Darowizna na konto obdarowanego

Darowizna na konto obdarowanego

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od darowizn. Wyjątkowo jednak, ustawodawca zwalnia z obowiązku podatkowego darowizny dokonywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Są to: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo ojczym oraz macocha.

Kiedy darowizna w gotówce, a kiedy na konto

Kwotą graniczną, która różnicuje wówczas sytuację obdarowanego jest 9.637 zł. Jeżeli darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba jej nigdzie zgłaszać, nie musi być również przelewana na rachunek bankowy, a więc może być przekazana także w postaci gotówki. Inaczej jest w przypadku większych darowizn. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, darowizna pieniężna będzie zwolniona od podatku tylko, o ile została wpłacona przez darczyńcę na konto obdarowanego. Ponadto, musi być ona zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy przypadku, kiedy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.

Ważne, kto dokonał przelewu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest zwolnione od podatku otrzymanie darowizny do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto. Przelewu darowanych środków musi dokonać sam darczyńca, pomimo iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sąd wyjaśnił, że jedynie taka wykładnia przepisów ma sens, ponieważ intencją ustawodawcy jest zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Chodzi głównie o to, aby do obiegu nie były wprowadzane środki pieniężne pochodzące z nieustalonych źródeł.

244 komentarze
 • Windows
  Posted at 08:28h, 11 lutego Odpowiedz

  Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

 • andzelika
  Posted at 17:52h, 09 lutego Odpowiedz

  witam, dostałam darowiznę od rodziców ale została ona przelana na konto męża w którym jestem pełnomocnikiem ja nie mam konta bankowego, w opiesie przelewu było napisane darowizna dla córki xyz co w takiej sytuacji? kto musi złozyć druk sd-z2?

  • Kancelaria
   Posted at 12:20h, 11 lutego Odpowiedz

   Druk SD-Z2 składa zawsze osoba obdarowana.
   Dla rozwiania wątpliwości dla fiskusa najlepiej sporządzić z rodzicami umowę darowizny na piśmie.

 • NATALIA SZYBECKA
  Posted at 12:31h, 09 lutego Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Otrzymałam darowiznę w gotówce od dziadka oraz ojca (nie zrobili przelewu wypłacili oraz przekazali do ręki) . Wpłaciłam w swoim banku w kasie z tytułem ” darowizna dla córki”/”darowizna dla wnuczki”). Mam zamiar zgłosić taka darowiznę do US. Czy w takim przypadku nie będę musiała płacic podatku? Co zrobić w takiej sytuacji?

  • Kancelaria
   Posted at 12:20h, 11 lutego Odpowiedz

   Aby uzyskać zwolnienie z uiszczenia podatku musi Pani złożyć do Urzędu Skarbowego druk SD-Z2. Jednakże, fiskus nieprzychylnie patrzy na darowizny przekazywane do „ręki”. Dla pewności warto sporządzić umowę darowizny na piśmie.

 • Magdalena
  Posted at 15:43h, 03 lutego Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Czy wysyłając partnerowi pieniądze na konto „na przechowanie” (za kilka dni partner przeleje je ponownie na moje konto) powinnam to gdzieś zgłosić?
  Czy taki przelew spełnia warunek darowizny? Powinien być opodatkowany? Nie będzie to ani darowizna ani pożyczka.
  Zamiast zakładać konto oszczędnościowe, chciałam chwilowo przesunąć środki na konto partnera. Czy trzeba to zgłaszać do US?

  • Kancelaria
   Posted at 14:15h, 07 lutego Odpowiedz

   Jeżeli partner nie może rozporządzać przelanymi pieniędzmi, a jedynie otrzymał je na konto, aby później je odesłać, to znaczy, że zawarli państwo między sobą umowę przechowania. Umowa przechowania nie podlega opodatkowaniu, toteż nie podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego.

 • Aneta
  Posted at 10:50h, 23 stycznia Odpowiedz

  Witam. Razem z synem odziedziczylismy po zmarłym mężu- akt poświadczenia dziedziczenia- po 1/2 majątku. Mąż posiadał indywidualne konto (10 tys.), firmowe (1 tys.),. Na moim indywidualnym koncie było 24 tys.
  Męża konta nie zostały jeszcze zamknięte. Czy mogę teraz złożyć sd-z2 w US, czy najpierw zgłosić w banku zamknięcie konta?
  Czy synowi mam założyć oddzielne konto, na które zostaną przelane pieniądze, czy może być moje? Jaką kwotę w sd-z2 mam wpisać ja a jaką syn?

  • Kancelaria
   Posted at 12:19h, 11 lutego Odpowiedz

   Aby uniknąć zapłacenia podatku, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego druk SD-Z2. Jednakże, gdy wartość rynkowa spadku nie przekracza kwoty wolnej od podatku, tj. kwoty 9637 zł (obowiązuje zasada kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat, które poprzedzają nabycie spadku), nie musi Pani składać zgłoszenia.
   Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Pani oraz syn odziedziczyliście każdy po 8.750,00 zł.
   Może Pani zamknąć konto bankowe w każdym czasie i nie musi Pani zakładać oddzielnego konta dla małoletniego dziecka.

 • MK
  Posted at 13:53h, 14 stycznia Odpowiedz

  Witam,
  Moja mama chce przelewem zrobić mi darowiznę na kwotę 50 tyś. Zł. Proszę o informację czy lepiej założyć rachunek bankowy, którego będę jedyna właścicielką, czy darowizną może wpłynąć na posiadany rachunek, gdzie mój mąż jest współwłaścicielem. Czy w przypadku przelewu na wspólne konto z mężem wystarczy odpowiedni tytuł przelewu. (np. Darowizna dla mojej córki ) aby uniknąć podatku.
  Jeśli w 2020 roku dostałam w darowiźnie notarialnie przekazana działkę, to czy jej kwotę też powinnam teraz doliczyć do tych 50 tysięcy?

  • Kancelaria
   Posted at 13:59h, 26 stycznia Odpowiedz

   Jeżeli posiada Pani wspólny rachunek bankowy z mężem nie ma potrzeby zakładania osobnego w celu dokonania darowizny. Wystarczy, że przelew darowizny zostanie odpowiednio zatytułowany, np. „Darowizna od mamy imię i nazwisko na rzecz córki imię i nazwisko”. Tą darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. Nie ma Pani obowiązku doliczania kwoty darowanej działki, bowiem przy czynnościach dokonywanych w kancelarii notarialnej to na notariuszu ciąży obowiązek zgłoszenia danej czynności do Urzędu Skarbowego.

 • Anna Z.
  Posted at 20:15h, 07 stycznia Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Uprzejmie proszę o odpowiedź na dwa poniższe pytania.

  1) Darowizna została przekazana na konto córki (moje) z konta Taty, ale rodzice mają wspólność małżeńską. Czy jest konieczność składania dwóch formularzy SDZ 2 odrębnie wskazując mamę jako pierwszego darczyńcę i tatę? Czy można złożyć jeden formularz wykazując Tatę jako darczyńcę, bo przelew dostałam bezpośrednio z konta Taty?

  2) Tato przekazał drugą darowiznę na konto moje i mojego męża wyraźnie wskazując w tytule przelewu, że jest to darowizna dla mnie. Czy w tym przypadku na moim mężu nie będzie ciążył obowiązek podatku?

  Będę Bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  • Kancelaria
   Posted at 13:23h, 10 stycznia Odpowiedz

   Aby fiskus nie miał wątpliwości co do darowizny, należy zatytułować ją w odpowiedni sposób, tj. „Darowizna od taty imię i nazwisko na rzecz córki imię i nazwisko”. Jeżeli Pani tata zatytułował przelew poprawnie, to darowizna została przekazana tylko do Pani majątku odrębnego. Celem rozwiania wątpliwości dla fiskusa może Pani także sporządzić z tatą pisemnie umowę darowizny.
   Musi Pani także złożyć dwa formularze, bowiem przelew został co prawda przekazany z konta Pani taty, ale ze względu na wspólność majątkową darowizna jest dokonana także od Pani mamy.
   Z Pani informacji wynika, że tata przekazał darowiznę tylko na rzecz Pani, a więc mąż nie ma obowiązku składania deklaracji ani zapłaty podatku.

 • Edyta
  Posted at 13:18h, 07 stycznia Odpowiedz

  Dzień dobry, mam wspólne konto z babcią. Babcia jest wiekowa, postanowiła, że środki mają trafić do mnie – babcia nie uda się osobiście do banku, powiedziała, że mam sama sobie zrobić przelew z konta. Czy jak zgłoszę to jako darowiznę i w uwagach dodam, ze przelew był wolą babci, to będzie w porzadku? Czy niezbędna jest umowa pisemna dołączona do zgłoszenia?

  • Kancelaria
   Posted at 13:23h, 10 stycznia Odpowiedz

   Bez odpowiedniego umocowania, tj. udzielonego przez babcię pełnomocnictwa do dokonania konkretnej czynności, w tym wypadku przekazania darowizny, nie może Pani dokonać przelewu z konta babci na swoje celem darowizny. Musi mieć Pani do tego odpowiednie umocowanie, proszę pytać o nie w banku. Warto także spisać z babci umowę darowizny na piśmie.

 • Emilia
  Posted at 06:31h, 05 stycznia Odpowiedz

  Witam
  Rodzice męża przekazali na jego rachunek bankowy pieniądze , W tytule przelewu „Darowizna dla syna”. Później mąż przelał pieniądze na nasz rachunek wpisując w tytule „darowizna dla żony”. Wiem, że mąż musi zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, czy ja też? I czy ma to jakieś znaczenie jeśli rachunek nie jest tylko mój, ale nasz wspólny?

  • Kancelaria
   Posted at 13:16h, 10 stycznia Odpowiedz

   Tak, jeżeli darowizna została przekazana na Pani rzecz (przelew „Darowizna dla żony”) to na Pani także ciąży obowiązek zgłoszenia otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego. Jeżeli rodzice Pani męża przekazali darowiznę, tytułując przelew „darowizna dla syna”, to nie ma znaczenia, czy konto jest tylko męża czy też jest wspólne, bowiem darowizna ta trafia do jego majątku odrębnego.

 • Karolina Jaworowska
  Posted at 12:30h, 28 grudnia Odpowiedz

  Dzień dobry, mój ponad 100- letni dziadziuś otrzymuje już trzykrotna emeryturę, przynosi ja listonosz. Ostatnio powiedział mi, że chce przekazać mi na działkę kwotę 30 tys. zł. W jego imieniu ma pełnomocnictwo do dokonania tej czynności jego córka a moja mama. Czy może ona dokonać takiego przelewu pocztowego w imieniu mojego dziadka na moje konto? By za doś uczynić przeslance udokumentowania darowizny . Dziękuję

  • Kancelaria
   Posted at 12:58h, 29 grudnia Odpowiedz

   W tej sprawie najlepszą opcją byłoby, aby Pani dziadek osobiście dokonał przelewu bankowego bądź też przekazu pocztowego na Pani rzecz.
   Jeżeli nie ma takiej możliwości, darowizna może być dokonana przez pełnomocnika, jednakże pełnomocnictwo to musi być szczególne, umocowujące Pani matkę do dokonania konkretnie tej czynności. Można także dodatkowo sporządzić umowę darowizny na piśmie.
   Proszę także pamiętać o odpowiednim zatytułowaniu przelewu, tj. „Darowizna od dziadka imię i nazwisko na rzecz wnuczki imię i nazwisko”. Następnie, w przeciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny należy zgłosić ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ