Alimenty od byłego małżonka

Alimenty od byłego małżonka

Byli małżonkowie mogą po rozwodzie żądać od siebie pomocy finansowej. Obowiązek dostarczenia środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwodzie wyprzedza nawet obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka. O prawie do ewentualnych świadczeń po rozstaniu, zakresu i okresu jego trwania znaczenie ma rozkład winy za rozpad małżeństwa. Alimentów nie może domagać się jedynie małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Przesłanki

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie albo sąd ustalił winę obojga małżonków małżonek może żądać od drugiej strony dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym tego, który ma alimenty płacić. Sąd przyzna alimenty, jeżeli żądający ich małżonek znajduje się w niedostatku.

Ograniczenie terminem

Jeżeli sąd rozwiązał małżeństwo bez orzekania o winie, obowiązek dostarczenia środków utrzymania byłemu małżonkowi wygasa automatycznie z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Wyjątkowo, sąd na żądanie uprawionego do alimentów może przedłużyć ten termin.

Alimenty od wyłącznie winnego

Jeżeli rozwód orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, może on żądać alimentów w wysokości, która zrekompensuje mu spadek poziomu życia po rozwodzie. Aby otrzymać alimenty, niewinny małżonek nie musi znajdować się w niedostatku. W powyższej sytuacji nie obowiązuje czasowe ograniczenie trwania obowiązku alimentacyjnego. Jednakże w razie zmiany sytuacji finansowej jednego albo obojga byłych małżonków sąd może obniżyć alimenty albo zwolnić z obowiązku ich płacenia.

Żądanie przyznania alimentów

Środków utrzymania małżonek może domagać się już w pozwie rozwodowym, bądź w toku sprawy rozwodowej – ustnie na rozprawie albo na piśmie. Żądanie przyznania alimentów można zgłosić także po zapadnięciu wyroku orzekającego rozwód, zwłaszcza gdy uzasadnia to zmiana sytuacji życiowej jednego lub obojga byłych małżonków.

63 komentarze
 • Ania
  Posted at 17:17h, 09 sierpnia Odpowiedz

  Dzień dobry, czy w przypadku rozwodu z winy obu stron, jedna ze stron w uzasadnionym przypadku może wnieść o alimenty na siebie po 15latach od rozwodu?

 • Liliana
  Posted at 23:15h, 02 marca Odpowiedz

  Witam.mąż jest alkoholikiem, znęca się psychicznie nade mną oraz w dużej skali niestety dzieci też na to patrzą .Czy jeśli złożę pozew o rozwód,a mieszkamy razem póki co,czy wtedy mimo mieszkania wspólnie mogę domagać się o alimenty na dzieci,oraz na mnie? Szukam pracy,ale ze względu na 3 dzieci,poszukuję pracy w jednej tyllo zmianie-o co jest bardzo trudno.

 • Artur Sońta
  Posted at 18:26h, 14 lutego Odpowiedz

  Witam ! Rozwód przebiegł bez winny. Ale jestem karany i odbywalem juz kare pol roku za złamanie zakazu sadu , za zbliżenie.sie tylko do bylez zonyni spytanie o dzieci.kare odbylem. Pol w zakładzie pol na sde, wróciłem do pracy nylo spokojnie , do momentu aż jedna z moich corek ktora pomaga matce od poczatku i na pirwszwj sprawie sklamala mnie skazujac sad dal jej wiarę , odwiedziłamie.jak bylem sde i podalem jej nr telefonu prosząc by matce nie mowila. Minęły dwa miesiace ciszy jakis pan zacząłi grozby pisac ze mnie spali auto mi zniszczy jak byłej zonie będę dokuczal.
  znal mój adres marke auta, podala mu bula zona, podbuzony zadzwoniłem do.corki klaudi i powiedzialem.co o tym sadze w nerwach tez im pogrozilem. Corka nagrała to i złożyła.na mmie skargę o.grzby na nia.i.matke . Zostałem.w.lipcu tymczasowo aresztowany na dwa miesiace. Zeszło 3 . Sprawa w październiku 4 wyrok 9 miesiecy wiezienia , sedzia mnie puscil ,odwołanie pisane . Odbyła sie.dzi ta sprawa w.kielcach odwolawcza . Bez skutecznie. Sad daje im wire , ja jako karany nicnie mam dopowiedzenia . I tal ronia to celowo caly czas nikt nie sprawdza ich wiarygodnosci bo po co? . Moje pytanie . Po wyjsciu z sankcjo.stracilem prace, musiałem.wynieść sie.miasta , nie mam meldunku stałego, u rodziców widnieje do dyspozycji sad, ale tam nie mieskam no probuje zarobić prywatnie ,pomieszkuje po kolegach w roznychmiasyach. Czy moge złożyć na pozew na byla żonę ,o alimenty dla.mnie , no.nie mam zadnej pomocy a będę za niedługo musial odbywać kare ktora ona mi.corka.zapewmily chodzi o kwotę 350zl miesięcznie na paczkę zywnosciowa do aresztu gdzie będę przebywal. Czy moge złożyć na nia pozew mimo tego ze rozwód byl bez winny ale ja karany raz , sankcja i teraz musze odbyć nastepna kare. Czy sad wogole wezmie.mnie.pod uwage ze nie mam.nic i zadnej pomocy? Czy mam jaks sznse otrzymania.od niej tych alimentów . Zona nyla ma stala.pensje ojciec jej pomaga mieszka.sama dzieci moje studiują zaocznie i pracują . Ja nie mam żadnych alimentów . Nalozonych. Pracuję jalo.kasjer w Lewiatan zarobk3010 brutto . To 2600 mysle na reke. Ja dzięki jej stracilem prace , wszystko glownie chodzą i większość jest wymyślają.bo prawo im na to pozwala nikt ich nie sprawdza ich woarygodnosci mnie sad wogole sluchac nie chce. Prosze o odpowiedz . Dziekuje .

 • Jolanta
  Posted at 15:30h, 16 sierpnia Odpowiedz

  witam!Jestem 7 lat po rozwodzie z winy męża na sprawie rozwodowej nie ubiegałam sie o alimenty obecnie podupadłam na zdrowi JESTEM NA EMERYTURZE .mOJA EMERYTURA TO 1490zł na reke spłacam kredyt rata 560zł place czynsz 411zł plus opłaty licznikower 90zł i 80złrazem z czynszem 581zł na emeryturze dorabiałam i jakos wiazałam koniec z koncem ale obeecnie zdrowie mi nie pozwala astma, powikłania po COVIDZIE Prosze o odp. POZDRAWIAM

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ