukończyli 16 lat. Należy w tym celu złożyć pozew o ustalenie ojcostwa do sądu rejonowego – sądu opiekuńczego właściwego za względu na miejsce zamieszkania dziecka.
      Sąd stwierdzi, że dany mężczyzna – występujący w sprawie jako powód lub pozwany – jest ojcem dziecka, jeżeli zostanie wykazane, iż obcował on z matką dziecka w tzw. okresie koncepcyjnym, tj. nie wcześniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem dziecka. Powyższe domniemanie może być obalone jedynie poprzez wykazanie, że w tym okresie matka dziecka obcowała także z innym mężczyzną, którego ojcostwo jest bardziej prawdopodobne. W praktyce, w tym celu wnioskuje się zwykle o przeprowadzenie dowodu z badań DNA.

      Koszty utrzymania i wychowania dziecka obciążają w pierwszej kolejności jego rodziców. W przypadku, gdy nie są oni w stanie łożyć na utrzymanie dziecka, np. dlatego jeszcze się uczą i nie mają własnych dochodów, to obowiązek alimentacji dziecka obciąża jego dziadków. Co istotne, matka dziecka (a jeżeli matka jest niepełnoletnia – opiekun prawny dziecka) może dochodzić alimentów od mężczyzny będącego ojcem dziecka (ewentualnie od jego rodziców) dopiero, gdy ojcostwo tego mężczyzny zostało prawnie potwierdzone, np. w postępowaniu sądowym o ustalenie ojcostwa.

  • Maja
    Posted at 11:06h, 29 czerwca Odpowiedz

    W mojej rodzinie jest niepełnoletnia dziewczyna (17 lat), która zaszła w ciążę z kolegą z klasy. Kto może zaopiekować się dzieckiem i czy dziadkowie dziecka będą musieli płacić alimenty?

    • Kancelaria
      Posted at 13:27h, 06 lipca Odpowiedz

      Należy zacząć od tego, iż ze względu fakt, że rodzice dziecka nie są małżeństwem w świetle prawa konieczne będzie ustalenie ojcostwa dziecka. Może to nastąpić poprzez sądowe ustalenie ojcostwa – na drodze procesu sądowego, bądź przez uznanie ojcostwa, które polega na złożeniu stosownych oświadczeń przez rodziców dziecka (w opisanym wypadku – przed sądem opiekuńczym).

      Do czasu osiągnięcia przez rodziców dziecka pełnoletności nie będzie im przysługiwała władza rodzicielska. Małoletni rodzice będą mogli opiekować się dzieckiem faktycznie, lecz nie będą upoważnieni do występowania w jego imieniu (np. przed urzędami i sądami). Dla dziecka, które nie pozostaje pod władzą rodzicielską żadnego z rodziców sąd opiekuńczy ustanawia opiekę. Prawnymi opiekunami dziecka mogą zostać na przykład jego dziadkowie, przy czym możliwe jest wystąpienie do sądu ze stosownym wnioskiem przez osobę, która chciałaby pełnić funkcję opiekuna.

      Obowiązek dostarczania dziecku środków utrzymania i wychowania spoczywa w pierwszej kolejności na jego rodzicach. W opisanej sytuacji małoletni rodzice dziecka zapewne nie będą w stanie samodzielnie zadośćuczynić temu obowiązkowi. Obowiązek alimentacyjny będzie obciążał więc dziadków dziecka.

  • Anna
    Posted at 08:08h, 26 czerwca Odpowiedz

    Żyję w konkubinacie od przeszło 10 lat i z moim partnerem dorobiliśmy się m. in. domu i samochodów. W zeszłym roku sporządziliśmy testamenty, w których napisaliśmy, że ja dziedziczę po partnerze, a on po mnie. Czy dzieci konkubenta mogą kwestionować testament ojca z tego powodu, że nie są w nim uwzględnione? Czy przysługuje im zachowek?
    Anna

    • Kancelaria
      Posted at 13:27h, 06 lipca Odpowiedz

      Zakładam, że każdy z Państwa sporządził odrębny testament, albowiem testamenty wspólne, tj. sporządzone np. przez dwie osoby są nieważne.

      Aby uniknąć wątpliwości, czy testament został prawidłowo spisany można go sporządzić u notariusza – opłata jest niewielka, a w zamian zyskuje się pewność, że testament został sporządzony prawidłowo i z pewnością bardzo trudno jest go podważyć.

      W przypadku, gdyby dzieci Partnera nie zostały powołane do spadku w testamencie, ani z ustawy, to przysługuje im prawo żądania wypłaty zachowku. O wysokości zachowku może Pani przeczytać na naszym blogu prawniczym.

  • Władysław
    Posted at 11:04h, 22 maja Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Zamierzam sporządzić własnoręczny testament i chcę w nim powołać dwóch spadkobierców. Co się stanie, jeśli któryś z nich umrze przede mną?
    Władysław

    • Kancelaria
      Posted at 13:28h, 06 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,

      W sytuacji, gdy jedna z osób powołanych w testamencie do części spadku zmarła przed spadkodawcą, to do tej części spadku, która miała przypaść takiej osobie nastąpi dziedziczenie ustawowe. Oznacza to, że o kręgu spadkobierców, którym przypadnie, np. połowa spadku oraz wielkości ich udziałów zadecydują przepisy kodeksu cywilnego

      Aby uniknąć takiej sytuacji może Pan skorzystać z instytucji tzw. podstawienia. Polega ono na tym, że w testamencie powołuje się spadkobiercę na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca (w testamencie lub na mocy przepisów ustawy) nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą, np. z tego powodu, że zmarła przed spadkodawcą. Można np. w testamencie postanowić, że majątek odziedziczą po połowie żona i siostra, a gdyby jedna z nich zmarła wcześniej, to cały spadek przypadnie tej, która pozostanie przy życiu.

  • Bożena
    Posted at 14:04h, 18 kwietnia Odpowiedz

    Witam.Czy po 16-u latach po rozwodzie mogę podać o podział majątku wspólnego (były mąż likwidując sklep odsprzedał towar i zainkasował wszystko dla siebie ,podobnie samochód.)Czy sąd po tylu latach może wystąpić do banku o podanie stanu konta na dzien rozwodu.Ja nie miałam swojego konta ani dostępu do jego konta. Zajmowałam się domem,dziećmi i byłam zatrudniona jako osoba wspólpracująca w jego firmie. Mam trudną sytuację, były mąż kilka nieruchomości i 2 markety. Czy nie jest za późno? Proszę o poradę

    • Kancelaria
      Posted at 13:28h, 06 lipca Odpowiedz

      Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że w trakcie trwania małżeństwa mąż prowadził działalność gospodarczą, zaś po rozwodzie zbył poszczególne składniki przedsiębiorstwa i otrzymane z tego tytułu korzyści zatrzymał dla siebie. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy obecnie może Pani domagać się podziału środków uzyskanych ze sprzedaży przedsiębiorstwa, należy przede wszystkim ustalić, czy przedsiębiorstwo wchodziło w skład Pani i męża majątku wspólnego. Do majątku wspólnego małżonków wchodzą poszczególne składniki majątkowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez jednego z małżonków (np. wyposażenie sklepu, samochody, maszyny, zgromadzony towar), o ile małżonkowie nie zawierali intercyzy, a działalność gospodarcza została założona w trakcie trwania małżeństwa i sfinansowana ze wspólnego majątku.

      Z żądaniem podziału majątku wspólnego można wystąpić w każdym czasie (począwszy od chwili ustania wspólności małżeńskiej), nawet po upływie wielu lat od rozwodu, gdyż żądanie to nie podlega przedawnieniu. Należy jednak pamiętać, że z upływem czasu dochodzenie roszczeń przed sądem staje się coraz trudniejsze, ponieważ dowody, takie jak faktury, rachunki, czy przelewy bankowe, często gdzieś już zaginęły lub uległy zniszczeniu. Obawiam się, że obecnie samodzielne uzyskanie niezbędnych informacji z banku będzie dość trudne, tym bardziej, że nie była Pani stroną umowy rachunku bankowego. Doradzam zwrócenie się do sądu, aby zobowiązał męża do przedstawienia historii operacji na rachunku.

      Kierowany do sądu wniosek o podział majątku wspólnego powinien wskazywać majątek, którego podział ma dotyczyć. Co niezwykle istotne w opisanej przez Panią sytuacji, rozliczeniu podlega także równowartość rzeczy lub praw objętych wspólnością, które zostały zbyte przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności małżeńskiej. Sąd ustala skład majątku wspólnego według stanu z chwili ustania wspólności małżeńskiej, zaś jego wartość według cen z chwili dokonywania podziału. Ta zasada ma szczególe znaczenie, jeżeli tak jak w Pani sytuacji, oba te zdarzenia dzieli długi okres czasu.

      W kontekście podanych przez Panią informacji, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wprawdzie majątek wspólny powinien zostać – co do zasady – rozdzielony po połowie, jednakże były mąż może bronić się przed Pani żądaniem w ten sposób, że będzie domagał się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, twierdząc, że to on w przeważającym stopniu przyczynił się do jego powstania. W takiej sytuacji powinna Pani podnieść przed sądem, iż w czasie, gdy mąż zajmował się prowadzeniem działalności gospodarczej, Pani pracowała we wspólnym gospodarstwie domowym i wychowywała dzieci.

      Na marginesie, jeśli rozwód był orzeczony z wyłącznej winy męża, to może się okazać, że dodatkowo przysługuje Pani prawo do domagania się od byłego męża alimentów.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ