Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu

Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.

Wdowa i wdowiec

Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.

Warunek naczelny – wspólność małżeńska

Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.

Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.

193 komentarze
  • Natalia L
    Posted at 16:30h, 16 grudnia Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Wojskowe Biuro Emerytalne wymaga od mojej mamy udowodnienia wspólności małżeńskiej, aby mogła pobierać rentę, ponieważ ma inny adres zameldowania niż mój zmarły ojciec. Razem mieszkali i prowadzili firmę, natomiast każde było zameldowane gdzie indzie. Czy Biuro Emerytalne ma prawo w tym momencie wymagać od nas poświadczenia przez 2 obce osoby , że rodzice mieli wspólność małżeńską? Jak wygląda takie pismo, bo kontaktowałam się z dwoma notariuszami i rozkładają ręce, ponieważ nie wiedzą….

    • Kancelaria
      Posted at 11:21h, 17 grudnia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Jednakże, przy nietypowych sprawach, wymagających dokonania analizy stanu faktycznego i dokumentów, jedynym wyjściem jest udanie się do radcy prawnego bądź adwokata, celem uzyskania rzetelnej porady prawnej.

  • Ewelina
    Posted at 17:32h, 08 grudnia Odpowiedz

    Witam moja mama ma 55 lat 15 lat temu złożyła papiery o separację która została przyznana. Mama nadal mieszkała z Tata w jednym domu prowadzili razem gospodarstwo domowe. Separacja nie została zniesiona tata zmarł czy mama może się starać o rentę rodziną, dodam ze w dniu otrzymania separacji nie zostały zasadzone alimenty na mamę

    • Kancelaria
      Posted at 13:07h, 10 grudnia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. W celu uzyskania informacji najlepiej udać się do Kancelarii wraz z pełną dokumentacją. Na podstawie stanu faktycznego oraz dokumentów, radca prawny bądź adwokat będzie w stanie udzielić Pani rzetelnej odpowiedzi na powyższe pytanie.

  • Teresa Kaarela
    Posted at 20:59h, 07 grudnia Odpowiedz

    Tata zmarl 20 lat temu ,mama w tym samym czasie była na emeryturze nigdy się tym nie interesowała dzisiaj przyszła sąsiadka i powiedziała że dostała emeryturę po mężu czy w wypadku mojej mamy może się starać o rete po mężu dziękuję i czekam na odpowiedź.

    • Kancelaria
      Posted at 13:09h, 10 grudnia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy odpowiedzi na pytania z zakresu rent i emerytur. Celem uzyskania odpowiedzi na zadane pytania, najlepiej udać się do Kancelarii Prawnej.

  • Halina
    Posted at 07:10h, 01 listopada Odpowiedz

    1) Czy w czasie trwania separacji , a po śmierci małżonka będę mogła otrzymywać rentę rodzinna po mężu?

    2) jak wygląda renta po mężu w razie rozdzielności majątkowej?

    • Kancelaria
      Posted at 15:29h, 05 listopada Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. W celu uzyskania odpowiedzi zapraszamy do Kancelarii.

  • Marlena Klementowska
    Posted at 20:26h, 21 września Odpowiedz

    Mąż zmarl w lutym tego roku miał 60 lat ja mam 52 mąz od kilku lat nie pracował ale miał odprowadzaną składke zdrowotną przeze mnie w moim zakładzie pracy czy mam szanse ubiegać się o rentę rodzinną .Dziękuję za odpowiedz

    • Kancelaria
      Posted at 14:48h, 30 września Odpowiedz

      Niestety, na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Jeżeli chodzi o kwestię przyznania rent rodzinnych, istnieje wiele czynników od których jest to zależne, i bez pełnej analizy sprawy nikt nie jest w stanie tego określić. Wobec powyższego zapraszamy do Kancelarii w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytania.

  • Agnieszka Lisiecka
    Posted at 23:28h, 04 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry
    Czy po śmierci mojego męża jego była żona ma prawo do ubiegania się o rentę rodzinną jeżeli dostawała alimenty?

    • Kancelaria
      Posted at 13:48h, 06 sierpnia Odpowiedz

      Co do zasady małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia innych warunków, miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

  • Ewa Kowalska
    Posted at 14:21h, 04 sierpnia Odpowiedz

    Dzień dobry, Sąd nakazał ZER-owi wypłacić mojej mamie -poszkodowanej przez ustawę represyjną – całej sumy odebranych świadczeń wraz z odsetkami. Mama nie doczekała wypłaty….ZER zwleka z wypłatą. Była mężatką, ale z mężem mają od kilku lat rozdzielność majątkową, choć mieszkają razem. Czy ZER może odmówić wypłaty? Jeśli nie – kto ma prawo do odbioru tej sumy – mąż ( rozdzielność majątkowa) czy też cała suma powinna wejść w masę spadkową po mamie? Czytałam różne opinie, sprzeczne ze sobą….Pozdrawiam.

    • Kancelaria
      Posted at 14:35h, 04 sierpnia Odpowiedz

      Na blogu nie udzielamy odpowiedzi z zakresu rent i emerytur. Dla uzyskania pewnej odpowiedzi należy udać się do Kancelarii, w której stan prawny zostanie poddany szczegółowej i dogłębnej analizie.

  • Kacperska Iwona
    Posted at 22:26h, 27 lipca Odpowiedz

    Witam Iwona
    7 Września 2016 na skutek wypadku w pracy zginął mój mąż
    20 września 2021 kończę 50 lat
    Czy uzyskam prawa do renty rodzinnej

    • Kancelaria
      Posted at 15:41h, 28 lipca Odpowiedz

      Niestety na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. W celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytania zachęcamy do umówienia wizyty w Kancelarii.

  • Iwona Masłowska
    Posted at 17:08h, 31 maja Odpowiedz

    Maz umiera w wieku 42 lat. Rok przed emerytura. Ratownik górniczy. Żona w chwili śmierci ma 42 lata. Nie posiadaja dzieci. Teraz ma 58 lat. Czy nalezy jej się emerytura po mezu? Albo czy jest szansa na jego emeryturę po osiągnięciu swojego wieku emerytalnego?

    • Kancelaria
      Posted at 20:49h, 18 czerwca Odpowiedz

      Niestety na blogu nie udzielamy odpowiedzi na pytania z zakresu rent i emerytur.

  • Bożena Mach
    Posted at 13:05h, 31 maja Odpowiedz

    Mój mąż zmarł 10 lat temu. Miał 57 lat. Ja mam minimalna emeryturę 519zl. Czy mogę wystąpić o emeryturę po mężu?

    • Kancelaria
      Posted at 20:48h, 18 czerwca Odpowiedz

      Niestety na blogu nie udzielamy odpowiedzi na pytania z zakresu rent i emerytur.

    • Monika
      Posted at 07:36h, 20 listopada Odpowiedz

      Monika Cieśla:zmarł mąż w wieku 60 lat,ja 51 lat posiadamy dwoje dorosłych dzieci w tym jedno student 24 lata czy mam prawo do świadczeń ja pracuje zawodowo..

      • Kancelaria
        Posted at 14:45h, 25 listopada Odpowiedz

        Na blogu nie udzielamy porad z zakresu rent i emerytur. Aby uzyskać pełną i rzetelną odpowiedź na zadanie przez Panią pytanie zapraszamy do umówienia wizyty w Kancelarii.

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ