Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Barbara Bączek
    Posted at 13:24h, 25 maja Odpowiedz

    Mam 63 lata poboieram emeryturę po zmarlym mężu,planuje zawrzeć związek małżeński czy stracę emeryturę po mężu

    • Kancelaria
      Posted at 12:33h, 26 maja Odpowiedz

      Niestety na blogu nie odpowiadamy na pytania z zakresu rent i emerytur. W celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

  • Julian Maciąg
    Posted at 12:46h, 09 maja Odpowiedz

    czy po śmierci męża pulkownika ,żona otrzyma emeryturę z którym wzięła ślub pół roku przed jego śmiercią

    • Kancelaria
      Posted at 08:26h, 21 maja Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. W celu pełnej analizy sprawy zapraszamy do kontaktu, aby umówić się wizytę z radcą prawnym.

  • julian Maciąc
    Posted at 12:33h, 09 maja Odpowiedz

    Czy po śmierci plk uzyska emeryturę kobieta ,która wyszla za Niego zamąż pół roku przed Jego śmiercią

    • Kancelaria
      Posted at 08:26h, 21 maja Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. W celu pełnej analizy sprawy zapraszamy do kontaktu, aby umówić się wizytę z radcą prawnym.

  • Jolanta Tomaszewska
    Posted at 23:11h, 11 kwietnia Odpowiedz

    Jestem w związku partnerskim i chcemy go zalegalizować przy spisaniu również rozdzielczości majątkowej aby później dzieci nie musiały się kłócić . Czy w takiej sytuacji mogę przejść na emeryturę męża jeśli jest rozdzielczość majątkowa ?

    • Kancelaria
      Posted at 15:15h, 14 kwietnia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad dotyczących zagadnień z zakresu rent i emerytur.

  • Karolina Mazur
    Posted at 12:55h, 08 stycznia Odpowiedz

    Witam serdecznie,

    Czy w takim razie oddanie bardzo schororwanego męża z potwierdzoną dokuemtacja medyczną do Ośrodka DPS oznacza utratę emerytury po nim?

    • Kancelaria
      Posted at 13:37h, 11 stycznia Odpowiedz

      Oddanie męża do ośrodka DPSu absolutnie nie oznacza utraty przez niego emerytury albowiem świadczenie to przysługuje to aż do chwili śmierci. Natomiast nie jestem w stanie określić jaką część emerytury będzie potrącał sobie ośrodek DPSu po umieszczeniu w nim męża. Po śmierci męża może się Pani ubiegać o tak zwaną rentę rodzinną, jeżeli spełnia Pani wymogi określoną w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

  • Agnieszka
    Posted at 00:36h, 04 stycznia Odpowiedz

    Niedawno zmarł mi mąż miał 45 lat ja teraz mam 47 lat czy mogę ubiegać się za trzy lata o jego emeryturę.

    • Kancelaria
      Posted at 13:38h, 11 stycznia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad dotyczących zagadnień z zakresu rent i emerytur.

  • Teresa Bącik
    Posted at 20:37h, 15 grudnia Odpowiedz

    Witam nie mam wspólnego adresu z mężem .Mąż zmarł ja mam 52 lata ZUS odmówił mi prawa do renty po mężu

    • Kancelaria
      Posted at 10:56h, 16 grudnia Odpowiedz

      Nasz blog specjalizuje się głównie w udzielaniu porad z zakresu prawa rodzinnego,spadkowego i cywilnego. Nie udzielamy informacji z dziedziny dotyczącej rent i emerytur.

  • Jolanta Krzysztofiak
    Posted at 20:25h, 28 sierpnia Odpowiedz

    Jestem przed rozwodem. Mąż ma emeryturę górniczą i prowadzi działalność gospodarczą. Jego dochody są dużo większe niż moja pensja urzędnika. Czy uwzględniając w odpowiedzi na jego pozew, że godzę się na orzeczenie rozwodu bez orzeczenia o winie warunek comiesięcznego wypłacania mi alimentów w wysokości 250 zł da mi podstawę w ZUS do emerytury po mężu w przypadku jego śmierci. A może tylko separacja z prawem do alimentów upoważnia do pobierania emerytury w przypadku śmierci męża.

    • Kancelaria
      Posted at 14:19h, 31 sierpnia Odpowiedz

      Zgodnie z przepisem art. 70 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53 z późn. zm.) będzie Pani przysługiwać prawo do emerytury po zmarłym mężu jeżeli spełni Pani warunki z przepisu art. 70 ust. 1 i 2 ww. ustawy (opisane w artykule na blogu) oraz jeżeli po rozwodzie, w chwili śmierci męża, będą Pani przysługiwały od niego alimenty ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
      Wobec tego, dla uzyskania przez Panią prawa do emerytury po mężu, nie jest wystarczającym, uzyskiwanie od byłego małżonka alimentów na mocy zawartego przez Państwa porozumienia. Alimenty świadczone przez męża na Pani rzecz muszą być ustalone wyrokiem sądowym bądź ugodą sądową, dopiero w takim przypadku, po jego śmierci, uzyska Pani prawo do wyższej emerytury po małżonku.

  • Malgorzata janicka
    Posted at 15:44h, 28 sierpnia Odpowiedz

    Moje pytanie jest trochę skomplikowany jestem po rozwodzie od roku 1995 bez orzekania winy miałam Alimenty w sprawie rozwodowej dla moich czworo dzieci dla mnie nie dostałam bo on nie nie prosiłam w tej chwili mam 53 lata mieszkam za granicą i mój Małżonek zmarł w roku dwutysięcznym dziewiętnastym 25 września czy mam prawo do renty rodzinnej??

    • Kancelaria
      Posted at 14:18h, 31 sierpnia Odpowiedz

      Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że nie należy się Pani prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu. Zgodnie z przepisem art. 70 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53 z późn. zm.) przysługiwałoby Pani prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci małżonka, mimo orzeczonego rozwodu, miałaby Pani ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do otrzymywania alimentów z jego strony. Ze stanu faktycznego opisanego przez Panią wynika, że otrzymywała Pani od byłego małżonka alimenty, ale jedynie na dzieci, nie na siebie, toteż nie przysługuje Pani prawo do renty.

  • Rozalia
    Posted at 19:31h, 10 czerwca Odpowiedz

    Witam serdecznie. Mam pytanie
    Mąż zmarł w wieku 46 lat ja miałam 42.Dzieci 18 i 22 mają renty po mężu. Czy ja będę mogła się ubiegać po mężu renty. Czy może jak o sięgnę wiek emerytalny mogę zrezygnować z mojej emerytury a wziąść męża

    • Kancelaria
      Posted at 14:28h, 18 czerwca Odpowiedz

      Wdowa może ubiegać się o rentę lub emeryturę po zmarłym mężu jeżeli:
      w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat
      lub była niezdolna do pracy
      albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia,
      lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
      Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu.
      Wdowa, która nie spełnia warunków do renty rodzinnej określonych wyżej i która nie ma niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej:
      1) przez okres jednego roku od chwili śmierci męża;
      2) w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.

      W związku z powyższym, ze stanu faktycznego, jaki Pani opisała wnioskuję, że w Pani sytuacji nie zachodzą przesłanki do uzyskania renty, renty okresowej bądź emerytury po zmarłym mężu. Proszę jednak rozważyć ww. przesłanki, gdyż może spełnia Pani kryteria przyznania świadczenia na podstawie okoliczności, których Pani nie sprecyzowała w pytaniu. Z dalszymi pytaniami proszę zwrócić się do właściwego oddziału ZUS, albowiem na blogu nie udzielamy odpowiedzi z zakresu spraw emerytalno rentowych. Z uwagi na pandemię wyjątkowo udzieliliśmy Pani odpowiedzi.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ