Alimenty od byłego małżonka

Alimenty od byłego małżonka

Byli małżonkowie mogą po rozwodzie żądać od siebie pomocy finansowej. Obowiązek dostarczenia środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwodzie wyprzedza nawet obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka. O prawie do ewentualnych świadczeń po rozstaniu, zakresu i okresu jego trwania znaczenie ma rozkład winy za rozpad małżeństwa. Alimentów nie może domagać się jedynie małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Przesłanki

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie albo sąd ustalił winę obojga małżonków małżonek może żądać od drugiej strony dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym tego, który ma alimenty płacić. Sąd przyzna alimenty, jeżeli żądający ich małżonek znajduje się w niedostatku.

Ograniczenie terminem

Jeżeli sąd rozwiązał małżeństwo bez orzekania o winie, obowiązek dostarczenia środków utrzymania byłemu małżonkowi wygasa automatycznie z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Wyjątkowo, sąd na żądanie uprawionego do alimentów może przedłużyć ten termin.

Alimenty od wyłącznie winnego

Jeżeli rozwód orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, może on żądać alimentów w wysokości, która zrekompensuje mu spadek poziomu życia po rozwodzie. Aby otrzymać alimenty, niewinny małżonek nie musi znajdować się w niedostatku. W powyższej sytuacji nie obowiązuje czasowe ograniczenie trwania obowiązku alimentacyjnego. Jednakże w razie zmiany sytuacji finansowej jednego albo obojga byłych małżonków sąd może obniżyć alimenty albo zwolnić z obowiązku ich płacenia.

Żądanie przyznania alimentów

Środków utrzymania małżonek może domagać się już w pozwie rozwodowym, bądź w toku sprawy rozwodowej – ustnie na rozprawie albo na piśmie. Żądanie przyznania alimentów można zgłosić także po zapadnięciu wyroku orzekającego rozwód, zwłaszcza gdy uzasadnia to zmiana sytuacji życiowej jednego lub obojga byłych małżonków.

63 komentarze
  • Imię
    Posted at 19:09h, 17 września Odpowiedz

    czy mając przyznane alimenty z winy byłego męża na sprawie rozwodowej czy gdyby mój nowy partner zamieszkał ze mną bez zawierania ślubu straciła bym przyznane alimenty od byłego męza.

    • Kancelaria
      Posted at 08:33h, 09 lipca Odpowiedz

      Co do zasady nie. O ile nie zawrze Pani nowego związku małżeńskiego, nie będzie podstawy do zniesienia alimentów zasądzonych na Pani rzecz. Co prawda, w teorii możliwy jest wyjątek od tej zasady, gdyby były mąż przedstawił niezbite dowody na to, że jest pani w nowym związku i mimo, że nie są Państwo małżeństwem, to prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Jednakże, Sądy najczęściej ściśle trzymają się literalnego brzmienia przepisu i uznają, ze przesłanką do zniesienia alimentów jest dopiero nowe małżeństwo uprawnionego.

  • Marzena
    Posted at 19:09h, 14 września Odpowiedz

    Witam.Jestem rok po rozwodzie bez orzekania o winie. Czy moge ubiegac sie o alimenty na siebie od bylego meza po tym caasie? Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim gdyz praca ktorą podjelam jest ponad moje sily poniewaz jestem osoba z orzeczonym stopniem niepelnosprawnosci a obowiazki ktore wykonuje są dla mnie mega ciezkie. Prosze o pomoc 😢

    • Kancelaria
      Posted at 08:33h, 09 lipca Odpowiedz

      W przypadku opisanym przez Panią – przy rozwodzie bez orzekania o winie – może Pani ubiegać się o alimenty od byłego męża w ciągu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego pod warunkiem, że znajduje się Pani w niedostatku.
      Niedostatek to taka sytuacja, kiedy nie może Pani samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych bez swojej winy.

  • Nina
    Posted at 09:07h, 20 lipca Odpowiedz

    Witam,
    Mój obecny mąż rozwiódł się pol roku temu z zona. Rozwód bez orzekania o winie, była ugoda: ona dostaje wszystko co maja (remonty w mieszkaniu, samochód, garaże) ale w zamian za to, wyczerpane ma wszelkie roszczenia: w tym alimenty.
    Teraz przyszło z sądu, ze była żona domaga się alimentów.
    Czy istnieje ryzyko, ze je wywalczy mimo ugody? Mimo tego, ze nie żyje w niedostatku?
    Czy można jakoś ja cywilnie ukarać za utrudnianie życia? Bo jednak umowa ugody świadczy o tym, ze wzajemne roszczenia są wyczerpane.
    Proszę o odpowiedz.

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Z Pani pytania nie wynika w jakiej formie została zawarta ugoda pomiędzy małżonkami
      ( przed sądem, notariuszem lub w innej formie?)
      Jeżeli obecnie była żona złożyła pozew o alimenty Pani mąż przede wszystkim powinien wykazać, że nie jest ona w niedostatku oraz powołać się na zawartą ugodę.
      Nie jestem w stanie odnieść się do ugody bo nie znam jej formy ani treści.
      Za złożenie pozwu o alimenty w stosunku do byłej żony nie przysługują żadne sankcje.

  • Iza
    Posted at 19:05h, 04 maja Odpowiedz

    Witam, w czerwcu 2016r. uzyskałam rozwód z winy męża. Już w trakcie sprawy rozwodowej pogorszyła się moja sytuacja finansowa (dochody spadły o połowę, bo eks mąż jest dobrym znajomym mojego szefa). Niestety mój adwokat nie walczył o alimenty na mnie – bo twierdził, że nie ma takiej możliwości. W chwili obecnej żyję w strasznej nędzy. Dodam, iz mąż znęcał sie nade mna, pobił i wyrzucił z dzieckiem (3,5 roku) na ulicę w lutym 2014r. bez środków do życia, a na koniec zabrał mi wszystko. Zostawił z kredytami hipotecznymi, które teraz sama spłacam. Czy mogęe ubiegać się o alimenty od byłego męża??? Proszę o pomoc!!!

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,

      jak najbardziej ma Pani możliwość ubiegania się o zasądzenie na Pani rzecz alimentów od byłego męża.

      W sytuacji, kiedy jeden z małżonków został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty nie tylko wtedy, gdy znajduje się w niedostatku (tzn. nie może własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb), ale także wtedy, kiedy rozwód spowodował istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej, a tak stało się w Pani przypadku. Podejmując decyzję o przyznaniu alimentów i ich wysokości sąd bierze pod uwagę potrzeby uprawnionego oraz możliwości majątkowo-zarobkowe zobowiązanego.

      Pozew o zasądzenie alimentów od byłego męża może Pani wnieść do sądu rejonowego właściwego dla Pani miejsca zamieszkania. Jest on wolny od opłat. W pozwie powinna Pani szczegółowo opisać swoją sytuację życiową i materialną oraz wymienić wszelkie wydatki, które ponosi Pani na swoje utrzymanie. Wszystkie podnoszone w pozwie okoliczności należy udowodnić przed Sądem, np. za pomocą zeznań świadków oraz dokumentów, w szczególności rachunków, faktur, czy dokumentacji lekarskiej. Może Pani także napisać w pozwie, że wnosi o przyznanie jej adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

  • Jolanta
    Posted at 10:04h, 12 kwietnia Odpowiedz

    Witam.Jestem 5 lat po rozwodzie z ewidentnej winy byłego męża.Mąż od paru miesięcy płaci mi alimenty po 400 zł,ponieważ wcześniej nie podawałam o alimenty. Mąż żyje w konkubinacie.Zostałam z mieszkaniem w kredycie,które przepisaliśmy na mnie u notariusza. Mam do spłacenia jeszcze 220 tysięcy,gdzie spłacam już 9 lat,kredyt we frankach. Czy ja mogę być w konkubinacie i otrzymywać od byłego męża alimenty? Moje zarobki są małe,konkubenta również.Jak wygląda to prawnie?

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowna Pani,

      fakt pozostawania przez Panią w konkubinacie w żaden sposób nie wpływa na Pani prawo do otrzymywania alimentów od byłego męża. W przypadku, kiedy w wyroku rozwodowym Sąd orzekł o wyłącznej winie męża, jego obowiązek dostarczania Pani środków utrzymania wygasłby dopiero wówczas, gdyby zdecydowała się Pani na zawarcie małżeństwa z konkubentem. Natomiast ewentualne zawarcie przez byłego męża małżeństwa z jego konkubiną nie zwalnia go z obowiązku płacenia alimentów na Pani rzecz.

  • Bogdan
    Posted at 19:03h, 01 marca Odpowiedz

    Była żona żąda alimentów, rozwód był rok temu bez orzekania o winie. Ona ma 4 dorosłych usamodzielnionych synów, czy nie oni winni jej przede wszystkim pomóc ? Jeden tylko jest mój. Mam 71 lat. Pozdrawiam i dziękuję

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Szanowny Panie,
      Była żona może żądać od Pana alimentów, gdyż małżonek, nawet po rozwodzie, jest w pierwszej kolejności zobowiązany do wykonania obowiązku alimentacyjnego. Zstępni, a zatem dzieci i wnuki, zobowiązane są w drugiej kolejności, jednakże uprawniony, w tym wypadku była żona, będzie mógł żądać od nich alimentów dopiero wtedy, kiedy zostanie dowiedzione, że były małżonek nie jest w stanie wykonać tego obowiązku, czyli płacić alimentów.

      Jednakże, sam fakt, że byłą żona może żądać od Pana alimentów nie oznacza, że sąd je przyzna. Przede wszystkim, będzie ona musiała wykazać, że w wyniku rozwiązania małżeństwa popadła w niedostatek, co oznacza, że samodzielnie nie może ona zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb bytowych, albo, że rozwód spowodował znaczne pogorszenie jej sytuacji materialnej. Należy nadmienić, że owo „znaczne pogorszenie” nie jest tożsame z wspomnianym wcześniej popadnięciem w niedostatek, gdyż do tego, aby przesłanka znacznego pogorszenia została spełniona wystarczy fakt, że po rozwodzie nie może ona żyć już na tak wysokim poziomie, jak w czasie trwania małżeństwa.

      Ponadto, sąd nie przyzna żonie alimentów jeżeli okaże się, że co prawda popadła wskutek rozwodu w niedostatek, ale posiada cenny majątek, który po spieniężeniu pozwoliłby na zaspokojenie jej potrzeb, a także wtedy, kiedy wykaże Pan, że Pana dochody nie pozwalają na to, by płacić na jej rzecz alimenty.

  • CZESŁAWA KWIATKOWSKA
    Posted at 14:02h, 12 lutego Odpowiedz

    Witam.Mój mąż płaci alimenty byłej żonie/uznany za winnego/pomoimo,że zostawił mieszkanie po kapitalnym remoncie,umeblowane oraz oszczędności w dość pokaźnej kwocie,nic nie wziął z domu pomimo osiągania trzykrotnie większych dochodów jak była żona.Po 5 latach płacenia,po zawarciu nowego związku zwrócił się o zmniejszenie alimentów.Była żona w tym okresie 5 lat kupiła nowy samochód z salonu nie mając prawa jazdy,wymieniła sprzęt rtv i wszem opowiada, ze bardzo skorzystała.Mąż też wie,że zyje w konkubinacie i żyje im się bardzo dobrze.Mąż ma 73 lata,jest na emeryturze,nie ma dodatkowych dochodów,choruje.Ja mam emeryturę,63 lata lecz niestety w 2001r stwierdzono poważną chorobę,zktórą poprostu trudno jest żyć.Jestem pod stała kontrolą specjalisty,a koszty leczenia i diety są wysokie.Co mąż ma zrobić w tej sytuacji i jak uniknąć płacenia obecnie zmniejszonej kwoty 5 lat temu.

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry,
      Mąż może złożyć do sądu pozew o zmniejszenie wysokości alimentów ewentualnie o wygaśnięcie tego obowiązku.
      W pozwie mąż powinien opisać szczegółowo swoją sytuację materialno-życiową oraz wymienić wszystkie wydatki, które ponosi na utrzymanie mieszkania, siebie i żony. Sugeruję, aby opisać jaki dorobek mąż zostawił żonie oraz jak aktualnie jej się powodzi i na jakim żyje poziomie.
      Wszystkie podnoszone w pozwie okoliczności należy udowodnić przed Sądem za pomocą np. zeznań świadków ( druga żona powoda może także być świadkiem), dokumentów, rachunków, faktur, dokumentacji lekarskiej.
      Powinniście Państwo podnieść, ze obecnie była żona żyje w konkubinacie i powodzi się jej finansowo bardzo dobrze.

  • Ewa
    Posted at 16:01h, 31 stycznia Odpowiedz

    Chciałabym zapytac o podwyższenie alimentów . W 2004 roku sąd zasadził alimenty na mnie od mojego wówczas męza , w 2005 r nastapił rozwód z wyłacznej winy mojego męża. Sąd w wyroku rozwodowym utrzymał alimenty na mnie . Po rozwodzie wyjechałam zagranice , gdzie mieszkałam i pracowałam ,Wychowałam i wykształciłam córki. Mój były mąz w tym czasie się ożenił z kobieta ,która doprowadziła do rozkładu naszego małżeństwa. Powodzi sie im bardzo dobrze. Ja po wielu latach cieżkiej fizycznej pracy podupadłam bardzo na zdrowiu ,zostałam z tego powodu zwolniona z pracy , chcę wrócic do Polski. Nie moge znaleśc tu lżejszej pracy. Czy w związku z tym mogę wystapic o podwyższenie moich alimentów jest to suma 450 zl płacona od 2004 roku. Czy jest szansa ze otrzymam wyższe alimenty . Mój były mąz ma emeryture około 45tyś zł jego żona również paracuje i zarabia około 25tyś ?

    • Kancelaria
      Posted at 08:32h, 09 lipca Odpowiedz

      Dzień dobry, Obowiązek dostarczenia środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu nie ma ograniczenia czasowego jeżeli zobowiązanym jest małżonek uznany za winnego rozkładu pożycia. Inna jest sytuacja, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (jego obowiązek wygasa nie tylko razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa, ale także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba, że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni). Pani jest małżonkiem niewinnym rozpadu małżeństwa, zatem przysługują Pani roszczenia alimentacyjne w zakresie odpowiadającym Pani usprawiedliwionym potrzebom, chociażby nie znajdowała się Pani w niedostatku. W pozwie należy wskazać wszystkie okoliczności, które przyczyniły się do ubiegania się o podwyższenie alimentów, o czym szczegółowo piszemy na naszym blogu.

  • Barbara
    Posted at 00:12h, 31 grudnia Odpowiedz

    Witam.
    W małżeństwie nie układało się dobrze i w końcu ponad rok temu po kolejnej awanturze uciekłam z domu.zamieszkałam z nowym partnerem..sąd przyznał dziecko ojcu a mi obowiązek alimentów. Rozwód bez orzekania o winie jednak w pozwie wprost napisane ze to.ja odeszłam. Aktualnie nie mam pracy pomimo usilnych prób jej zdobycia. Czy w związku z tym ze rozwód bez orzekania (a jednak zasugerował ze moja wina) oraz ze musze płacić alimenty na dziecko mogę domagać się alimentów od eks męża? Dodam że w obecnej chwili nie stać mnie ani na alimenty ani na życie a były mąż bardzo dobrze zarabia.

    • Kancelaria
      Posted at 08:31h, 09 lipca Odpowiedz

      Może Pani domagać się alimentów od byłego męża, ponieważ nie została Pani uznana z wyłącznie winną rozkładu pożycia (rozwód nastąpił bez orzekania o winie i nie ma znaczenia, co zostało napisane w pozwie). Sąd przyzna alimenty, o ile wykaże Pani, że znajduje się w niedostatku, czyli nie może własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

      Były mąż jest zobowiązany do dostarczania Pani środków utrzymania w pierwszej kolejności, tj. jego obowiązek alimentacyjny wyprzedza obowiązek alimentacyjny Pani krewnych.

      Obowiązek alimentacyjny byłego męża wygaśnie jednak w przypadku zawarcia przez Panią nowego małżeństwa, a także, co do zasady, z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu (sąd może ze względu na wyjątkowe okoliczności przedłużyć wymieniony pięcioletni termin).

      Z uwagi na złą sytuację finansową może Pani również starać się o obniżenie alimentów zasądzonych od Pani na rzecz dziecka. Wysokość alimentów jest uzależniona od dwóch czynników – usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W razie zmiany któregokolwiek z tych czynników możliwe jest żądanie zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli więc od chwili orzeczenia rozwodu Pani możliwości zarobkowe i majątkowe zmniejszyły się, to może Pani wystąpić z pozwem o obniżenie alimentów na dziecko.

  • Magdalena
    Posted at 11:12h, 29 grudnia Odpowiedz

    Witam,

    Po rozwodzie z orzeczeniem winy żony (zdrady, wyprowadzka), dziecko zamieszkuje z tatą. Czy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania do matki sąd może jej przyznać alimenty? Mimo, że została uznana za winną rozpadu małżeństwa?

    • Kancelaria
      Posted at 08:31h, 09 lipca Odpowiedz

      To, który z małżonków ponosi winę rozpadu małżeństwa nie ma znaczenia z punktu widzenia alimentów na dziecko (inaczej jest w przypadku alimentów na drugiego małżonka). Oboje rodzice są zobowiązani do partycypowania w kosztach utrzymania dziecka, niezależnie od tego, czy wykonują władzę rodzicielską nad dzieckiem i czy na co dzień zajmuje się dzieckiem. W praktyce uczestniczenie w kosztach utrzymania dziecka wygląda w ten sposób, że rodzic, który z nim nie mieszka będzie zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko do rąk drugiego rodzica, który na co dzień się nim zajmuje.

      O tym, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko, a który z rodziców ma płacić alimenty na jego utrzymanie decyduje treść wyroku rozwodowego. W sprawie o rozwód sąd z urzędu określa w wyroku miejsce zamieszkania dziecka. Postanowienie sądu dotyczące ustalenia miejsca zamieszkania dziecka może zostać zmienione. W tym celu konieczne jest jednak wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka. Zmiana rozstrzygnięcia w przedmiocie miejsca zamieszkania dziecka umożliwi dopiero wystąpienie o zmianę dotychczasowego wyroku dotyczącego alimentów.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ