Darowizna na konto obdarowanego

Darowizna na konto obdarowanego

Otrzymanie darowizny jest objęte podatkiem od darowizn. Wyjątkowo jednak, ustawodawca zwalnia z obowiązku podatkowego darowizny dokonywane pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Są to: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo ojczym oraz macocha.

Kiedy darowizna w gotówce, a kiedy na konto

Kwotą graniczną, która różnicuje wówczas sytuację obdarowanego jest 9.637 zł. Jeżeli darowizna nie przekracza tej kwoty, to nie trzeba jej nigdzie zgłaszać, nie musi być również przelewana na rachunek bankowy, a więc może być przekazana także w postaci gotówki. Inaczej jest w przypadku większych darowizn. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, darowizna pieniężna będzie zwolniona od podatku tylko, o ile została wpłacona przez darczyńcę na konto obdarowanego. Ponadto, musi być ona zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do właściwego urzędu skarbowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy przypadku, kiedy umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego.

Ważne, kto dokonał przelewu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie jest zwolnione od podatku otrzymanie darowizny do rąk obdarowanego, który później wpłaci ją na swoje konto. Przelewu darowanych środków musi dokonać sam darczyńca, pomimo iż nie wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Sąd wyjaśnił, że jedynie taka wykładnia przepisów ma sens, ponieważ intencją ustawodawcy jest zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Chodzi głównie o to, aby do obiegu nie były wprowadzane środki pieniężne pochodzące z nieustalonych źródeł.

244 komentarze
 • Paweł Rogozik
  Posted at 13:44h, 12 grudnia Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Chcę przekazać siostrze i bratu środki pieniężne w formie darowizny poprzez przelew, nie będą to wysokie kwoty (około 4000 na osobę) ale czy problemem nie będzie, że posiadają oboje wspólne konta małżeńskie? W sensie czy współmałżonek będzie musiał składać deklaracje do Us w wypadku gdy zaznacze w przelewie i w tytule darowizny że darowizna jest na konkretną osobę (brata, siostrę)? Czy mam nakłonić siostrę i brata do otworzenia osobnych kont?
  I czy te kwoty będą wymagały składania formularza w US (jeśli tak to jaki termin, miesiąc, 6 miesięcy)?

  • Kancelaria
   Posted at 11:21h, 17 grudnia Odpowiedz

   Jeżeli łączna kwota przekazana w darowiznach w przeciągu 5 lat nie przekracza kwoty 9637,00 zł, dokonanej od tej samej osoby na rzecz tej samej osoby, nie trzeba zgłaszać faktu dokonania darowizny do US.
   Rozwiewając wątpliwości co do drugiego pytania: poprawnie formułując tytuł przelewu, tj. „Darowizna od siostry imię i nazwisko dla brata imię i nazwisko” nie ma znaczenia, czy przesyła Pani darowiznę na konto siostry, którego jest ona jedynym właścicielem bądź współwłaścicielem. Poprawnie zatytułowanie przelewu darowizny rozwiewa wątpliwości Urzędu Skarbowego co do osoby obdarowywanej.

 • Joanna
  Posted at 10:55h, 03 grudnia Odpowiedz

  Dzień dobry. Mamy z mężem wspólne konto bankowe (ja jestem jego właścicielką, mąż współ.). Rodzice chcą mi przelać darowiznę ale mówią, że muszę mieć swoje konto. Nie wystarczy, że ja jestem głównym właścicielem? A może lepiej otworzyć nowe konto na czas przelewu i zgłoszenia do US?

  • Kancelaria
   Posted at 11:22h, 17 grudnia Odpowiedz

   To, z kim posiada Pani konto w banku, nie ma większego znaczenia. W niniejszej sprawie istotnym jest, aby prawidłowo zatytułować przelew, tzn. „Darowizna od rodziców imiona i naziwska na rzecz córki imię i nazwisko”. Dzięki temu Urząd Skarbowy nie będzie miał wątpliwości, od kogo dla kogo została dokonana darowizna.

 • madzi
  Posted at 23:33h, 14 listopada Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Chciałabym dokonać darowizny dla mojego brata na kwotę 120 tys.
  Pieniądze jednak są na koncie u męża. Czy mogę zrobić przelew z jego konta? Jeśli nie jak to ugryźć?

  • Kancelaria
   Posted at 14:48h, 25 listopada Odpowiedz

   Udzieliła Pani za mało informacji w niniejszej sprawie, aby móc udzielić Pani pełnej i rzetelnej informacji w tym zakresie. Zalecamy udanie się do Kancelarii prawnej, celem uzyskania porady. Proszę zapoznać się z licznymi artykułami na naszym blogu, dotyczących darowizn.

 • Agata
  Posted at 22:25h, 09 listopada Odpowiedz

  Witam. Moja ciocia chce przekazać mojemu ojcu 100 rts zł. (swojemu braru) ciocia jest bezdzietna i niezamężna. Jestem
  pełnomocnikiem lub upoważnionym do konta Cioci. Tato ma rachunek bankowy razem ze mną. Jest posiadaczem II, a ja posiadaczem I tego naszego rachunku.
  Jak zachować się w takiej sytuacji?

  • Kancelaria
   Posted at 15:16h, 10 listopada Odpowiedz

   Przekazując darowiznę należy w tytule przelewu dokładnie wskazać od kogo i dla kogo jest ona dokonywana, np. „Darowizna od siostry imię i nazwisko dla brata imię i nazwisko”. Dzięki temu dla fiskusa będzie jasne, że darowizna jest dokonywana na rzecz tylko jednego ze współwłaścicieli konta bankowego. Następnie należy zgłosić fakt otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.

 • Agata
  Posted at 21:58h, 09 listopada Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Moja ciocia chce przekazać mojemu tacie (czyli bratu) w darowiznie 100 tys. zł.
  Z tym, że tato ma konto wraz ze mną. Jest posiadaczem II rachunku bankowego. Ja jestem posiadaczem I tego rachunku.
  Ciocia jest niezamężna, bezdzietna.
  Jak zachować się w takiej sytuacji?

  • Kancelaria
   Posted at 15:16h, 10 listopada Odpowiedz

   Przekazując darowiznę należy w tytule przelewu dokładnie wskazać od kogo i dla kogo jest ona dokonywana, np. „Darowizna od siostry imię i nazwisko dla brata imię i nazwisko”. Dzięki temu dla fiskusa będzie jasne, że darowizna jest dokonywana na rzecz tylko jednego ze współwłaścicieli konta bankowego. Następnie należy zgłosić fakt otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.

 • Andrzej
  Posted at 14:55h, 26 października Odpowiedz

  Dzień dobry,
  chciałbym się dowiedzieć czy kwestia posiadania wspólnego konta z małżonką/małżonkiem ma znaczenie przy zwolnieniu z opodatkowania darowizny od rodziców. Czy fakt posiadania wspólnego konta może być argumentem do odmowy zwolnienia darowizny z opodatkowania (z uwagi na darowizna „również” na rzecz zięcia?)

  • Kancelaria
   Posted at 15:33h, 05 listopada Odpowiedz

   Przy prawidłowym zatytułowaniu przelewu, tj. „Darowizna od rodziców imiona i nazwiska na rzecz córki/syna imię i nazwisko” nie powinno być problemu przy składaniu zeznania podatkowego. Jeżeli darowizna została przekazana także na rzecz małżonka, to po jego stronie powstaje obowiązek podatkowy.

 • Maciej
  Posted at 21:04h, 04 października Odpowiedz

  Witam, moja mama posiada konto bankowe, którego jestem współwłaścicielem. Jednak wszystkie środki na tym koncie faktycznie należą do niej.
  Jej siostra, a moja ciocia dokonała darowizny w kwocie 12 000 zł, przelewając pieniądze na to konto.
  Darowizna jest dla matki, ale w tytule przelewu jest tylko „przelew środków”.
  Pytanie, czy wystarczy, że darowiznę do US zgłosi matka (czyli faktyczna obdarowana), czy muszę to zrobić też ja – syn jako współwłaściciel konta?

  Po jakimś czasie była kolejna darowizna dla mojej mamy od jej matki, czyli mojej babci w kwocie 20 000 zł. Sytuacja analogiczna jak powyżej. Pytanie jw., czy wystarczy, że darowiznę do US zgłosi matka (czyli faktyczna obdarowana), czy muszę to zrobić też ja – syn jako współwłaściciel konta?

  • Kancelaria
   Posted at 15:27h, 05 listopada Odpowiedz

   Tytuł dokonanego przelewu powinien określać, od kogo dla kogo dokonywana jest darowizna, np. „Darowizna od matki imię nazwisko dla córki imię nazwisko”. Tytuł przelewu nie określał, że jest to darowizna ani nie wskazywał, na czyją rzecz. Może to rodzić wątpliwości interpretacyjne dla fiskusa. Próbą ratowania niniejszej sytuacji może być sporządzenie umowy darowizny i zgłoszenie jej na druku SD-Z2 do Urzędu Skarbowego w odpowiednim terminie. Wtedy darowiznę zgłasza tylko Pana matka (chyba, że zostanie Pan wymieniony jako osoba obdarowana w umowie).

 • Dawid
  Posted at 18:53h, 02 października Odpowiedz

  Dzień dobry,

  jak prawidłowo wykonać zgłoszenie darowizny w takim przypadku i jakie kwoty oraz udział wpisać do druku?

  Żona dostała na swoje własne konto bankowe przelew zatytułowany „darowizna na rzecz córki” z konta bankowego jej rodziców (na którym widnieją oboje jako nadawcy) w kwocie 20 000 zł.

  Rozumiem, że żona musi wykonać 2 zgłoszenia – jedno od matki a drugie od ojca jednak co należy dokładnie wpisać w każdej deklaracji w polu nr 80 i 82?

  A) 1/2 i kwota 10 000 zł,
  B) 1/1 i kwota 10 000 zł,
  C) 1/2 i kwota 20 000zł
  D) 1/1 i kwota 20 000zł

  • Kancelaria
   Posted at 15:27h, 05 listopada Odpowiedz

   W polu numer 80 w tym przypadku powinno być wpisane „1/1”, zaś w polu numer 82 należy wpisać wysokość otrzymanej darowizny.

 • Andrzej Barbachowski
  Posted at 20:51h, 28 września Odpowiedz

  Witam.
  Czy w polach zakreślonych na zdjeciu trzeba coś wpisywać oraz czy w polu „Miejsce, z którego są nabywane środki” wystarczy tylko nazwa banku darczyńcy i nr oddziału?
  https://i.ibb.co/6BNN8My/Opera-Zrzut-ekranu-2021-09-28-203505-ppuslugi-mf-gov-pl.png

  • Kancelaria
   Posted at 14:39h, 30 września Odpowiedz

   Niestety ze względu na bezpieczeństwo, w Kancelarii nie otwieramy załączników niewiadomego pochodzenia.

 • EWA
  Posted at 17:44h, 28 września Odpowiedz

  Witam,
  czy jako pełnomocnik do konta Cioci mogę wykonać przelewn na swoje konto tytułem darowizny

  • Kancelaria
   Posted at 14:39h, 30 września Odpowiedz

   W powyższej sytuacji, dokonanie przelewu z konta, do którego jest się ustanowionym jako pełnomocnik, na swoje konto, mogłoby zostać uznane jako czynność samego z sobą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ciocia sama udała się do placówki bankowej i dokonała darowizny. Wskazuję także, że tytuł przelewu musi zostać dokonany prawidłowo, tj. „Darowizna od cioci imię i nazwisko dla imię i nazwisko”.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ