Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Ela
    Posted at 19:10h, 17 października Odpowiedz

    Mam męża emeryta wojskowego, który pobiera świadczenie emerytalne od 6 lat.
    Natomiast ja mam 48 lat. Chciałam się zorientować czy w przypadku rozwodu mam jakiekolwiek prawo do uzyskania emerytury po byłym mężu? jak to będzie wyglądało? czy jeżeli rozwód był by po 50 r.ż zmieniło by to coś?

    • Kancelaria
      Posted at 13:19h, 09 lipca Odpowiedz

      Jako była żona również może się Pani starać o rentę rodzinną po byłym mężu, pod warunkiem, że będzie Pani miała w chwili śmierci męża prawo do alimentów z jego strony, ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą.

  • Mariola
    Posted at 14:10h, 11 października Odpowiedz

    Dzien dobry,Mam 52 lata,mąż wojskowym był,nie zyje 25 lat juz.Otrzymalam rente rodzinna poniewaz syn mial 6 lat.Gdy syn dorósł do pelnoletnosci rente podzielnono na dwie.Przez kolejne 8 lat otrzymywalismy rente rodzinna,poniewaz syn konczył studia dzienne.Syn skonczyl 26 lat a ja 47.Dzisiaj bylam zapytac w Wojskowym Biurze Emerytalnym o procedury,jak to wyglada,co mi przysluguje itd.Otrzymalam informację ze nie nalezy mi się nic.Szok.Gdybym miala 50 lat wtedy to dostalabym dalej.Pani zasugerowala mi ze trzeba bylo grupe sobie zalatwic.Jak jest interpretacja prawna w takiej sytuacji??pozdrawiam

    • Kancelaria
      Posted at 13:19h, 09 lipca Odpowiedz

      Niestety, odpowiedź, która otrzymała Pani w placówce Wojskowego Biura Emerytalnego jest odpowiedzią prawidłową. Renta rodzinna po wojskowych przyznawana jest na takich samych zasadach, jak ta standardowa, po osobach, które nie były przedstawicielami służb mundurowych, a zatem wdowa może otrzymać ją wtedy, kiedy jej mąż umrze pobierając emeryturę lub mając uprawnienia do jej pobierania, a ona sama w chwili jego śmierci ma ukończony 50. rok życia, jest niezdolna do pracy lub wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

      Renta rodzinna przysługuje wdowie także wtedy, kiedy kryterium wieku zostanie przez nią osiągnięte nie później, niż 5 lat od śmierci męża lub wtedy, kiedy po śmierci małżonka nie ma źródeł niezbędnego utrzymania, lecz w tym drugim przypadku jest to świadczenie przyznawane jedynie na czas oznaczony – na 1 rok lub na czas uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.

  • Gosia
    Posted at 10:10h, 10 października Odpowiedz

    Moja mama w wieku 72 lat wyszła za mąż za partnera, z którym spotyka się od ponad 20lat. Po ślubie spisali umowę zrzeczenia się dziedziczenia, czy w związku z powyższym , w razie śmierci małżonka ma ona szansę przejścia na emeryturę po mężu?

    • Kancelaria
      Posted at 13:19h, 09 lipca Odpowiedz

      Zawarcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia nie wpływa na uprawnienie do renty rodzinnej, zatem Pani mama bez przeszkód będzie mogła pobierać ją po śmierci męża.

  • Malgorzata
    Posted at 22:10h, 05 października Odpowiedz

    12 lat żyjemy bez ślubu,chcielibysmy w przyszlym roku zalegalizowac zwiazek.Ja mam 49 lat a przyszły mąż 60. gdyby on pierwszy umarł, czy dostałabym po nim emeryturę, bo wiecej lat pracował i czy w przypadku intercyzy dostałąbym cos?

    • Kancelaria
      Posted at 13:19h, 09 lipca Odpowiedz

      Jeżeli zawrą Państwo związek małżeński, a mąż umrze przed Panią, to w sytuacji przez Panią przedstawionej będzie Pani miała prawo do renty rodzinnej po mężu. Podstawowymi warunkami, jakie musi spełnić wdowa, by uzyskać prawo do renty rodzinnej po mężu jest to, by w chwili jego śmierci miała ukończony 50. rok życia lub była niezdolna do pracy i pozostawała z mężem we wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska nie oznacza jednak tylko i wyłącznie wspólności majątkowej, a także wspólność uczuciową i cielesną, wiec przyjmuje się, ze intercyza nie jest przeszkodą do ubiegania się po śmierci małżonka o rentę rodzinną.

  • Malgorzata
    Posted at 22:10h, 05 października Odpowiedz

    czy jesli moj ojciec w wieku 82 lat ( mocno chory-pulkownik WP),ozeni sie z pania w wieku 72 ,ktora pobiera emeryture po mezu (sierzancie WP),pani ta nabedzie prawa do emerytury po moim ojcu?nawet jesli to malzenstwo ,ze wzgledow zdrowotnych mojego ojca,nie przetrwa np.pol roku ???

    • Kancelaria
      Posted at 13:19h, 09 lipca Odpowiedz

      Długość małżeństwa nie ma znaczenia dla istnienia uprawnienia do pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić wdowa, by to uprawnienie nabyć jest to, by w chwili śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej oraz ukończyła 50. rok życia lub była niezdolna do pracy. W przypadku, który Pani opisuje, nowa żona Pani ojca będzie miała prawo do renty po mężu, jednak będzie także musiała powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o tym, że pobiera już rentę rodzinną po pierwszym mężu oraz dokonać wyboru świadczenia, które będzie chciała pobierać, ponieważ obu pobierać nie może.

  • Iwona
    Posted at 10:09h, 25 września Odpowiedz

    Aktualnie mój mąż jest oficerem wojskowym. Czy w przypadku jego śmierci, wtedy gdy on będzie nadal w czynnej służbie wojskowej, przysługuje mi po nim prawo do świadczenia emerytalnego. Nie dotarłam do odpowiednich rozporządzeń, ale moi znajomi, będący w podobnej sytuacji, twierdzą,że dopóki mój mąż nie zostanie emerytem wojskowym, takich świadczeń nie otrzymam mimo posiadanych przeze mnie praw do własnej emerytury.

    • Kancelaria
      Posted at 13:18h, 09 lipca Odpowiedz

      Renta rodzinna przysługuje po osobie, która miała ustalone prawo do emerytury na starych lub nowych zasadach lub spełniała warunki do ustalenia tego prawa. Mąż nie musi zatem przechodzić na emeryturę przed śmiercią, aby miała Pani prawo do renty rodzinnej po nim – wystarczy, ze w chwili śmierci będzie miał uprawnienia (np. osiągnie odpowiedni wiek, odpowiednio długi okres służby) do przejścia na te emeryturę.

  • Joanna
    Posted at 20:08h, 30 sierpnia Odpowiedz

    Czy kobieta ma prawo do emerytury po mężu, ślub wzięli jak mężczyzna skończył 82 lata ona ma 67 lat ?

    • Kancelaria
      Posted at 13:18h, 09 lipca Odpowiedz

      Aby móc wnosić o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym mężu kobieta musi mieć w chwili jego śmierci ukończony 50. rok życia, natomiast nie ma znaczenia to, jak długo para pozostawała w związku małżeńskim przed śmiercią jednego z małżonków.
      Nie ma zatem żadnych przeszkód, by w przedstawionej przez Panią sytuacji kobieta ubiegała się o rentę rodzinną po mężu.

  • Marta
    Posted at 11:08h, 25 sierpnia Odpowiedz

    Mam 38 lat, mąż ma 55 lat i pobiera emeryturę mundurową. Mąż choruje i rokowania są bardzo złe. Proszę o informację, czy w sytuacji śmierci męża mogłabym się ubiegać o rentę po nim, jedynie w sytuacji, gdy w chwili jego śmierci osiągnęłabym wiek min 45 lat?

    • Kancelaria
      Posted at 13:18h, 09 lipca Odpowiedz

      W Pani sytuacji, aby ustalić zasady nabycia prawa do renty po mężu stosujemy przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do których odsyła emerytalna ustawa mundurowa. Na ich podstawie wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowywała w tym czasie dziecko uprawnione do pobierania renty, które nie ukończyło 16 roku życia, a jeżeli dziecko uczyło się w szkole – 18 roku życia. Prawo to przysługuje jej także w sytuacji, gdy te okoliczności zaistniały w okresie do 5 lat po śmierci męża.
      Zatem na ten moment, w sytuacji śmierci męża nie przysługiwałoby Pani prawo do renty, gdyż nie spełnia Pani warunków określonych w ustawie.

  • Monika
    Posted at 14:08h, 17 sierpnia Odpowiedz

    Czy mama ma możliwość pobierania renty po zmarłym tacie. Tata zmarł w 2001r., w wieku 41 lat, mama miała wtedy 40 lat (obecnie ma 57 lat. Tata przepracował 20 lat i miał odprowadzane wszystkie składki. Dodam, że dopóki się uczyłam pobierana była renta.rodzinna.

    • Kancelaria
      Posted at 13:18h, 09 lipca Odpowiedz

      Pani Mama jak najbardziej ma możliwość pobierania renty rodzinnej po Tacie i to, że pobierała ją wcześniej Pani nie ma tutaj większego znaczenia. Podstawowym warunkiem, który musi spełniać wdowa, żeby móc ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej jest ukończenie 50. roku życia lub niezdolność do pracy. Pani Mama spełnia kryterium wieku, więc nie ma żadnych przeszkód, żeby starała się o świadczenie. Proszę jednak pamiętać, iż zgodnie z przepisami o rencie rodzinnej, będzie ona otrzymywać 85 % świadczenia, które przysługiwało Tacie.

  • Maria
    Posted at 23:08h, 03 sierpnia Odpowiedz

    Mam 62 lata mój mąż 65. Otzrymuje emeryturę w wys.1500zł mój mąż 4000. Czy po jego śmierci będę mogła starać o podwyżkę mojego świadzenia lub przejąć korzystniejsze?

    • Kancelaria
      Posted at 13:18h, 09 lipca Odpowiedz

      Tak. Zgodnie z przepisami regulującymi przyznawania i wypłacanie renty rodzinnej, jako wdowa, która ukończyła 50. rok życia będzie Pani miała prawo do pobierania tego świadczenia. Żeby jednak pobierać rentę rodzinną po mężu, będzie Pani musiała zrezygnować ze swojego świadczenia.
      Proszę mieć także na uwadze fakt, iż świadczenie, które będzie Pani pobierała w ramach renty rodzinnej stanowić będzie pełną kwotę, a 85 % emerytury pobieranej przez męża.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ