Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Paulina
    Posted at 15:44h, 06 września Odpowiedz

    Dzień dobry, rodzice rozwiedli się 15 lat temu jednak od kilku lat są ponownie razem i planują powtórny ślub cywilny czy w takiej sytuacji po śmierci jednego z nich emerytura przechodzi na żyjącego małżonka? Oboje są powyżej 60 r.ż. na emeryturze, z góry dziękuję za odpowiedź

  • Wioletta Drobysz
    Posted at 13:57h, 24 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry.
    Bardzo proszę o potwierdzenie, czy na pewno dobrze rozumie swoją sytuację-dotyczy dziedziczenia prawa do renty rodzinnej.
    W chwili obecnej mąż ma 65 lat, pobiera emeryturę. Ja mam lat 50 i pracuję.
    Mamy od lat ustanowioną rozdzielność majątkową, natomiast istnieje między nami pełna wspólność małżeńska m.in. wspólne zamieszkiwanie, wspólne konto, budżet itd. Rozdzielność była ustanowiona tylko ze wzgl.na prowadzenie działalności gospodarczej.
    Czy ta rozdzielność nie przeszkodzi mi w przyszłości w otrzymaniu renty rodzinnej po mężu?
    Czy nie lepiej powrócić i do wspólności majątkowej? Z tego co wiem Zus nie powinien kwestionować takiej sytuacji, a jakie są Państwa doświadczenia w tym temacie?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Teresa Ostrowska
    Posted at 19:34h, 06 sierpnia Odpowiedz

    Jest bardzo krzywdzące ze wdowy otrzymuja 85%emerytury dlaczego zostają same i wszelkie opłaty są skazane na jedną osobę uważam że wdowa powinna otrzymywać 100% emerytury czyste oiszustwo

  • BOŻENA
    Posted at 09:34h, 08 lipca Odpowiedz

    Witam mam 48 lat nie pracuję zajmuję się chorym mężem,który obecnie pobiera emeryturę. Jakby umarł w tym roku czy mi się należy emerytura po nim.Bożena.Pozdrawiam.

  • Ada mam 47 lat i zmarł mi mąż który był na rencie czy jak skończę 50 lat to mogę brać po nim rentę. Co muszę zrobić żeby nie stracić prawa do renty
    Posted at 10:26h, 06 lipca Odpowiedz

    Ada mam 47 lat i zmarł mi mąż który był na rencie czy jak skończę 50 lat to mogę brać po nim rentę. Co muszę zrobić żeby nie stracić prawa do renty .

  • Agata Nowińska
    Posted at 09:13h, 01 czerwca Odpowiedz

    Z artykułu wynika, że rodzielnośc majatkowa jest przeszkodą, dla otrzymanie renty po zmarłym małzonku. Nie wydaje mi się aby rozdzielność majatkowa, była przeszkodą dla otrzymanie renty. Na gruncie bogatego orzecznictwa, wspólność małżeńska zostaje zachowana gdy wystepuje choć jedna z więzi, tj. duchowa, fizyczna lub materialna. Przeprowadzona notarialnie rozdzielność majątkowa, przy zachowaniu między małżonkami pozostałych więzi – pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.

  • Paula
    Posted at 21:28h, 02 marca Odpowiedz

    Moja babcia i dziadek byli rozwiedzeni ale żyli latami wspólnie, planowali ponowny ślub ale go nie wzięli, dziadek zmarł nagle. Czy jest możliwość aby babcia pomimo rozwodu i braku ustalonych alimentów uzyskała rentę po dziadku? Ma orzeczenie o niezdolności do pracy, przeszła udar, jak dziadek zmarł była już po 60

    • Kancelaria
      Posted at 12:49h, 03 marca Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania odpowiedzi na zadanie prawne zapraszamy na wizytę do naszej Kancelarii. Istnieje także możliwość spotkania online.

  • xmc.pl
    Posted at 21:51h, 04 lutego Odpowiedz

    Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

  • halinaJaniczek
    Posted at 10:36h, 31 stycznia Odpowiedz

    Dzień dobry
    Jestem po rozwodzie ,moj były mąz zmarł mam orzeczony rozwód z wyłacznej winy byłego męża i zasądzone alimenty na dzieci .
    Po rozwodzie ustaliliśmy miedzy sobą ,że były mąż będzie dawał mi do ręki pieniądze jako alimenty dla mnie, gdyż nie chciał kolejnych rozpraw w sądzie .
    do jakieś czasu otrzymywałam wsparcie zgodnie z umową, lecz popadł w chorobe alkoholową i przestał łożyć całkowicie.
    Co w takiej sytuacji czy nalezy mi sie renta rodzinna ?

    • Kancelaria
      Posted at 14:15h, 07 lutego Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy odpowiedzi na pytania z zakresu rent i emerytur.

  • Magdalena trocha
    Posted at 15:30h, 19 stycznia Odpowiedz

    Dzień dobry . Czy jeśli mama zrzeknie się długów po śmierci taty czy przysługuje jej pobieranie po tanie emerytury ?

    • Kancelaria
      Posted at 14:15h, 07 lutego Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy odpowiedzi na pytania z zakresu rent i emerytur.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ