Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Karolina Kolomyitsev
    Posted at 13:24h, 13 sierpnia Odpowiedz

    Moja mama skończyła w tym roku 50 lat. Była ciągłość renty rodzinnej pobiera ją jeszcze przez rok brat (25 lat). Czy mama może starać się teraz o rentę rodzinną?

  • Magda P
    Posted at 02:01h, 29 lipca Odpowiedz

    Witam
    Mam takie pytanie – jednak chodzi o rentę rodzinna. Mąż zmarł w 2021 roku – od tego czasu mam rentę rodzinna – dzieloną na pół z córką, która w tej chwili ma 8 lat. Oczywiście zakładam, że na jakieś studia pójdzie. Ja w tej chwili mam 34 lata, rozumiem, że wraz z ukończeniem jej pełnoletności lub studiów w wieku dajmy na to 23 lat – renta jest wstrzymywana – zarówno dla niej jak i dla mnie?

  • Jolanta Janowska
    Posted at 22:47h, 08 lipca Odpowiedz

    Dzień dobry, mąż jest obecnie w szpitalu i jego stan się pogarsza. Nie mieszkamy razem od wielu lat, ale pozostajemy we wspólności majątkowej (mieszkam z 88-letnią matką, którą się opiekuję, sama mam status osoby niepełnosprawnej) i od wielu lat rozliczamy się wspólnie. Mężowi do emerytury zostało pół roku. Jeśli nie dożyje emerytury znajdę się w bardzo trudnej sytuacji, mam niską emeryturę. Według ustawy jeśli mąż nie doczeka emerytury, renta rodzinna nie będzie mi przysługiwała. Czy mimo to ZUS może uwzględnić szczególne okoliczności, jak np. moją niepełnosprawność i to, że do wieku emerytalnego męża brakuje zaledwie pół roku?

  • Anna Pietras
    Posted at 19:36h, 31 maja Odpowiedz

    Mąż zmarł w 2007 roku miał emeryturę która pobrał przez trzy miesiące i zmarł ja miałam 44lata w chwili obecnej mam 60 lat czy nie należy mi się żaden dodatek do emerytury mojej z męża emerytury przecież płacił całe lata składki jak to jest z tymi przepisami w tym zakresie

  • Ewa Daniszewska
    Posted at 09:31h, 19 maja Odpowiedz

    Mam 63 lata i swoją emeryturę. Wiele lat temu rozwiodłam się z mężem, uzyskałam rozwód z winy męża i miałam zasądzone alimenty na dzieci i siebie . Alimenty na mnie płacił krótko bo poszłam do pracy i uznał pewno że mam swoje pieniądze .Nigdy nie zrzeklam się tych pieniędzy. Zawarl inny zwiazek małżeński, dzieci z obu związków są dorosłe. Zmarł w styczniu 2023 i miał prawo do emerytury. Czy mogę ubiegać się o rentę rodzinną posiadając własne świadczenie ok.2000 zł.

  • Joanna
    Posted at 19:09h, 17 kwietnia Odpowiedz

    Jak wygląda staranie się o rentę, jeśli moja mama została bez środków do życia po śmierci taty? Niestety tata nie pracował przez ostatnie 5 lat, jedynie na czarno…

  • Agata Linczewska
    Posted at 17:50h, 14 marca Odpowiedz

    Mam 57 lat, mąż zmarł w wieku 58 lat był budowlańcem ostatnie lata pracował za granicą niestety nie odprowadzał w tym czasie składek do ZUS, czy należy mi się wdowa emerytura?

  • Leopold Wiąz
    Posted at 16:17h, 27 lutego Odpowiedz

    Z jakiego przepisu ustawy o emeryturach i rentach wynika, że małżonkowie muszą pozostawać we wspólności małżeńskiej, żeby móc otrzymać rentę?

  • Renata Cwik
    Posted at 19:22h, 23 stycznia Odpowiedz

    Mając 47 lat zmarł mój maz
    Pobierałam rentę rodzinną na trójkę dzieci
    Teraz ostatnie dziecko skończy szkole.
    I mam pytanie.Ja obecnie mam
    56lat i czy ja mogę starać się po mężu o rentę rodzinną?

  • Anita Bucholc
    Posted at 19:10h, 09 września Odpowiedz

    Witam mój mąż zmarł 2013 r mieliśmy jedno dziecko 4,5 roku ZUS obliczył że w całym swym życiu miał przepracowane 4 lata zaś jak napisałam o rentę wyjątkowa są inne wyliczenia jest to 5 lat 4 miesiące i 28 dni.Dodam że mąż zmarł z dnia na dzień był to błąd lekarski który niestety nie został udowodniony .Po sekcji napisali zator tętnicy płucnej Walczę cały czas od 9 lat aby dziecko dostało rentę .Dodam że podejmował pracę na umowy o dzieło i zlecenia i nie były odprowadzane składki.Czy jest w stanie ktoś mi pomóc i wie gdzie pisać

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ